Mianmaro prezidentu išrinktas demokratinės laisvės veteranės patikėtinis Pereiti į pagrindinį turinį

Mianmaro prezidentu išrinktas demokratinės laisvės veteranės patikėtinis

2016-03-15 07:24
BNS inf.
Htinas Kyawas Htinas Kyawas Htinas Kyawas Htinas Kyawas Htinas Kyawas Htinas Kyawas Htinas Kyawas

Mianmaro įstatymų leidėjai antradienį išrinko buvusios opozicijos lyderės Aung San Suu Kyi (Aung San Su Či) artimą padėjėją ir ilgametį draugą pirmuoju per kelis dešimtmečius civiliu prezidentu, o šis sprendimas buvo istorinis momentas anksčiau chuntos valdytoje šalyje.

69 metų Htinas Kyawas (Htinas Čavas) laimėjo, surinkęs 360 iš 652 balsų, kurie buvo atiduoti abejų Mianmaro parlamento rūmų. Balsavimo rezultatai buvo garsiai perskaityti ir paskelbti parlamento pareigūno.

Šis balsavimas atveria jam kelią tapti Nobelio taikos premijos laureatės, kuriai konstitucija draudžia tapti prezidente, statytiniu.

Parlamento nariai prapliupo plojimais, kai buvo paskelbti rezultatai po ilgos balsų skaičiavimo procedūros sostinėje Neipide.

Ilgametis Aung San Suu Kyi patikėtinis postą perims balandžio 1-ąją ir taps pirmuoju demokratiškai išrinktu Mianmaro lyderiu po ilgiau negu pusę šimtmečio trukusio kariškių valdymo.

Išrinktasis prezidentas pasveikino savo išrinkimą kaip Aung San Suu Kyi pergalę. „Pergalė! Tai sesers Aung San Suu Kyi pergalė. Dėkoju tau“, – žurnalistams sakė Htin Kyawas (Htin Čavas).

Kariškių siūlytas kandidatas Myintas Swe (Mjintas Švė) surinko 2013 balsų ir taps pirmuoju viceprezidentu. Kitas Nacionalinės lygos už demokratiją (NLD) pasiūlytas kandidatas Henry Van Thio (Anri Van Sio) surinko 79 valsus ir užims antrojo viceprezidento postą.

Myintas Swe laikomas artimu buvusiam chuntos lyderiui Thanui Shwe (Tanui Švė). Jam tebetaikomos JAV Valstybės departamento sankcijos, draudžiančios Amerikos bendrovėms palaikyti verslo ryšius su kai kuriais magnatais ir įtakingais kariškiais, siejamais su buvusia chunta.

Aung San Suu Kyi atvedė savo Nacionalinę lygą už demokratiją į triuškinamą pergalę per lapkričio 8-ąją vykusius rinkimus, atspindinčią visuomenės palaikymą veikėjai, kuri dešimtmečius uoliai stengėsi, kad Mianmare būtų sukurta demokratija.

Ši Nobelio taikos premijos laureatė ir ilgametė politinė kalinė yra neginčijama NLD lyderė, bet ji negali tapti prezidente dėl konstitucijos straipsnio, draudžiančio užimti valstybės vadovo postą asmenims, turintiems sutuoktinį arba vaikų, kurie yra kitos valstybės piliečiai. Aung San Suu Kyi abu sūnūs turi Britanijos pilietybę, nes jos velionis vyras buvo britas. Daugelio nuomone, kariškiai įtraukė į konstituciją tą sąlygą specialiai dėl Aung San Suu Kyi, kad ji negalėtų oficialiai užimti aukščiausio politinio posto.

Tačiau Aung San Suu Kyi žadėjo vadovauti, būdama „viršesnė“ už savo statytinį Htiną Kyawą.

Šis politinis veikėjas yra Mianmaro nacionalinio poeto sūnus ir šalies demokratijos šalininkų judėjimo įkūrėjo žentas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų