Osle pagerbti Nobelio taikos premijos laureatai

 • Teksto dydis:

Kongo gydytojas, vienas iš dviejų laureatų, apdovanotų šių metų Nobelio taikos premija „už jų pastangas padaryti galą lytinio smurto kaip karo ir ginkluoto konflikto ginklo naudojimui“, pirmadienį paragino tarptautinę bendruomenę imtis ryžtingų veiksmų prieš lytinį išnaudojimą ir atlyginti skriaudą šių nusikaltimų aukoms.

Kongo Demokratinės Respublikos gydytojas Denisas Mukwege (Denisas Mukvegė), per du dešimtmečius trunkančius konfliktus suteikęs pagalbą dešimtis tūkstančių lytinio smurto aukų savo ligoninėje, ir irakiečių aktyvistė Nadia Murad buvo apdovanoti per iškilmingą ceremoniją Norvegijos sostinėje Osle. Jie pasidalino 9 mln. Švedijos kronų (860 tūkst. eurų) premiją.

Savo kalboje, kurią ne kartą nutraukė susirinkusiųjų plojimai, D. Mukwege kritikavo tarptautinę bendruomenę, leidusią, kad Kongo gyventojai būtų „žeminami, išnaudojami ir žudomi visų akivaizdoje daugiau nei du dešimtmečius“.

„Aš reikalauju reparacijų, priemonių, kurios suteiktų kompensaciją ir satisfakciją išgyvenusiesiems, ir leistų jiems pradėti naują gyvenimą, – sakė jis. – Aš raginu valstybes paremti šią iniciatyvą ir įkurti pasaulinį reparacijų fondą lytinio smurto per ginkluotus konfliktus aukoms.“

Pasak jo, šalys turėtų kartu stoti prieš „lyderius, kurie toleravo, arba – dar blogiau – panaudojo lytinę prievartą valdžiai pasiekti... Ekonominių ir politinių sankcijų įvedimas tiems lyderiams ir jų teismas reikštų raudoną liniją“.

Dešimtys Kongo ginkluotų grupuočių pelnosi iš milijardų JAV dolerių vertų šalies mineralų resursų. Dauguma jų iškasamų ir parduodamų mineralų yra naudojami populiarių elektronikos produktų, tokių kaip išmanieji telefonai, gamyboje.

„Kaip vartotojai bent jau galime pareikalauti, kad šie produktai būtų gaminami gerbiant žmogaus orumą. Ignoruoti šią tragediją reiškia būti (nusikaltėlių) bendrininku“, – sakė D. Mukwege.

„Mano šalis yra nuolat apiplėšinėjama bendrininkaujant žmonėms, kurie tvirtina esantys mūsų vadovai“, – sakė gydytojas, neretai kritikuojantis savo šalies vyriausybę.

Irako jazidų mažumos atstovė N. Murad 2014 metais buvo paimta į džihadistų grupuotės „Islamo valstybė“ kovotojų nelaisvę. Ji buvo prievarta ištekinta, mušama ir žaginama, kol galiausiai sugebėjo pabėgti nuo savo kankintojų ir rado prieglobstį Vokietijoje.

Nobelio taikos premijos įteikimo ceremonijoje ji sakė norinti, kad pasaulio lyderių užuojauta lytinio smurto aukoms virstų veiksmais prieš jų išnaudotojus.

„Faktas yra tas, kad vienintelis apdovanojimas pasaulyje, galintis sugrąžinti mums orumą, yra teisingumas ir nusikaltėlių baudžiamasis persekiojimas“, – kalbėjo N. Murad.

„Jaunos merginos pačiame jėgų žydėjime yra perkamos, parduodamos, laikomos nelaisvėje ir kasdien prievartaujamos. Nesuvokiama, kad 195 pasaulio šalių lyderiai nesutelkia savo pastangų toms merginoms išlaisvinti“, – sakė ji.

„Kas, jeigu tai būtų komercinis sandoris, naftos telkinys ar ginklų siunta? Be jokios abejonės nebūtų gailima jėgų jiems išlaisvinti“, – tikino moteris.

Premijų laureatus renkančio Nobelio komiteto pirmininkė Berit Reiss-Andersen (Berit Reis-Andersen) taip pat pripažino, kad būtina imtis veiksmų.

„Ši premija įpareigoja Denisą Mukwege ir Nadią Murad tęsti savo svarbų darbą. Tačiau ši premija įpareigoja ir mus palaikyti juos kovoje prieš lytinį smurtą karo konfliktuose“, – sakė ji.

Stokholme vėliau pirmadienį bus apdovanoti medicinos, fizikos, chemijos ir ekonomikos Nobelio premijų laureatai. Šiemet literatūros Nobelio premija nebuvo paskirta.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių