JT Prekybos ir plėtros konferencijos (UNCTAD) parengtoje ataskaitoje nurodoma, kad „COVID-19“ viruso epidemija kai kurias valstybes įstums į recesiją ir žymiai sulėtins pasaulio ekonomikos augimą.
Mirtinas virusas, visame pasaulyje infekavęs per 110 tūkst. žmonių ir pasiglemžęs daugiau nei 3,8 tūkst. gyvybių, pasaulinį augimą nusmukdys gerokai žemiau 2,5 proc. ribos, „laikomos pasaulio ekonomikos recesijos riba“, teigė UNCTAD.
„Manome, kad šiemet pasaulio ekonomika sulėtės iki 2 proc., o tai greičiausiai kainuos apie 1 trln. dolerių“, – perspėjo UNCTAD globalizacijos ir vystymosi strategijų padalinio vadovas Richardas Kozulas-Wrightas.
„Kyla klausimas, ar tokia prognozė bus optimistiška“, – jis sakė žurnalistams Ženevoje, pridurdamas, kad blogiausiu atveju bus patirta apie 2 trln. dolerių nuostolių.
Vartotojų ir investuotojų pasitikėjimo sumažėjimas, pasaulio paklausos sumažėjimas, didėjanti skola ir plačiai paplitęs nerimas rinkose yra tik kelios problemos, temdančios pasaulio ekonomikos horizontą.
Pasauliui gresia „plačiai paplisiantis nemokumas“, įspėjo UNCTAD, pridurdama, kad „negalima atmesti galimybės, jog gali smarkiai smukti turto vertė, reikšianti augimo sustojimą“.
Esant nepalankiausiam scenarijui, didžiausią poveikį patirs naftos ar kitų prekių eksportu varomos ar stiprius prekybinius ryšius su Kinija turinčios ekonomikos, nustatė JT ekonomistai.
Krizės trukmė ir mastas priklausys nuo to, kaip toli virusas išplis, kiek laiko prireiks rasti vaistams, nuo visuomenės nerimo lygio ir nuo epidemijos suvaldymo priemonių poveikio ekonomikoms, teigiama organizacijos ataskaitoje.
Prognozuodama, kad centriniams bankams nepavyks savarankiškai susitvarkyti su krizės padariniais, UNCTAD ragino svarbiausias pasaulio ekonomikas vykdyti tarptautinį bendradarbiavimą.
„Norint įgyvendinti tinkamą makroekonominės politikos atsaką, reikės agresyvių fiskalinių išlaidų ir nemažai viešųjų investicijų“, – sakė UNCTAD, ragindama į gerovės ekonomiką investuoti lėšų ir „suteikti paramą paveiktiems darbuotojams, verslui ir bendruomenėms“.
„Vyriausybėms reikia išlaidauti, norint išvengti nesėkmės scenarijaus, kuriame pasaulio ekonomika šiemet paaugtų vos 0,5 proc.“, – sakė R. Kozulas-Wrightas.
Tokiame scenarijuje „kalbame apie 2 trln. dolerių nuostolius pasaulio ekonomikai“, teigė jis.
Naujausi komentarai