Buvo nunuodyta?
Rytoj Uzbekistano gyventojai rinks naują šalies vadovą. Neabejojama, kad juo taps po I.Karimovo mirties laikinai šį postą užėmęs Šavkatas Mirzijojevas – vienas iš diktatoriaus favoritų.
Ar dėl to, kad nemestų iššūkio būsimajam lyderiui G.Karimova galėjo būti pašalinta iš visuomenės akiračio, o gal ir nužudyta?
Yra taip manančiųjų esą įtakinga moteris buvo nunuodyta, o tada palaidota nežinomoje vietoje Uzbekistano sostinėje Taškente. Tiesa, neaišku, kiek tiesos yra šioje informacijoje, mat patvirtinti tai sunku.
Žinoma tik tiek, kad prieš maždaug trejus metus buvusiai milijardierei G.Karimovai po konflikto su motina bei seserimi, kurias ji viešai apkaltino sąmokslo rengimu prieš ją, buvo skirtas namų areštas.
Teigiama, kad ir Gulnaros tėvui šalies vadovui I.Karimovui nepatiko tai, jog duktė viešai skalbia šeimos apatinius. Tiesa, būta ir kitų versijų, dėl ko kilo konfliktas – pavyzdžiui, G.Karimova turėjo ambicijų mesti iššūkį net savo tėvui.
Nuo to laiko, kai buvo uždaryta namuose, apie 44 metų moters, kuri anksčiau nuolatos būdavo dėmesio centre, likimą sklando įvairiausi gandai. Ypač gandų karuselė įsisuko šių metų rudenį, mirus Uzbekistano vadovui ir šalies politinio, karinio bei verslo elito gretose užvirus kovai dėl įtakos.
Tiesa, ne visi laidoja Gulnarą – yra teigiančiųjų, jog moteris tebėra gyva, tačiau po tėvo mirties galėjo būti prievarta paguldyta į psichiatrijos ligoninę.
Arba, kad jai tebėra namų areštas, o galbūt slapta gyvena egzilyje, veikiausiai, Izraelyje.
Nežinomas kapas
Ilgamečio Uzbekistano prezidento I.Karimovo laidotuvėse Samarkando mieste rugsėjį jo duktė G.Karimova nedalyvavo. Tai tapo pretekstu Gulnaros draugams viešai kreiptis į valdžią, kad ši atsakytų, kur dingo prezidento duktė.
Kai kas kelia versiją, esą G.Karimova buvo patraukta į šalį, kad negalėtų daryti jokio poveikio valdžios perdavimo procesui šalyje.
Naujienų portalas "Centre1.com" lapkričio pabaigoje paskelbė, jog, remiantis vieno Uzbekistano Nacionalinės saugumo tarnybos pareigūno liudijimu, moteris galėjo būti nunuodyta Taškente. Tai įvyko dar lapkričio 5 d. Tada G.Karimova buvo palaidota nežinomoje vietoje sostinėje, jos kapą buldozeriu sulyginus su žeme.
"Mūsų šaltinio teigimu, jis asmeniškai dalyvavo G.Karimovos laidotuvėse. Jis nutarė pakalbėti su spauda, nes bijo dėl moters vaikų saugumo", – buvo teigiama "Centre1.com" pranešime.
Uzbekistano velionio lyderio duktė turi du vaikus – sūnų Islamą ir dukterį Iman. Duktė, anot šaltinių, ilgą laiką gyveno su motina namų arešte.
"Centre1.com" šaltinis patvirtino, kad abu G.Karimovos vaikai yra Taškente ir jie, anot pareigūno, yra labai pažeidžiami. Iki to laiko, kai pasirodė Uzbekistane, I.Karimovas jaunesnysis gyveno Londone – ten studijavo teisę. Spėjama, kad jis prieš kurį laiką grįžo į Taškentą, kur galbūt galėjo būti sulaikytas. Mat atsirado liudininkų, kurie teigė, neva I.Karimovą jaunesnįjį oro uoste pasitiko ginkluoti apsaugininkai.
Vyriausybė nekomentuoja
Laikinojo Uzbekistano vadovo Š.Mirzijojevo atstovai atsisakė komentuoti bet kokią informaciją apie buvusio šalies lyderio šeimą.
"Valdžios šaltinis, kalbėjęsis su mumis, patvirtino, kad vyriausybė nepateikė ir nepateiks jokio oficialaus paaiškinimo, kur gali būti G.Karimova", – teigiama "Centre1.com" pranešime.
Galima Bukharbajeva, "Centre1.com" redaktorė, gyvenanti egzilyje, sakė: "Asmeniškai kalbėjau su tuo šaltiniu saugumo tarnybose. Gavome tą informaciją likus savaitei iki publikacijos. Iki tol bandėme visais įmanomais būdais sužinoti ką nors apie I.Karimovo dukters mirtį. Kitaip tariant, ieškojome duomenų, kurie galbūt patvirtintų arba paneigtų šaltinio suteiktą informaciją. Labai norėjau, kad tai nebūtų tiesa, nes tai – siaubingas likimas."
Redaktorė pridūrė: "Tas šaltinis taip pat sakė, kad sūnus Islamas dėl G.Karimovos specialiai grįžo į Uzbekistaną iš Londono. Taigi dabar jis, ko gero, gali būti Taškente drauge su seserimi. Tačiau kas žino, kas jiems galėjo nutikti. Mūsų šaltinis – sunerimęs. Jis bijo dėl vaikų, dėl to, kaip sakė, su mumis ir susisiekė. Nežinau, ar jis bandė rasti kontaktų su kitais žiniasklaidos atstovais."
G.Karimovos draugai paragino Uzbekistano valdžią išsklaidyti visas abejones ir viešai pademonstruoti, kad G.Karimova gyva.
Tiesa, vienas žmogaus teisių aktyvistas, dirbęs Uzbekistane, o dabar esantis ES, teigė, esą prieš kurį laiką jo kolegos Uzbekistane matė panašią į Gulnarą moterį Taškente – ji neva vaikščiojo gatve viena dėvėdama juodus drabužius.
"Galiu pasakyti, kad kai kurie mūsų šaltiniai mums sakė, kad Gulnara tebėra gyva ir esu kiek nustebęs dėl "Centre1.com" paskelbtų naujienų", – patvirtino tas šaltinis.
Uzbekistano žvaigždė
Harvardo universitetą baigusi G.Karimova, turinti juodąjį dziudo diržą, ilgą laiką buvo laikoma pačia turtingiausia moterimi ne tik Uzbekistane, bet ir visoje buvusios SSRS erdvėje.
Kuo tik ji neužsiėmė: muzika, madomis, diplomatija, visuomenine veikla. Daugelis puse lūpų kalbėjo, kad būtent Gulnara – tėvo įpėdinė.
Tiesa, Uzbekistane G.Karimova nebuvo mėgstama, ko gero, dėl įspūdingų turtų, kuriuos padėjo susikrauti gyvenimas po įtakingo tėvo sparneliu. Moteris taip pat turėjo daug pažįstamų Vakaruose, netgi tarp Didžiosios Britanijos karališkosios šeimos narių.
Tiesa, G.Karimovos gyvenime netrūko ir juodų dėmių: JAV ir Šveicarijos pareigūnai šiuo metu aiškinasi abejotinus su G.Karimova bei jos verslu siejamus sandorius.
Naujausi komentarai