Kaltintojai baigs dėstyti savo argumentus D. Trumpo apkaltos teisme

Buvusio JAV prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) kaltintojai apkaltos teisme ketvirtadienį turėtų baigti dėstyti savo argumentus, jau parodę iki šiol neskelbtą sukrečiančią filmuotą medžiagą, kurioje matyti, kaip aukšto rango politikai gelbėdamiesi palieka Kapitolijų, įniršusiai miniai praėjusį mėnesį šturmavus kompleksą.

Apkaltos vadovai demokratai antrą dieną įrodinės, kad šias riaušes sąmoningai pakurstė buvęs prezidentas, siekdami priminti senatoriams ir procesą stebintiems amerikiečiams, kokia įtempta padėtis buvo susiklosčiusi sausio 6-ąją, kai minia šturmavo Kapitolijų.     

Pasitelkę grafinius vaizdus kaltintojai trečiadienį detaliai supažindino senatorius su valandų trukmės filmuota medžiaga. Dalį šios medžiagos, kuri buvo parodyta pirmą kartą, sudarė vaizdo stebėjimo kamerų bei prie policininkų uniformų prisegtų kamerų įrašai. Daugelis senatorių žiūrėjo šiuos įrašus akivaizdžiai sukrėsti.

Per kilusį chaosą žuvo penki žmonės, tarp jų moteris, kuri buvo nušauta, kai įsiveržė į Kapitolijų, ir minios primuštas policininkas.

Visa tai vyko D. Trumpui per mitingą šalia Baltųjų rūmų pareiškus, kad jis nebuvo perrinktas, nes rinkimai buvo buvo suklastoti.     

Senato salėje parodytoje filmuotoje medžiagoje buvo matyti, kaip tuometinis viceprezidentas Mike'as Pence'as (Maikas Pensas), atvykęs į Kapitolijų pirmininkauti abejų Kongreso rūmų posėdžiui, kuriame buvo patvirtinta Joe Bideno (Džo Baideno) pergalė prieš D. Trumpą, kartu su šeimos nariais apsaugos pareigūnų skubiai nuvedami prie laiptų ir išgabenami į saugią vietą.

Įraše matyti, kaip Senato demokratų lyderis Chuckas Schumeras (Čakas Šumeras) vos išvengia siautėjančios D. Trumpo šalininkų minios. Taip pat matyti, kaip respublikonų senatorius Mittas Romney (Mitas Romnis), nevengęs kritikuoti D. Trumpo ir užsitraukęs jo rūstybę, išvedamas pareigūno prieš pat pasirodant miniai.

Kitame fragmente matyti, kaip minia įsiveržia į Atstovų Rūmų pirmininkės Nancy Pelosi (Nensi Pelouzi), kuri taip pat dažnai tapdavo aštrios D. Trumpo retorikos taikiniu, biurą.

„Nancy, kur tu?“ – šaukė protestuotojai, naršydami po biurą. Jie nežinojo, kad aštuoni demokratės biuro darbuotojai buvo užsibarikadavę už durų tame pačiame koridoriuje. Pati N. Pelosi tuo metu jau buvo evakuota.

„Iš pačių riaušininkų žinome, kad jei jie būtų radę pirmininkę N. Pelosi, jie būtų ją nužudę“, – sakė apkaltos vadovė Stacey Plaskett (Steisi Plasket), demokratė iš JAV Mergelių Salų.

Tuo metu D. Trumpo gynybos komanda, savo argumentus pristatysianti vėliau šią savaitę, sako, kad buvęs prezidentas negali būti asmeniškai atsakingas už riaušes. Anot jų, visas apkaltos procesas nekonstitucinis, nes D. Trumpas jau paliko prezidento postą.

Tačiau apkaltos vadovai per kelias valandas išdėstė savo argumentus, kad esama akivaizdaus ryšio tarp D. Trumpo, jo melų apie sukčiavimą per rinkimus, smurto ir tuometinio prezidento neveikimo kilus riaušėms.

Pagrindinis apkaltos vadovas Jamie Raskinas (Džeimis Raskinas) savo ruožtu sakė, kad D. Trumpas „visiškai atsižadėjo“ savo pareigos.

„Donaldas Trumpas atsisakė savo, kaip vyriausiojo ginkluotųjų pajėgų vado, pareigų ir tapo pavojingo maišto vyriausiuoju kurstytoju“, – sakė jis.

Respublikonai kol kas išlieka lojalūs

Prieš tris savaites prezidento postą palikęs D. Trumpas leidžia laiką užsidaręs namuose savo privačiame kurorte „Mar-a-Lago“ Floridoje.

Tačiau apkaltos teismas grąžino respublikoną, kurio ketverius vadovavimo metus temdė nepaliaujamas visuomenės skaldymas, į visuomenės dėmesio centrą ir parodė, kad jis tebeturi didžiulę įtaką respublikonų elektoratui.

Kai kurie respublikonų senatoriai išreiškė pasipiktinimą D. Trumpo šalininkų riaušėmis, atvirai smerkė jo atsisakymą pripažinti J. Bideno pergalę ir sutiko, kad demokratai, per teismą Senate pasitelkę ilgos trukmės filmuotą medžiagą, pateikė įtikinimų argumentų apkaltos bylai pagrįsti.

„Iki šiol pristatyti įrodymai yra gana inkriminuojantys“, – pareiškė respublikonų senatorė Lisa Murkowski (Laiza Murkovski).  

„Žinoma, tai paveiku, – sakė respublikonų senatorius Billas Cassidy (Bilas Kesidis) apie šokiruojančią filmuotą medžiagą. – Visgi dar neaišku, kaip tai paveiks galutinius sprendimus.“

Beveik neabejojama, kad D. Trumpo nuteisti nepavyks, nes tam reikia dviejų trečdalių daugumos. Tai reiškia, kad mažiausiai 17 respublikonų senatorių per balsavimą turėtų palaikyti 50 demokratų.

„Manau, kad galų gale nebus tų 67 balsų už apkaltinamąjį nuosprendį prezidentui“, – ketvirtadienį televizijai „Fox News“ sakė respublikonų strategas Karlas Rove'as (Karlas Rouvas).

Vis tik jis prognozavo, jog „bet kuris respublikonas, sieksiantis išrinkimo 2022 metais nepalankioje apygardoje ar valstijoje, neturėtų stebėtis, kad ši [filmuota] medžiaga bus panaudota prieš jį“.

„Twitter“ ir kitoms socialinės žiniasklaidos platformoms blokavus D. Trumpo paskyras už jo beprecedentes pastangas skleisti sąmokslo teoriją apie iš jo tariamai pavogtą rinkimų pergalę, buvusiam prezidentui liko mažiau galimybių viešai pasisakyti.

Tačiau taip pat manoma, kad D. Trumpo patarėjai spaudžia jį laikytis nuošalyje, būgštaudami, kad eksprezidentui vėl pradėjus reikštis, respublikonų senatoriai gali nusigręžti nuo jo. 

Remiantis JAV žiniasklaidos pranešimais, antradienį, pirmąją apkaltos proceso dieną, D. Trumpas privačioje aplinkoje neslėpė įtūžio dėl esą blankaus jo gynybos komandos pasirodymo.

Kitaip nei pirmasis D. Trumpo apkaltos teismas prieš metus, trukęs tris savaites, dabartinis procesas turėtų pasibaigti po kelių dienų.

 NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių