Pereiti į pagrindinį turinį

Lenkijos diplomatijos vadovas: kokiai taikai Ukrainoje galėtų pritarti protinga Europa?

2025-01-07 13:57
Jūras Barauskas (ELTA)

Lenkijos užsienio reikalų ministro Radoslawo Sikorskio teigimu, Europa gali būti saugi tik tuo atveju, jei Ukraina nepraras savo suverenumo.

Radoslawas Sikorskis
Radoslawas Sikorskis / Scanpix nuotr.

Šią mintį jis išsakė kalbėdamas per spaudos konferenciją, kurioje pasibaigus pirmadienį Paryžiuje vykusiam Prancūzijos ambasadorių susitikimui dalyvavo kartu su savo kolega iš Prancūzijos Jeanu-Noeliu Barrotu.

R. Sikorskis sakė, kad abejų šalių nuomonės sutampa ir jos turi bendrų planų daryti įtaką padėčiai karo apimtoje Ukrainoje.

„Siekiant taikaus sprendimo, būtina atsižvelgti į Ukrainos ir Europos saugumo interesus“, – kalbėjo jis.

Jis pridūrė, kad Ukraina, besipriešindama rusų agresijai, kol kas neprašė užsienio šalių atsiųsti jai savo karių.

„Mes sutariame, kad be suverenios Ukrainos Europa saugi būti negali, Ukraina gali būti tikra dėl mūsų pagalbos ir savo ateities ES“, – sakė R. Sikorskis.

Jis pridūrė, kad abi šalys bendromis jėgomis sieks padidinti stabilumo ir gerovės zoną, siekdamos paspartinti šalių bloko plėtrą „tiek į rytus, tiek į pietryčius“.

R. Sikorskis taip pat pasakė, kad bendradarbiavimas su Jungtinėmis Valstijomis tebėra itin svarbus veiksnys Europos saugumui ir klestėjimui užtikrinti ir kad tik tvirti transatlantiniai ryšiai suteiks Europai galimybę veiksmingai įveikti kylančias grėsmes.

Jis paragino didinti „strateginę Europos atsakomybę ir jos gynybinius pajėgumus ne pasipriešinant JAV, bet strategiškai derinant veiksmus su Vašingtonu“.

Anot R. Sikorskio, tam prireiks „šalių abejose Atlanto vandenyno pusėse tarpusavio supratimo ir kompromisų“.

Jis taip pat perspėjo: „Netrukus galime patirti didelį spaudimą derėtis su Maskva“.

„Bet su kokios sutarties sąlygomis galėtų sutikti protinga Europa? Žinoma, ne tokios, kuri leistų Maskvai išsaugoti savo galią. Europa yra kur kas stipresnė nei mano Rusijos lyderiai. Rusija yra gerokai silpnesnė, nei mano daugelis europiečių“, – kalbėjo R. Sikorskis.

Jis pridūrė, kad „Ukraina nusipelno taikos, jai reikia taikos, bet ji turėtų būti pasiekta teisingomis sąlygomis, ne per kapituliaciją“.

R. Sikorskis taip pat sakė, kad ateinančiais metais bus baigta rengti Lenkijos ir Prancūzijos draugystės ir bendradarbiavimo sutartis, kuri „suteiks ženklų postūmį“ dvišaliams santykiams.