- Deividas Kubikis, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas trečiadienį pareiškė, kad Vakarų karinio aljanso narės nesutaria, ką daryti per artėjantį viršūnių susitikimą dėl Ukrainos siekio prisijungti prie aljanso.
„Šiuo klausimu Aljanse yra įvairių nuomonių ir, žinoma, vienintelis būdas priimti sprendimus NATO yra bendras sutarimas“, – sakė J. Stoltenbergas konferencijoje Briuselyje.
Ukraina, kurią remia NATO Rytų Europos šalys, liepos mėnesį Vilniuje vyksiančiame Aljanso vadovų aukščiausiojo lygio susitikime ragina duoti aiškią žinią, kad ji įstos į Aljansą pasibaigus Rusijos karui.
Kyjivas pripažįsta, kad netaps Europos Sąjungos nariu, kol jo teritorijoje vyksta kovos. Tačiau jis siekia, kad aljansas neapsiribotų miglotu 2008 metų pažadu, kad vieną dieną jis prisijungs prie NATO.
„Niekas negali tiksliai pasakyti, koks bus galutinis sprendimas Vilniaus viršūnių susitikime šiuo klausimu“, – teigė J. Stoltenbergas.
NATO šalių diplomatai sakė, kad dominuojanti karinė galia – Jungtinės Valstijos – nenori žengti toliau nei prieš 15 metų Ukrainai duotas pažadas dėl narystės.
Prisijungimas prie NATO reikštų, kad Ukrainai būtų taikoma Aljanso kolektyvinės gynybos Penktojo straipsnio nuostata, pagal kurią visos sąjungininkės privalo padėti ginti Ukrainą, jei ji būtų užpulta.
Ukrainos Vakarų sąjungininkės svarsto, ar galima Ukrainai pasiūlyti kitokių saugumo garantijų, kurios nuramintų Kyjivą kaip tarpinis žingsnis prieš jam tampant NATO nariu.
Prancūzija antradienį pareiškė, kad yra pasirengusi susitarti su Ukraina dėl „saugumo garantijų, kurios padėtų jai ilgainiui apsiginti“.
„Galutinė saugumo garantija bus narystė NATO, bet... tai neatsitiks karo metu, – teigė J. Stoltenbergas. – Kyla klausimas, ką nuspręsime ir kaip spręsime narystės klausimą Vilniaus viršūnių susitikime? Ir, kaip jau sakiau, kol kas dar per anksti tikėtis atsakymo.“
J. Stoltenbergas sakė, kad, pasibaigus karui Ukrainoje, „turime pasirūpinti, kad turėtume priemones, kurios atgrasytų nuo tolesnės Rusijos agresijos“.
„Iš dalies tai daroma teikiant karinę paramą Ukrainai, siekiant padėti jai atgrasyti ir apsiginti, – teigė jis. – Tačiau tai taip pat paskatins diskusijas dėl kitokių saugumo priemonių.“
J. Stoltenbergas sakė, kad tikisi, jog aukščiausiojo lygio susitikime NATO lyderiai bent jau susitars dėl daugiametės programos, kurios tikslas – padėti Ukrainos kariuomenei pereiti prie vakarietiškos technikos naudojimo.
Rusijos karas jau paskatino Ukrainą atsigręžti į NATO standartus atitinkančią ginkluotę, kol tarptautiniai rėmėjai Kyjivui tiekia vis pažangesnę ginkluotę.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Prokuroras: praėjusiais metais Lenkijos Pževodo kaime nukritusi raketa buvo ukrainiečių
Lenkijos teisingumo ministras ir generalinis prokuroras Zbigniewas Ziobro (Zbignevas Ziobras) ketvirtadienį patvirtino, kad oro gynybos raketa, kuri pernai nukrito šalies Pževodo kaime ir pražudė du žmones, buvo ukrainiečių. ...
-
Prezidentas: Kazachstanas laikysis Rusijai taikomų sankcijų
Kazachstanas laikysis Rusijai taikomų sankcijų, ketvirtadienį pareiškė šalies prezidentas Kassymas-Jomartas Tokayevas (Kasymas Žomartas Tokajevas) per susitikimą su Vokietijos kancleriu Olafu Scholzu (Olafu Šolcu). ...
-
Bulgarijos parlamentas sutiko skirti Ukrainai papildomų ginklų
Bulgarijos parlamentas trečiadienį pritarė, kad Ukrainai būtų suteikta papildoma karinė pagalba kovoje su Rusijos invazija. ...
-
Vokietija ir Izraelis pasirašė istorinį susitarimą dėl raketų sistemos
Vokietija ketvirtadienį pasirašė susitarimą dėl Izraelyje pagamintos hipergarsinės raketų sistemos „Arrow 3“, kuri taps svarbia Europos gynybos nuo oro atakų dalimi, įsigijimo. ...
-
Kanados premjeras parlamente atsiprašė už nacių gretose kovojusio veterano pagerbimą
Kanados premjeras Justinas Trudeau (Džastinas Triudo) trečiadienį parlamente atsiprašė po to, kai parlamento pirmininkas viešai, bet per klaidą pagerbė ukrainietį veteraną, kuris Antrojo pasaulinio karo metais kovojo nacių pusėje. ...
-
JT ragina visapusiškai gerbti suimto buvusio Kalnų Karabacho lyderio teises
Jungtinės Tautos ketvirtadienį paragino visapusiškai gerbti buvusio Kalnų Karabacho separatistų lyderio Rubeno Vardaniano teises po to, kai Azerbaidžano teismas paskyrė jam kardomąjį kalinimą. ...
-
Azerbaidžanas ragina etninius armėnus nepalikti Kalnų Karabacho
Azerbaidžanas ketvirtadienį pareiškė norintis, kad etniniai armėnai liktų Kalnų Karabache. ...
-
Kremlius: Armėnijos sprendimas prisijungti prie TBT būtų laikomas ypač priešišku1
Kremlius ketvirtadienį pareiškė, kad Armėnijos sprendimas prisijungti prie Tarptautinio Baudžiamojo Teismo (TBT), kuris yra išdavęs Rusijos prezidento Vladimiro Putino arešto orderį, būtų laikomas ypač priešišku. ...
-
NATO vadovas: Ukrainos pajėgos palaipsniui juda į priekį
Ukrainiečių prezidentas Volodymyras Zelenskis ketvirtadienį Kyjive susitiko su NATO vadovu Jensu Stoltenbergu, Ukrainai siekiant daugiau Vakarų paramos savo kontrpuolimui prieš Rusijos pajėgas. ...
-
Kremlius sako atkreipęs dėmesį į Kalnų Karabacho egzistavimo nutraukimą
Kremlius ketvirtadienį sakė atkreipęs dėmesį, kad etninių armėnų regionas Kalnų Karabachas, kur buvo dislokuota Rusijos taikdarių, paskelbė nutraukiantis savo egzistavimą po Azerbaidžano karinio puolimo. ...