Pereiti į pagrindinį turinį

NATO vadovo teigimu, Ukraina dar nėra pakankamai stipri taikos deryboms

2025-01-13 23:47

Ukrainos padėtis šiuo metu nėra pakankamai stipri, kad galima būtų pradėti taikos derybas su Rusija, pirmadienį pasakė NATO vadovas Markas Rutte.

Markas Rutte
Markas Rutte / AFP nuotr.

„Šiuo metu akivaizdu, kad Ukraina nėra tam pasirengusi, nes šiuo metu ji negali derėtis iš galios pozicijos“, – kreipdamasis į ES įstatymų kūrėjus kalbėjo M. Rutte.

„Privalome padaryti daugiau, siekdami pakeisti konflikto trajektoriją ir užtikrinti, kad ji sugebės užimti tokią galios poziciją.“

Kitą pirmadienį į JAV prezidento kėdę atsisės Donaldas Trumpas, savo rinkiminės kampanijos metu žadėjęs labai greitai užbaigti Rusijos prezidento Vladimiro Putino pradėtą karą Ukrainoje.

Būsimojo JAV lyderio pažadai pakurstė nuogąstavimus, kad jis gali nutraukti ar apriboti Vašingtono pagalbą Kyjivui bei versti pastarojo valdžią padaryti skausmingų nuolaidų.

D. Trumpas prezidentu bus prisaikdintas tuo metu, kai karas artėja prie trejų metų žymos, o nuvargusioms ukrainiečių pajėgoms tenka trauktis iš pozicijų fronte.

„Visi norime, kad šis karas baigtųsi, bet labiausiai norime, kad taika tęstųsi ilgai“, – sakė M. Rutte.

„Taika ilgai nesitęs, jei V. Putinas Ukrainoje gaus, ko nori, nes tuomet jis sieks daugiau.“

NATO vadovas perspėjo, kad Ukrainai nenaudingomis sąlygomis sudarytas susitarimas suteiktų drąsos Rusijai ir jos sąjungininkėms, tokioms, kaip Kinija, Šiaurės Korėja ir Iranas.

„Esu tikras, kad taika gali būti tvari tik jeigu Ukraina prie stalo sės iš galios pozicijos“, – pasakė jis.

„Kad taip būtų, jai reikia nuolatinės mūsų pagalbos, daugiau ginklų ir juos ji turi gauti greičiau, kad galėtų geriau apsiginti ir išsiderėti geresnes sąlygas sau, Europai ir pasauliui.“

M. Rutte dar kartą pakartojo, kad Europa privalo ženkliai padidinti gynybai skiriamų išlaidų dalį, tuo labiau, kad toks yra ir vienas iš pagrindinių D. Trumpo reikalavimų.

NATO vadovo teigimu, aljanso nustatyto dviejų procentų BVP normatyvo „nė iš tolo nepakanka“ Maskvos grėsmei atremti.

„Jei to nepadarysime, būsime saugūs dabar, bet ne po ketverių ar penkerių metų“, – kalbėjo jis.

„Tad jeigu dabar to nepadarysite, galite pradėti mokytis rusų kalbos arba kraustytis į Naująją Zelandiją.“