Pereiti į pagrindinį turinį

Politologas: V. Putinas pralaimėjo Ukrainą, jos politikoje – naujas kraujas

A. Ufarto/BFL nuotr.

Rinkimų rezultatai Ukrainoje – tai didelis smūgis Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui, mano politologas, Mykolo Romerio universiteto dėstytojas Alvydas Medalinskas. Anot jo, šie rezultatai rodo, kad V. Putinas, išlošęs keletą šalies gabaliukų, iš tiesų pralaimėjo visą Ukrainą.

„[Rezultatus] gerai vertinu dėl to [...], kad trys proeuropinės krypties partijos dabar (kalbant apie partijų rinkimus pagal sąrašus, t. y. apie pusę parlamento) turėtų daugiau nei 50 proc. vietų. Tai iš tikrųjų yra didelis smūgis V. Putino politikai Ukrainoje. [...] Štai šie rinkimai rodo, kad V. Putinas Ukrainoje pralaimėjo. Jis pralaimėjo visą Ukrainą, išlošęs keletą gabaliukų, kur yra nestabilumas Donecko, Luhansko srityse“, – sako A. Medalinskas.

Jo minimos trys proeuropinės partijos – tai Petro Porošenkos blokas, Arsenijaus Jaceniuko vadovaujamas Liaudies frontas ir Andrijaus Sadovijaus vadovaujama Savitarpio pagalbos partija.

Politologo teigimu, Radikalų partija ir „Dešinysis sektorius“, kuriais Rusija taip gąsdino pasaulį, gavo daug mažiau balsų, negu buvo galima tikėtis, Radikalų partija – net dvigubai mažiau. Šie balsai, pasak A. Medalinsko, atiteko Liaudies fronto partijai ir Savitarpio pagalbos partijai, t. y. trečiam blokui, vadovaujamam Lvovo mero.

„Dar vienas dalykas, kuris labai svarbus, yra tas, kad komunistai nepakliuvo į parlamentą. Iš dviejų partijų, kurios buvo siejamos su oligarchais, o šie – su Viktoro Janukovyčiaus režimu, pakliuvo vienas opozicinis blokas. Tiesa, jame taip pat yra buvusių V. Janukovyčiaus ministrų, pavyzdžiui, Jurijus Boyko, kuris yra to opozicinio bloko vadovas“, – teigia A. Medalinskas. Politologas vis dėlto priduria, kad jie dar gali padidinti savo balsus per vienmandates apygardas.

A. Medalinsko nuomone, svarbu ir tai, kad dvi partijos – prezidento P. Porošenkos blokas ir premjero A. Jaceniuko vadovaujamas Liaudies frontas – gavo panašų balsų skaičių. „Man atrodo, kad tai yra gana svarbu, nes Ukraina dar tik kuria demokratinę ateitį. Vadinasi, nebus spaudimo, kad parlamento dauguma būtų visiškai proprezidentinė, tai bus kelių, trijų partijų dialogas. [...] Galbūt dar kitų, nes kalbama apie tai, kad visos Maidano partijos galėtų būti kviečiamos į valdančiąją koaliciją, kad ši būtų daug stipresnė“, – sako politologas.

Jo įsitikinimu, Ukraina yra ant rimtų pokyčių slenksčio. Be to, naujoji valdžia šalyje truputį primena Lietuvos pirmąjį parlamentą po 1990 m. „Ten bus ne tik politikai, ten bus labai daug pilietinių aktyvistų, visuomenininkų, kurie turėtų būti naujas kraujas Ukrainos politikoje. Iš tikrųjų tai yra ženklas, kad Ukrainoje po šių rinkimų ne tik tų tradicinių partijų politikai, bet ir pilietinė visuomenė imasi atsakomybės kartu už Ukrainos valstybės ateitį labai nelengvu laikotarpiu, kai yra didžiulės ekonominės problemos ir, žinoma, dar rusenantis konfliktas Donbase“, – primena A. Medalinskas.

Politologo manymu, Ukrainos dar laukia išbandymas kitą savaitę, nes šalies separatistai nori rengti savo rinkimus pagal savo, o ne Ukrainos įstatymus. Anot A. Medalinsko, Ukrainai reikės nuspręsti, kaip šioje situacijoje elgtis.

Daugiau naujienų