Pereiti į pagrindinį turinį

R. T. Erdoganas nurodė vyriausybei pradėti rengti Rusijos siūlomo naujo dujų centro planus

2022-10-14 13:11
BNS inf.

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdohanas) palaiko Kremliaus idėją sukurti naują tarptautinį dujų centrą Turkijoje ir pageidauja, kad jo vyriausybė netrukų pradėti rengti idėjos įgyvendinimo planus, penktadienį pranešė Turkijos žiniasklaida.

Recepas Tayyipas Erdoganas ir Vladimiras Putinas
Recepas Tayyipas Erdoganas ir Vladimiras Putinas / Scanpix nuotr.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasiūlė vamzdynais tiekiamas gamtines dujas į Pietų Europą tiekti per Turkiją, kai praktiškai visiškai nutrūko srautas per „Nord Stream“.

Ši idėja iš karto sukėlė Europos galiūnių, tokių kaip Prancūzija, susirūpinimą, o prezidento Emmanuelio Macrono (Emaniuelio Makrono) biuras pareiškė, kad toks pasiūlymas yra „beprasmis“.

Rusija jau tiekia Turkijai dujas per jungtį „TurkStream“, nutiesta po Juodąja jūra.

R. T. Erdoganas ketvirtadienį grįžęs iš derybų su V. Putinu Kazachstane pareiškė, kad naujasis dujų paskirstymo centras greičiausiai bus įkurtas Trakijoje, šiaurės vakarų regione netoli Bulgarijos.

„Turime nacionalinį paskirstymo centrą, bet, žinoma, dabar tai bus tarptautinis paskirstymo centras“, – R. T. Erdoganas sakė žurnalistams po ketvirtojo susitikimo su Rusijos lyderiu per pastaruosius tris mėnesius.

„Šiuo klausimu nelauksime“, – pridūrė prezidentas.

Blėstanti paliaubų derybų tikimybė

Dujų kainos drastiškai išaugo nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios, o Europai nelengva rasti alternatyvių energijos šaltinių, kai Maskva, reaguodama į Vakarų sankcijas, ėmė mažinti tiekimą.

Padėtis dar labiau pasunkėjo rugsėjį sprogimams sugadinus iš Rusijos į Vokietiją einantį dujotiekį „Nord Stream“.

V. Putinas šią savaitę pareiškė, kad Rusija užkirto kelią ir planuotai atakai prieš dujotiekį „TurkStream“, nors ir nepateikė kokių nors įrodymų ar smulkesnės informacijos.

Turime nacionalinį paskirstymo centrą, bet, žinoma, dabar tai bus tarptautinis paskirstymo centras.

„Mes sparčiai kuriame apsaugos tinklą“ naujajam dujų paskirstymo centro projektui, pareiškė R. T. Erdoganas.

Naujam paskirstymo centrui sukurti prireiktų ne vienerių metų ir didelių investicijų, kurias Rusija gali būti nepajėgi skirti, nes jos ekonomika traukiasi dėl Vakarų sankcijų.

Europos Sąjunga taip pat imasi skubių priemonių, siekdama panaikinti savo dešimtmečius trukusią priklausomybę nuo rusiškos energijos tiekimo.

Visgi Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu (Mevliutas Čavušohlu) tvirtino, jog Europai reikia „papildomų vamzdynų, papildomų įrenginių“, kad sušvelnintų energetinę krizę.

„Tai yra pasiūlos ir paklausos klausimas“, – kalbėjo M. Cavusoglu.

NATO narė Turkija atsisakė prisijungti prie tarptautinių sankcijų Rusijai ir siekia pasinaudoti šiuo neutraliu statusu, kad suburtų kariaujančias šalis deryboms dėl paliaubų.

Nepaisant to, M. Cavusoglu penktadienį pripažino, kad paliaubų galimybė laikui bėgant mažėja.

„Karas pažengė į priekį, paliaubų galimybė sumažėjo, bet mes tęsime savo pastangas“, – pažymėjo ministras.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų