JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry (Džonas Keris) trečiadienį ugningai kalbėjo apie „nepaprastą modernumo troškimą“ visame pasaulyje ir perspėjo, kad daugelyje šalių laisvi rinkimai nebūtinai nuveda prie tikros demokratijos.
Protestai Ukrainoje, kurie nulėmė prezidento Viktoro Janukovyčiaus nušalinimą, yra tik vienas „žmonių galios“ pavyzdys pastaraisiais mėnesiais.
Tokie protestai „atspindi šį nepaprastą modernumo, permainų, pasirinkimo, individų įgalinimo troškimą, tai eina per visą pasaulį ir daugeliu atvejų eina daug greičiau nei politinė vadovybė suvokia ar yra pajėgi reaguoti“, - reporterių grupelei sakė JAV diplomatijos vadovas.
V.Janukovyčiaus nušalinimas, kaip ir Egipto pirmojo demokratiškai išrinkto prezidento Mohamedo Mursi (Mohamedo Mursio) nuvertimas liepos mėnesį, įrodė, kad rinkimų pačių savaime ne visada pakanka.
„Demokratija apibūdinama ne vien rinkimais, - teigė J.Kerry. - Gali turėti demokratiškai išrinktą vyriausybę, bet neturi demokratiškai įsteigtų reformų, kurios faktiškai suteikia tau demokratiją, visapusišką, veikiančią, funkcionuojančią demokratiją“.
„O tai, ką turi daugelyje vietų, yra visuotiniai rinkimai, liaudies rinkimai, nesant reformų, esant didelei korupcijai, dideliam protekcionizmui ir didžiuliam demokratinio proceso iškraipymui“, - sakė jis.
Nuo vadinamojo Arabų pavasario pradžios 2011 metais Jungtinės Valstijos siekė remti šalis ir jų užgimstančias demokratijas, joms kylant po dešimtmečius trukusio autokratinio valdymo.
Tačiau daugelis Artimųjų Rytų ir Šiaurės Afrikos valstybių vis dar grumiasi su savo politinių neramumų netikėtomis pasekmėmis ir bendri demokratijos kūrimo rezultatai buvo fragmentiški.
Vašingtonas spalio mėnesį įšaldė daugumą savo karinės pagalbos Egiptui - po to, kai kariškių paskirti lyderiai po M.Mursi nuvertimo, kurį Baracko Obamos (Barako Obamos) administracija atsisakė vadinti perversmu, nesugebėjo vėl pakreipti šalies kurso demokratijos link.
Pasak J.Kerry, tai, kas nutiko Egipte, buvo „reikšmingas judėjimas tolyn nuo demokratijos“.
V.Janukovyčius buvo išrinktas per 2010 metų prezidento rinkimus Ukrainoje. Jis nedidele persvara įveikė vieną 2004-ųjų Oranžinės revoliucijos lyderių Juliją Tymošenko, kurią vėliau pasodino į kalėjimą.
„Ukrainoje ... vyko ši neįtikima kleptokratija, be realaus atstovavimo, be balso opozicijai, be noro klausytis opozicijos, iš tikrųjų vietoje to jie juos pasodino į kalėjimą. Tai – ne demokratija“, - sakė J.Kerry.
Naujausi komentarai