Kodėl ES vadovauja nežinomi lyderiai? Pereiti į pagrindinį turinį

Kodėl ES vadovauja nežinomi lyderiai?

2009-11-21 09:36
Kodėl ES vadovauja nežinomi lyderiai?
Kodėl ES vadovauja nežinomi lyderiai? / WY

ES lyderiai ketvirtadienį pirmuoju Bendrijos prezidentu išrinko Belgijos premjerą Hermaną Van Rompuy, o pirmąją ES užsienio politikos vadove – baronienę Catherine Ashton. Abu jie nėra labai žinomi už savo šalių ribų, o britė – net ir savo tėvynėje.

Todėl Europos laikraščiai vakar apgailestavo, kad paskirtiems žmonėms trūksta aukštiems postams reikalingos "žvaigždžių jėgos".

"Tikiu, kad mano patirtis kalbės pati už save. Ar esu vaikščiojantis ego? Ne, nesu. Ar noriu būti matoma ... visą laiką apie viską kalbanti? Ne, nenoriu. Spręskite apie mane pagal tai, ką darau, ir, manau, būsite patenkinti rezultatu", - prisistatė žurnalistams C.Ashton.

H.Von Rompuy pažadėjo "žingsnis po žingsnio" padėti Europai išbristi iš "ypač sunkaus meto, nerimo, netikrumo ir pasitikėjimo stokos periodo".

62 metų H.Van Rompuy ir 53 metų C.Ashton yra kompromisiniai kandidatai, planuojantys naudoti tylią diplomatiją ir konsensusą. Bent jau iš pradžių jie neturės tokio politinio svorio užsienio sostinėse kokį būtų turėjusios geriau žinomos figūros, pavyzdžiui, buvęs britų ministras pirmininkas Tony Blairas.

Susitarimui dėl šių paskyrimų pasiekti prireikė kelių savaičių, ir tai sutrukdė pateikti Bendriją kaip suvienytą jėgą, iš dalies dėl to, kad Didžioji Britanija reikalavo ES prezidentu rinkti T.Blairą. Persilaužimas buvo pasiektas tada, kai britų ministras pirmininkas Gordonas Brownas atsisakė to reikalavimo ir vietoje to parėmė ES prekybos komisarės C.Ashton kandidatūrą į užsienio politikos vadovus ir Europos Komisijos vicepirmininkus.


H.Van Rompuy

Galbūt didžiausia H.Van Rompuy, kuris premjero poste dirbo mažiau nei metus, sėkmė yra sugebėjimas išlaikyti vidurio kelią tarp dažnai viena kitai prieštaraujančių nuomonių, kurias reiškia Belgijos olandiškojo ir prancūziškojo regionų politikai.

Į akis nekrintantis ir taikinamasis Belgijos lyderio, kuris priklauso Flamandų krikščionių demokratų partijai (CD&V), stilius ir politinė orientacija buvo svarbiausi dalykai, nulėmę sprendimą skirti jį Europos Vadovų Tarybos prezidentu.

Šis 62 metų intelektualas rašo japoniškus haiku.

Po ekonomikos studijų H.Van Rompuy 8-ojo dešimtmečio pradžioje dirbo Belgijos centriniame banke, o paskui perėmė vadovavimą CD&V, kurios lyderis buvo 1988-1993 m.

1993-1999 m. H.Van Rompuy dirbo biudžeto ministro poste, o 2007-aisiais perėmė Belgijos parlamento žemųjų rūmų pirmininko pareigas.

Prieštaringiau vertinami Belgijos lyderio komentarai, pareikšti 2004 m., jam būnant opozicijoje. Tada jis užsiminė, kad nepalaiko Turkijos stojimo į ES, tad jo paskyrimas Bendrijos prezidentu privertė nerimauti turkų politikus. H.Van Rompuy garsėja parama stipriems ryšiams su JAV, tačiau jo vizija dėl Europos nėra tokia aiški.


C.Ashton

Buvusi britų parlamento aukštųjų Lordų Rūmų narė turi mažai patirties užsienio reikalų srityje, tačiau padarė gerą įspūdį kaip prekybos komisarė.

C.Ashton, kuri savo politinę karjerą pradėjo paskirta Harfordšyro sveikatos apsaugos vadove, niekada nebuvo išrinkta į valstybinį postą.

2008 m. pasitraukusi iš Jungtinės Karalystės parlamento aukštųjų Lordų Rūmų, ji pelnė pagyrų už derybas prekybos klausimas, o neseniai pasiekė laisvosios prekybos susitarimą su Pietų Korėja, kuris laikomas ES dvišalių susitarimų "karūnos brangakmeniu".

Ji taip pat labai stengėsi išjudinti įstrigusias daugiašales Dohos derybas prekybos klausimas, o neseniai padarė gerą pažangą spręsdama seną ginčą su keliomis Lotynų Amerikos valstybėmis dėl bananų.

Ekonomiką ir sociologiją studijavusi 53 metų C.Ashton sprendė virtinę socialinių klausimų, dalyvavo kampanijoje už branduolinį nusiginklavimą, o 1999-aisiais buvo paskirta Lordų Rūmų nare.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra