Popiežius aplankė skurdžiai gyvenančius Slovakijos romus

Popiežius Pranciškus antradienį apsilankė rytų Slovakijoje esančiame nušiurusiame etninių romų gyvenamajame rajone ir paragino „integruoti“ šią marginalizuotą bendruomenę.

 


 

84 metų argentinietis pontifikas, kuris yra išvykęs į pirmąją užsienio kelionę po liepos mėnesį atliktos storosios žarnos operacijos, dažnai ragina padėti skurdžiausioms pasaulio bendruomenėms.

Susitikęs su romais Košicėje esančiame „Lunik IX“ kvartale, popiežius bendruomenės nariams sakė, kad „pernelyg dažnai jūs buvote išankstinių nusistatymų ir griežtų vertinimų objektas.“

„Kitų marginalizavimas niekur neveda. Žmonių tarpusavio segregacija galiausiai sukelia pyktį. Kelias į taikų sambūvį yra integracija“, – sakė jis iš tribūnos, gyventojams stebint pro daugiabučių langus.

„Pranciškau, sveikas atvykęs pas mus“, – skelbė ant vieno lango kabantis užrašas.

„Lunik IX“ kvartale gyvena beveik 4 500 gyventojų, susispaudę erdvėje, kuri skirta dvigubai mažesniam skaičiui žmonių.

Daugelyje namų nėra elektros, šildymo, dujų ir vandentiekio, nes dėl neapmokėtų sąskaitų buvo nutrauktas komunalinių paslaugų teikimas.

„Puiku, kad Šventasis Tėvas nori atvykti ten, kur niekas nenori“, – prieš vizitą sakė vietos saleziečių bendruomenės vadovas Peteris Besenyei.

„Sunku rasti mokytojų „Lunik IX“, sunku rasti kunigų, kurie norėtų ten dirbti, o popiežius atvyksta į tokią probleminę vietą“, – AFP sakė P. Besenyei.

Likus kelioms savaitėms iki vizito, miesto valdžia ėmėsi tvarkyti kelią ir valyti vietovę, tačiau išankstinis nusistatymas prieš jos gyventojus tebėra gilus.

Vizito metu popiežius susitiko su 28 ir 29 metų pora, Nikola ir Rene Harakaly, kurie užaugo „Lunik IX“ rajone, bet sakė, kad išsikraustė, norėdami suteikti savo vaikams „laimingesnį ir ramesnį, orumo kupiną gyvenimą.“

„Atvykote tokiu metu, kai dėl pandemijos visi esame atsidūrę sunkioje padėtyje“, – popiežiui sakė kitas romų bendruomenės narys, 61 metų inžinierius Janas Hero.

Beveik 20 proc. iš maždaug 400 tūkst. Slovakijos romų gyvena didžiuliame skurde, daugiau kaip 600 lūšnynų, daugiausiai esančiuose šios 5,4 mln. gyventojų turinčios euro zonos valstybės pietuose ir rytuose.

Rytų Slovakijos BVP vienam gyventojui yra vienas mažiausių Europoje.

Vidurio ir Rytų Europoje susitelkę romai šimtmečius susiduria su diskriminacija. Istorikų vertinimu, naciai išžudė pusę milijono romų, t. y. maždaug ketvirtadalį jų populiacijos.

Per keturių dienų vizitą Slovakijoje popiežius susitikime su Slovakijos žydais išreiškė „gėdą“ dėl Holokausto ir paragino užtikrinti didesnį „solidarumą“, Europos ekonomikai pradedant atsigauti po pandemijos.

Antradienį vakare 1,3 mlrd. pasaulio katalikų vadovas taip pat susitiks su jaunimu Košicės stadione, o trečiadienį, prieš grįždamas į Romą, Sastino mieste aukos šv. Mišias po atviru dangumi.NAUJAUSI KOMENTARAI

Adva"kotas \\\\\\.../////

Adva"kotas \\\\\\...///// portretas
Tuos čigosu globoti,tai save žeminti.Pagal jų "relgiją" čigonui negarbė (negalima) DIRBTI.Jie turi pragyventi vogdami,varažydami,prekiauti narkotikais, apgaudinėdami na ir retkarčiais (jei reikia) ir žudyti,kaip Kėdainių čigonai banditai.---Tai pasauliui pritvinkęs pūlinys.---Dabar labai panašūs verziasi per sieną.Padugės amžinų išlaikytinių.

Anonimas

Anonimas portretas
Bravo. Labai ishsamus ir teisingasJUSU komentaras -Isaishkinimas ,,,cigonai Lietuvoje dzipsii kitose vakaru valstybese. [net Indija juos vadina cigonais,,tuos ,kurie,atseit,pasklido ish Indijos tukstanciai metu atgal,,buvusi zemiausia kasta]

ne romai, o čigonai

ne romai, o čigonai portretas
Kiekviena pasaulio tauta kitataučiams ir kitoms valstybėms turi SAVO pavadinimus, nemėgdžioja svetimų! Ar mums rūpi, kad patys vokiečiai save DOIČAIS vadina? Ar kad lenkai save POLAKAIS vadina? Na, italus italais vadiname, o lenkai juos vlochais vadina, nes tai JŲ kalba, o ne italų. SAVO kalbą tik pati tauta tvarko, o ne kiti aiškina, kaip ką vadinti. Pačioje pradžioje „jedinstvennikų” pamokyti neraštingi čigonai patikėjo, jog lietuviai privalo juos romais vadinti. Žodis „čigonas” lietuvių k. neturi jokių neigiamų konotacijų nei dviprasmyvių. O štai žodis romas - tik painiavą įneša - apie ką - Romą, romą (gėrimą), ar čigoną kalbu (beje, yra ir dar pora reikšmių). Atsitieskime, liaukimės kitų klausę, kaip mums SAVA kalba kalbėti.
VISI KOMENTARAI 3
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių