Kinijai spaudžiant honkongiečius, Vakarai siūlo jiems prieglobstį

Vakarų šalys pasirengusios pasiūlyti milijonams honkongiečių prieglobstį, Pekinui priėmus drakoniškus saugumo įstatymus, skirtus nuslopinti prodemokratinį judėjimą šiame pusiau autonominiame mieste. Tačiau esama daugybės kliūčių masiniam gyventojų išvykimui.

Jungtinė Karalystė pasiūlė potencialų kelią beveik pusei iš 7,5 mln. Honkongo gyventojų įgyti Britanijos pilietybę. Labai tikėtina, kad Australija, Kanada, Naujoji Zelandija ir Jungtinės Valstijos taip pat gali pasiūlyti honkongiečiams kokią nors prieglobsčio formą.  

Mesdamos tiesioginį iššūkį Kinijai, šios vadinamojo „Five Eyes“ („Penkių akių“) žvalgybos aljanso narės įvardijo šį žingsnį kaip savo moralinę pareigą padėti anksčiau buvusio laisvo miesto piliečiams ištrūkti iš policinės valstybės gniaužtų.   

JK  užsienio reikalų sekretorius Dominicas Raabas (Dominikas Rabas) kalbėdamas parlamente sakė, kad Britanijos pareiga rūpintis žmonėmis, gyvenančiais buvusioje kolonijoje, kurią šalis 1997 metais grąžino Kinijai.

Pasak D. Raabo, šalis leis visiems Britanijos užjūrio piliečio (BNO) statusą turintiems asmenims kartu su šeimomis persikelti gyventi į JK ir ilgainiui gauti pilietybę. Honkonge tokių žmonių būtų per 3 milijonus.     

Jungtinėse Valstijose šią savaitę grupė demokratų ir respublikonų senatorių pasiūlė teisės aktą, numatantį galimybę neribotam skaičiui protestuotojų iš Honkongo pagreitinta tvarka gauti pabėgėlio statusą.   

Australija leido aiškiai suprasti, kad artimiausiomis dienomis pristatys prieglobsčio iniciatyvą. Tuo tarpu Kanadoje pastaraisiais mėnesiais prašymus suteikti prieglobstį jau pateikė bent pusšimtis honkongiečių.   

Prieštaringi jausmai

Prieš 1997 metais įvykusį Honkongo perdavimą Kinijai iš jo išvyko šimtai tūkstančių žmonių. Dauguma jų prisijungė prie didžiulių kinų išeivių bendruomenių Australijoje, Kanadoje ir JAV.  Tačiau daugelis šių žmonių vėlesniais metais sugrįžo.  

JK tokio masto pilietybės teisių išplėtimą honkongiečiams siūlo pirmą kartą. 

BNO statusą gali gauti bet kuris iki 1997 metų Honkongo grąžinimo Kinijai čia gimęs asmuo.

Šiuo metu BNO pasus turi apie 300 tūkst. honkongiečių, tačiau dar apie 2,7 mln. šio miesto gyventojų turi teisę pateikti prašymą jį gauti. Pastaruoju metu buvo pateikta daugybė naujų prašymų.    

„Išvyksiu kaip galėdama greičiau ir pradėsiu naują gyvenimą Jungtinėje Karalystėje, pasinaudodama šia schema“, – naujienų agentūrai AFP sakė neseniai universitetą baigusi Asuka Law (Asuka Lo).

Ji pridūrė esanti „nepaprastai dėkinga“ Britanijai ir planuojanti išvykti rudenį.  

Tuo tarpu Samo (Semo) vardu prisistatęs buhalteris sakė, kad ji drasko prieštaringi jausmai.

„Vis dar labai myliu Honkongą, – sakė jis. – Tačiau prašysiu išduoti man BNO pasą, o apsispręsiu, kai paaiškės visos detalės. Mums tai – dar viena išeitis.“

Ketvirtadienį vienas garsiausių Honkongo demokratijos aktyvistų Nathanas Law (Neitanas Lo) patvirtino išvykęs į užsienį, tačiau atsisakė nurodyti, į kokią šalį.

Politologas Hui Fengas iš Australijos Griffitho (Grifito) universiteto sakė, kad honkongiečių antplūdis į ekonominių sunkumų patiriančią Britaniją „gali išprovokuoti susirūpinimą dėl išaugusios pasiūlos darbo rinkoje“.

„Tačiau naujausios viešosios nuomonės apklausos rodo, kad dauguma britų pritaria vyriausybės sprendimui šiuo klausimu“, – sakė jis.NAUJAUSI KOMENTARAI

kokia dar vakaru

kokia dar vakaru portretas
europa, Anglija ,sukonkretink salis vakaru ..... ,kam tie siauraakliurbiai reikalingi .... ????

Baba

Baba portretas
Pasaulis sparčiai ritasi į prazuti

liurbiai

liurbiai portretas
nu cia dabar,babajinu ,muslimu pilna europa dar siauraakiu,prigrus is kinijos ,kaip haholus rusus,kurie hahlendiskai nemoka
VISI KOMENTARAI 3
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių