Pereiti į pagrindinį turinį

ES šalys ir Turkija pasirašė svarbų susitarimą dėl dujotiekio „Nabucco“ (papildyta)

2009-07-13 18:21
ES šalys ir Turkija pasirašė svarbų susitarimą dėl dujotiekio „Nabucco“ (papildyta)
ES šalys ir Turkija pasirašė svarbų susitarimą dėl dujotiekio „Nabucco“ (papildyta) / AFP nuotr.

Keturių Europos Sąjungos (ES) šalių ir Turkijos ministrai pirmininkai pirmadienį Ankaroje pasirašė susitarimą nutiesti svarbų dujotiekį, kuris turėtų sumažinti Europos priklausomybę nuo Rusijos gamtinių dujų.

Statybų dar teks palaukti

Turkijos premjeras Recepas Tayyipas Erdoganas, Bulgarijos vyriausybės vadovas Sergejus Staniševas, Rumunijos premjeras Emilis Bocas, Vengrijos ministras pirmininkas Gordonas Bajnai ir Austrijos kancleris Werneris Faymannas pasirašė susitarimą įgyvendinti ilgai atidėliotą „Nabucco“ dujotiekio projektą, nors kol kas neaišku, kurios šalys tieks dujas. Pasirašymo ceremoniją taip pats stebėjo Europos Komisijos pirmininkas Jose Manuelis Barroso.

R.T.Erdoganas sakė, kad dujotiekio projekto vykdymui būtini teisiniai pagrindai bus parengti, kai „Nabucco“ projektą įgyvendinantis konsorciumas per numatytą pusės metų laikotarpį pasirašys atskirus susitarimus su visomis penkiomis dalyvaujančiomis šalimis.

„Juo daugiau žingsnių mes žengsime, juo labiau išaugs šalių tiekėjų susidomėjimas“, - sakė premjeras.

Kompromisas su Turkija

Vienas svarbiausių ES energetinių projektų jau septynerius metus nepajuda iš vietos. Pirmadienio susitarimas, vadinamas istoriniu, daugeliui tapo staigmena, nes Europos Komisija ir Turkija ilgai nesutarė, kiek kuro iš dujotiekio „Nabucco“ galės pasiimti Ankara.

Susitarimo dėl „Nabucco“ pasirašymas buvo kelis kartus atidėtas dėl Turkijos reikalavimo, kad šaliai būtų leista 15 proc. viso dujų srauto panaudoti vidaus reikmėms ar net reeksportuoti.

Sekmadienį Turkijos naujienų agentūros pranešė, kad Ankara sutiko atsisakyti šio reikalavimo mainais į pažadą gauti 50-60 proc. visų mokesčių įplaukų iš šio projekto. Tai jai leis kasmet uždirbti iki 450 mln. eurų.

Kyla daug abejonių

Vis dar neaišku, kieno dujos tekės „Nabucco“ vamzdynu. Pagrindiniu galimu tiekėju laikomas Azerbaidžanas, bet prieš dvi savaitės ši Centrinės Azijos sutiko parduoti dalį savo dujų Rusijai. Baiminamasi, kad Europai mėlynojo kuro gali neužtekti. Tarp kitų galimų tiekėjų taip pat minimi Iranas, Irakas, Kazachstanas, Turkmėnija ir Egiptas.

„Nabucco“ projekto rėmėjai tikisi, kad nutiesus šį 3300 km ilgio dujotiekį, juo apeinant Rusiją, kasmet į Austriją per Turkiją ir Balkanus bus tiekiama iki 31 mlrd. kubinių metrų dujų, išgautų Kaspijos jūros regione. Tikimasi, kad „Nabucco“ dujotiekis, kuris kainuos 7,9 mlrd. eurų, pradės funkcionuoti iki 2014 m.

Šiuo metu beveik ketvirtadalį savo sunaudojamų gamtinių dujų Europa gauna iš Rusijos.

Du Europos bankai pareiškė norą finansiškai paremti šį projektą, tačiau analitikai sako, kad dėl pasaulio ekonomikos nuosmukio gali būti sudėtinga surinkti projekto įgyvendinimui būtinas lėšas. Be to, analitikai abejoja, ar bus pakankama dujų pasiūla.

Maskva nesnaudžia

„Nabucco“ projektu siekiama užtikrinti dujų tiekimą Europai apeinant Rusiją ir Ukrainą. Sausį šioms šalims susiginčijus dėl dujų kainų, buvo nutrauktas dujų tiekimas į Europos šalis ir tūkstančiai žmonių viduržiemį liko be šildymo.

Pagalius į ratus iš Rusijos energetinių gniaužtų ištrūkti siekiančiai ES kiša pati Maskva, pradėjusį statyti alternatyvų dujotiekį „Pietų Srautas“, kuris bus nutiestas per Juodąją jūrą ir Bulgariją į Italiją ir Centrinę Europą. Šį projektą įgyvendina Rusijos dujų milžinė „Gazprom“ ir Italijos energetikos koncernas „Eni“.

Rusija taip pat stato Šiaurės Europos dujotiekį, kuris yra tiesiamas Baltijos jūros dugnu. Juo mėlynasis kuras bus tiekiamas į Vokietiją.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų