- Rūta Androšiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vokietijos žemieji parlamento rūmai trečiadienį išrinko socialdemokratą Olafą Scholzą (Olafą Šolcą) naujuoju šalies kancleriu, pakeisiančiu 16 metų prie valstybės vairo stovėjusią Angelą Merkel.
O. Scholzas per slaptą balsavimą užsitikrino 395 iš 707 parlamentarų palaikymą.
Jis vadovaus pirmajai „šviesoforo“ koalicijai, sudarytai iš Socialdemokratų partijos (SPD), žaliųjų ir liberalios Laisvųjų demokratų partijos. „Šviesoforu“ ji pavadinta pagal partijų spalvas.
O. Scholzas, kuris bus prisaikdintas prezidento Franko-Walterio Steinmeierio (Franko Valterio Šteinmejerio), yra pažadėjęs platų „perimamumą“ iš populiarios A. Merkel ir, tuo pačiu, žalesnę bei teisingesnę Vokietiją.
O. Scholzo, kuris buvo finansų ministras A. Merkel vyriausybėje, socialdemokratai laimėjo rugsėjo 26-osios rinkimus, nors dar metų pradžioje toks rezultatas atrodė neįsivaizduojamas, nes partiją tuo metu draskė nesutarimai, o parama jai buvo silpna.
Turime naujos pradžios Vokietijai progą.
Koalicinis susitarimas ketveriems metams, sudarytas praėjusio mėnesio pabaigoje, vadinamas „Išdrįsk siekti didesnės pažangos“, perfrazuojant 1969–1974 metais valdžiusio socialdemokratų kanclerio Willy Brandto (Vilio Branto) 1969-ųjų istorinį šūkį „Išdrįsk siekti daugiau demokratijos“.
„Turime naujos pradžios Vokietijai progą“, – savaitgalį pasakė O. Scholzas savo partijai, 99 proc. balsų patvirtinusiai koalicijos susitarimą.
Koalicija sieks mažinti taršą anglies dvideginiu, pertvarkyti pasenusią skaitmeninę infrastruktūrą, modernizuoti pilietybės įstatymus, padidinti minimalų darbo užmokestį ir legalizuoti Vokietijoje marihuaną.
Lyčių pusiausvyra
Būsimoji užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock (Analena Bėrbok) taip pat pažadėjo griežtesnę poziciją tokių autoritarinių valstybių kaip Rusija ir Kinija atžvilgiu po A. Merkel pragmatizmo metų.
Viena Žaliųjų partijos lyderių A. Baerbock yra tarp aštuonių moterų naujojoje vyriausybėje – pirmajame lyčių pusiausvyros principu sudarytame Vokietijos ministrų kabinete.
„Tai atitinka visuomenę, kurioje gyvename – pusė valdžios priklauso moterims“, – šią savaitę sakė O. Scholzas, vadinantis save feministu.
O. Scholzas ir jo komanda žada stabilumą, Prancūzijai tuo metu rengiantis atkakliems prezidento rinkimams kitais metais, o Europai toliau grumiantis su „Brexito“ padariniais.
Tačiau didelė ketvirta COVID-19 banga jau žada išbandymą į valdžią ateinančiai koalicijai.
„Turime pradėti iš naujo duodami atkirtį „koronos“ pandemijai – naujoji vyriausybė susiduria su tokiomis aplinkybėmis“, – antradienį žurnalistams sakė O. Scholzas, šalia stovint jo pretendentams į finansų ir ekonomikos ministrus Christianui Lindneriui (Kristianui Lindneriui) ir Robertui Habeckui (Robertui Habekui).
Vokietijoje nuo COVID-19 jau mirė daugiau kaip 103 tūkst. žmonių, o atšalus orams užregistruojama vis daugiau naujų užsikrėtimo atvejų ir intensyviosios slaugos skyriai jau pasiekė savo galimybių ribą.
O. Scholzas siekia, kad kovodama su pandemija Vokietija, kaip ir Austrija, padarytų skiepus privalomus, ekspertams įspėjant, kad sunkiai su darbu susidorojančių šalies klinikų laukia dar sunkesni laikai.
Būsimasis kancleris nori, kad parlamentas dėl šio klausimo balsuotų iki šių metų pabaigos ir kad įstatymas įsigaliotų vasarį arba kovą.
A. Merkel „variantas“
67 metų A. Merkel, pirmoji moteris, dirbusi Vokietijos kanclerio poste, po keturių kadencijų iš eilės traukiasi iš politikos. Ji yra pirmasis per pokario istoriją Vokietijos lyderis, pasitraukęs savo paties sprendimu.
Jai prilygti bus sunku. Didžioji dauguma vokiečių palankiai vertina A. Merkel vadovavimą, nors jos krikščionys demokratai dažnai priešindavosi kanclerės nuosaikiam kursui.
„16 metų Angela Merkel apibrėždavo politinį centrą“, – sakė skiltininkas Nikolausas Blome (Nikolausas Blomė).
