Putinas sako, kad pernai Rusijoje dėl kaltinimų terorizmu nuteisti per 1 tūkst. žmonių Pereiti į pagrindinį turinį

Putinas sako, kad pernai Rusijoje dėl kaltinimų terorizmu nuteisti per 1 tūkst. žmonių

2025-02-20 19:39
BNS inf.

Praėjusiais metais Rusijos kariniai teismai dėl kaltinimų terorizmu nuteisė daugiau kaip 1 tūkst. žmonių, ketvirtadienį pareiškė prezidentas Vladimiras Putinas, turėdamas omenyje didžiulę baudžiamojo persekiojimo bangą per karą Ukrainoje.

Vladimiras Putinas
Vladimiras Putinas / AFP nuotr.

Slaptieji Rusijos kariniai teismai teisia į nelaisvę paimtus Ukrainos karius, rusus, kaltinamus bendradarbiavimu su Kyjivu arba Maskvos kariuomenės sabotažu, vietinius Kremliaus priešininkus, tariamus radikalus ir teroristines grupuotes.

„Kariniai teismai atlieka pagrindinį vaidmenį sprendžiant teroristinės krypties baudžiamąsias bylas“, – sakė V. Putinas kalboje aukščiausiems Rusijos teisėjams.

„Praėjusiais metais išnagrinėta apie 950 tokių bylų, nuteisti 1075 asmenys“, – teigė jis.

Rusija reguliariai nuteisia žmones už kritiką invazijai į Ukrainą, taip pat į nelaisvę paimtus ukrainiečių karius už „išdavystę ir terorizmą“.

Ženevos konvencijos draudžia persekioti karo belaisvius už dalyvavimą ginkluotuose karo veiksmuose.

Po 2024 metų kovą įvykusių žudynių Maskvos koncertų salėje, per kurias žuvo 145 žmonės ir už kurias atsakomybę prisiėmė džihadistų judėjimas „Islamo valstybė“ (IS), Maskva taip pat suintensyvino įtariamų džihadistų kuopelių persekiojimą.

Susidorojimas šalies viduje yra tokio masto, kokio nebuvo nuo sovietmečio.

Teisių gynimo grupė „OVD-Info“ nustatė, kad šiuo metu Rusijos kalėjimuose dėl politinių priežasčių sėdi 1,4 tūkst. žmonių, kuriems prokurorai dažniausiai pateikia kaltinimus terorizmu.

Tokios bylos nagrinėjamos tiek kariniuose, tiek civiliniuose teismuose, dažnai – už uždarų durų, todėl sunku nustatyti tikrąjį susidorojimo mastą.

Ketvirtadienį V. Putinas gyrė Rusijos teisėjus už jų atsidavimą.

Jis taip pat sakė, kad Rusija okupuotose Rytų Ukrainos dalyse, kur Maskva įkalino nežinomą skaičių ukrainiečių už tai, kad jie priešinosi Maskvos puolimui, įsteigė 100 teismų ir paskyrė 570 teisėjų.

„Jie visiškai integruoti į vieningą Rusijos teismų sistemą“, – V. Putinui sakė Rusijos Aukščiausiojo Teismo pirmininkė Irina Podnosova.

Ji sakė, kad per karą Ukrainoje kariniuose teismuose smarkiai padaugėjo bylų.

„2024 metais jie išnagrinėjo 18 tūkst. baudžiamųjų (bylų), 13 tūkst. administracinių (bylų) ir 9 tūkst. civilinių (bylų)“, – pridūrė ji.

Apie ukrainiečių, kuriuos nuteisė Rusijos įsteigti teismai keturiuose Ukrainos regionuose, kuriuos Rusija teigia aneksavusi 2022 metais, likimą žinoma nedaug.

Rusijos teismai pagarsėję mažu išteisinamųjų nuosprendžių skaičiumi.