JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) penktadienį priims Baltuosiuose rūmuose tremtyje gyvenantį Tibeto budistų dvasinį lyderį Dalai Lamą, o šis susitikimas veikiausiai išprovokuos Kinijos pyktį.
„Prezidentas susitiks su Dalai Lama kaip su tarptautiniu mastu gerbiamu religijos ir kultūros lyderiu“, – sakė Nacionalinio saugumo tarybos atstovė Caitlin Hayden (Keitlin Heiden).
B.Obama paskutinį kartą buvo susitikęs su kolega Nobelio taikos premijos laureatu Baltuosiuose rūmuose 2011 metais, o į tas derybas piktai reagavo Pekinas, pareiškęs, kad jos pakenkė Kinijos ir JAV santykiams.
Kad šis susitikimas laikomas labai jautriu, rodo faktas, jog prezidento kasdienėje darbotvarkėje jis pažymėtas kaip neprieinamas žiniasklaidai.
Prezidentas ir dvasinis lyderis susitiks Žemėlapių kabinete Baltųjų rūmų pirmajame aukšte, o ne Ovaliniame kabinete Vakarų sparne, kur B.Obama paprastai priima užsienio lyderius ir kitus garbingus svečius.
C.Hayden taip pat pabrėžė, jog Jungtinės Valstijos palaiko Dalai Lamos poziciją, tačiau pripažįsta Tibetą esant „Kinijos Liaudies Respublikos dalimi“.
„Mes nepalaikome Tibeto nepriklausomybės, – aiškino ji. – Jungtinės Valstijos tvirtai palaiko žmogaus teises ir tikėjimo laisvę Kinijoje. Esame susirūpinę dėl išliekančios įtampos ir blogėjančios žmogaus teisių padėties tibetiečių regionuose Kinijoje.“
Pasak C.Hayden, B.Obamos administracija vėl ragins Kinijos vyriausybę tęsti dialogą su Dalai Lama arba jo atstovais be išankstinių sąlygų.
Ragina atšaukti susitikimą
Kinija penktadienį paragino JAV prezidentą B.Obamą atšaukti planuojamą susitikimą su Tibeto dvasiniu lyderiu tremtyje Dalai Lama.
„Kinija griežtai tam nepritaria“, - sakoma Užsienio reikalų ministerijos atstovės Hua Chunying (Hua Čuning) pareiškime, kuris buvo paskelbtas ministerijos interneto svetainėje.
„Raginame JAV rimtai vertinti Kinijos susirūpinimą ir tuoj pat atšaukti planuojamą susitikimą“, - sakoma pareiškime.
Kinija vadina Dalai Lamą „vilku avies kailyje“ ir kaltina jį siekiant nepriklausomybės Tibetui.
Hua Chunying sakė, kad Kinija „jau pateikė rimtus nusiskundimus“ Jungtinėms Valstijoms dėl to planuojamo susitikimo Baltuosiuose rūmuose, apie kurį anksčiau paskelbė JAV.
„JAV lyderio susitikimas su Dalai yra šiurkštus kišimasis į Kinijos vidaus reikalus, rimtas tarptautinių santykių kodeksų pažeidimas ir rimtai pakenks Kinijos ir JAV santykiams“, - sakė Hua Chunying.
Kinija jau dešimtmečius prieštarauja užsienio figūrų susitikimams su Dalai Lama, kuris 1959 metais pabėgo į Indiją po nesėkmingo sukilimo prieš kinų valdymą.
Šis gerbiamas budistų lyderis sako, kad palaiko didesnę autonomiją tibetiečiams, o ne nepriklausomybę.
Tačiau įtampa tarp tibetiečių ir kinų valdžios yra labai didelė.
Pastaraisiais metais daugiau kaip 120 tibetiečių susidegino protestuodami prieš tai, ką vadina Kinijos vyriausybės priespauda ir kontrole dėl jų religijos.
Naujausi komentarai