Raudonasis Kryžius perspėja apie augantį branduolinių ginklų pavojų

  • Teksto dydis:

Raudonasis Kryžius penktadienį paragino visiškai uždrausti branduolinius ginklus ir perspėjo, jog nuolat didėja pavojus, kad šie pražūtingi ginklai gali būti vėl panaudoti.

Tarptautinis Raudonojo Kryžiaus Komitetas (TRKK) ir Tarptautinės Raudonojo Kryžiaus ir Raudonojo Pusmėnulio draugijų federacija (IFRC) pradėjo pasaulinę kampaniją, kurios tikslas – informuoti apie augančią branduolinę grėsmę.

Labdaros organizacijų bendrame pareiškime sakoma, jog kai kurios branduolinių ginklų turinčios šalys nukrypsta nuo savo „ilgalaikių įsipareigojimų branduolinio nusiginklavimo srityje“ bei „atnaujina savo arsenalus, vysto naujas branduolinių ginklų rūšis ir lengvina jų naudojimą“.

Kampanija „notonukes.org“ paskelbta Jungtinėms Valstijoms ir Rusijai atsisakius vieno svarbaus Šaltojo karo laikų ginklų kontrolės susitarimo. Kaip praėjusią savaitę paskelbė amerikiečių prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas), Vašingtonas pradėjo pasitraukimo iš šio 1987 metų pakto procesą, truksiantį šešis mėnesius.

Imdamasis atsakomųjų veiksmų Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas nedelsdamas pareiškė, jog Maskva taip pat traukiasi iš Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų (INF) sutarties ir pradeda vystyti naujų tipų ginklus, kurie pažeistų jos nuostatas.

„Praėjus 74 metams po to, kai branduoliniai ginklai nušlavė nuo žemės paviršiaus Japonijos miestus Hirošimą ir Nagasakį, auga pavojus, kad branduoliniai ginklai vėl bus panaudoti“, – perspėjo Raudonojo Kryžiaus organizacijos.

Pradedant kampaniją buvo paskelbtas vaizdo įrašas, kuriame vaizduojami du draugai, aptariantys paplūdimyje, ar norėtų gyventi ar mirti, jei būtų detonuota atominė bomba.

Vienas iš jų sako, kad nori gyventi, nes gyvenimas leidžia mėgautis daugybe prasmingų dalykų, pavyzdžiui leisti laiką su artimaisiais, jausti saulės šilumą ant veido ir įsimylėti. Kitas teigia, kad verčiau mirtų, nes po branduolinio sprogimo visi šie dalykai būtų neįmanomi.

Įrašas baigiasi raginimu imtis veiksmų: „Nuspręskime branduolinių ginklų ateitį, kol jie nenusprendė mūsų likimo“.

Pasak Raudonojo Kryžiaus, kampanija siekiama informuoti apie „branduolinio karo katastrofiškas pasekmes humanitariniu požiūriu“.

Aktyvistai taip pat ragina žmones spausti vyriausybes pasirašyti ir ratifikuoti JT Sutartį dėl branduolinio ginklo neplatinimo (TPNW). Šį dokumentą jau pasirašė 70 valstybių, o ratifikavo – 21.

„Bet koks branduolinių ginklų pavojus yra nepriimtinas“, – išplatintame pareiškime cituojamas ICRC prezidentas Peteris Maureris (Pėteris Maureris).

Jis pabrėžė, kad TPNW „yra vilties spindulys ir itin svarbi priemonė branduolinės katastrofos grėsmei sumažinti“.

„Šiuo metu, kai auga tarptautinė įtampa, raginu visus imtis skubių ir ryžtingų veiksmų, kurie leistų užbaigti branduolinių ginklų erą“, – sakė P. Maureris.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių