Septyni pasaulio stebuklai: praeityje ir šiandien
Sebuklu paprastai vadinamas reiškinys, kurio moksliškai negalima paaiškinti. Tačiau stebuklo sąvoka yra gerokai platesnė. Dar antikos laikais stebuklais buvo pradėti vadinti vertingi paminklai, architektūros kūriniai. Taip gimė ir septynių pasaulio stebuklų sąvoka. Septyniais pasaulio stebuklais tapo objektai, žmonių pastatyti dar iki Kristaus gimimo ir iki mūsų dienų beveik neišlikę, išskyrus Egipto piramides.
Be Egipto piramidžių, septyniems pasaulio stebuklams priskiriama senovės graikų deivės Artemidės šventykla Efese, pastatyta apie 550 metų iki Kristaus gimimo ir sudeginta 356 metais iki Kristaus gimimo.
Trečiuoju pasaulio stebuklu laikomas antkapinis paminklas, pastatytas Halikaruase ant Karijos valdovo (Mažoji Azija) Mauzolo kapo ir neišlikęs iki mūsų dienų.
Ketvirtasis pasaulio stebuklas - rūmų terasose įrengti kabantys Semiramidės sodai senovės Babilone, VII amžiuje iki Kristaus gimimo įrengti Asirijos karalienės Semiramidės iniciatyva. Jokių šių sodų fragmentų iki mūsų dienų neišliko.
Neišliko ir apie 430 metus iki Kristaus gimimo Olimpijoje (Graikijoje) pastatyta Dzeuso statula. Neišliko ir bronzinė Helijo statula Rode (dar vadinama Rodo kolosu), kurią 227 metais iki Kristaus gimimo sunaikino žemės drebėjimas.
Septintuoju pasaulio stebuklu laikomas Aleksandrijos švyturys Egipte, pastatytas apie 280 metus iki Kristaus gimimo ir sunaikintas žemės drebėjimo XIX amžiuje.
Minėti pastatai bei paminklai - tolimos praeities prisiminimas. O ar mūsų dienomis nėra reiškinių ir faktų, kuriuos taip pat būtų sunku moksliškai paaiškinti, bet kurie vis dėlto egzistuoja ir yra verti būti pavadinti septyniais didžiaisiais praėjusio XX amžiaus stebuklais?
Pasirodo, yra. Pirmuoju didžiuoju mūsų amžiaus stebuklu turėtų būti laikomas medicinos mokslas, net 25 metais pratęsęs žmogaus amžių. 1906 metais vidutinis žmogaus amžius siekė 50 metų. Dabar vidutinis žmogaus amžius pailgėjo iki 75 metų. Prie medicinos mokslo stebuklų priskirtinas penicilinas, žmogaus organų persodinimo operacijos ir kiti laimėjimai.
Antruoju XX amžiaus stebuklu laikomos Olimpinės žaidynės, kuriose dalyvauja visų pasaulio šalių sportininkai ir kurios tampa taikos bei draugystės dienomis, ugdančiomis viltį, kad žmonija išliks.
Trečiuoju šio amžiaus stebuklu laikomos atostogos, kurios trunka mėnesį ir ilgiau ir kurių metu atostogaujantys turi galimybę aplankyti kitas šalis.
Ketvirtuoju stebuklu (nors ir sunku patikėti) laikomas žemės ūkis. Ir pirmiausia todėl, kad vien Europa šiandien užaugina tiek maisto produktų, kad jų nepajėgia net suvalgyti. Taip, maisto produktų pagaminama daug, bet kai kurių šalių žmonės badauja ir politikai niekaip nesuranda būdų, kaip maisto perteklių perduoti badaujančioms tautoms.
Penktasis mūsų amžiaus stebuklas - kosminės kelionės. Tiesa, jos brangios - kainuoja iki 20 milijonų dolerių, bet pinigingi žmonės (o jų yra ir Lietuvoje) gali sau leisti tokią pramogą.
Šeštuoju pasaulio stebuklu laikytini kompiuteriai, padarę (ar darantys) revoliuciją mūsų gyvenime ir darbe.
Septintuoju pasaulio stebuklu laikoma tai, kad pasaulis prigamino tiek atominių ir vandenilinių bombų, kad, kaip teigia specialistai, tik dešimtadalio jų prireiktų žmonijai sunaikinti. Ir tai, kad šitos bombos (kaip ir kiti ginklai) iki šiol beveik nepanaudotos, ar ne didžiausias mūsų amžiaus stebuklas?
Nejučiomis kyla klausimas: o kokiais stebuklais praturtės XXI amžius? Nejaugi tai, kad, kaip teigia kai kurie ateities pranašautojai, po 50-60 metų turėtų prasidėti pasaulio pabaiga, ir būtų didžiausias (ir paskutinis) pasaulio stebuklas?
Naujausi komentarai