„Jei ji būtų vėl dalyvavusi [rinkimuose], būtų laimėjusi penktą kadenciją“, – sakė jis, bet pridūrė, kad vis dėlto atėjo laikas naujiems veidams.
Nors yra iš konkuruojančios partijos, O. Scholzas siekdamas pakeisti A. Merkel pasinaudojo jos populiarumu ir įvaizdžiu.
Kairiosios pakraipos dienraštis „Tageszeitung“ neseniai pirmajame puslapyje juokavo apie šių abiejų politikų panašumus: išspausdino pandeminius laikus atspindinčią antraštę „Merkel variantas dominuoja“ ir besišypsančio O. Scholzo nuotrauką.
Tačiau A. Merkel įpėdinis pažadėjo naikinti jos valdymo metais didėjusį atotrūkį tarp turtingųjų ir neturtingųjų.
Nepriklausomas ekonominių tyrimų institutas ZEW koalicijos susitarimo analizėje nurodė, kad labiausiai iš šių politikos gairių turėtų išlošti mažesnes pajamas gaunantys vokiečiai ir vaikus auginantys tėvai.
Tuo metu žaliųjų šalininkai viliasi milijardų klimato apsaugai ir atsinaujinančiai energijai, nors vyriausybė žada iki 2023 metų sugrįžti prie naujas skolas draudžiančios taisyklės.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Buvusio JAV prezidento G. W. Busho kalboje apie karą Ukrainoje – nemalonus liapsusas
Buvęs JAV prezidentas George‘as W. Bushas, sakydamas kalbą apie Ukrainos karą, padarė sau nemalonų liapsusą. ...
-
Maskva: maždaug pusė „Gazprom“ klientų atsidarė sąskaitas rubliais
Rusijos vicepremjeras Aleksandras Novakas ketvirtadienį pareiškė, kad maždaug pusė iš 54 bendrovių, su „Gazprom“ sudariusių gamtinių dujų tiekimo sutartis, jau atsidarė sąskaitas rubliais. ...
-
Vokietijos kancleris: Ukrainos stojimas į ES negali būti paspartintas
Ukrainos stojimas į Europos Sąjungą negali būti paspartintas net ir atsižvelgiant į šalies padėtį dėl Rusijos karinės invazijos, ketvirtadienį pareiškė Vokietijos kancleris Olafas Scholzas (Olafas Šolcas). ...
-
Rusijos opozicijos atstovas: V. Putino aplinka ruošia jam „staigmenų“
Rusijos opozicijos atstovas Genadijus Gudkovas tikino, kad Rusijos elitas pašalins Vladimirą Putiną iš valdžios dėl karinių pralaimėjimų Ukrainoje, rašo „Global Happenings“ cituodami svetainę „Segodnia&l...
-
JAV įspėja dėl galimo Pchenjano branduolinio ginklo bandymo, kai Azijoje lankysis J. Bidenas
JAV vyriausybė įspėja dėl galimo Šiaurės Korėjos branduolinio ginklo bandymo per ketvirtadienį prasidėsiančią pirmąją prezidento Jo Bideno kelionę po Aziją. ...
-
Seulo deputatas: Šiaurės Korėja baigė pasiruošimus branduolinio ginklo bandymui
Šiaurės Korėja baigė pasiruošimus branduolinio užtaiso bandymui ir dabar renkasi geriausią laiką jam įvykdyti, ketvirtadienį teigė vienas Pietų Korėjos įstatymų leidėjas. ...
-
Briuselis: ES sieks sukurti Europos geopolitinę bendriją1
Europos Sąjunga trečiadienį pareiškė, kad sieks sukurti „Europos geopolitinę bendriją“, kuri būtų tarsi laukiamasis su privilegijomis kaimyninėms šalims, norinčioms ateityje prisijungti prie bloko. ...
-
ES svarsto idėją teikti didžiulę pagalbą atstatant Ukrainą
Aukšto rango Europos Sąjungos pareigūnai trečiadienį paragino valstybes nares ambicingai padėti Ukrainai atsistatyti po karo – be kita ko, per galimą bendrą skolinimąsi didžiulėms išlaidoms padengti. ...
-
Žiniasklaida: Nyderlandų premjeras ne vienus metus trynė pranešimus iš savo seno telefono
Nyderlandų ministras pirmininkas Markas Rutte sulaukė griežtos opozicijos politikų kritikos, kai paaiškėjo, kad jis ne vienus metus trynė tekstinius pranešimus iš savo seno mobiliojo telefono, kuriuo naudojosi darbo reikalais, prane&...
-
Moldovos prezidentė paragino Rusiją išvesti kariuomenę iš Uždniestrės
Rusija turi išvesti savo kariuomenę iš Uždniestrės teritorijos, kadangi jos kareivių buvimas ten pažeidžia Moldovos neutralumą. ...