Briuselyje susirinkę ES šalių lyderiai šiandien antrą dieną svarstys, ką daryti dėl Airijos gyventojų referendume atmestos Lisabonos sutarties.
Išeities kol kas nemato
„Dar pernelyg anksti kam nors pateikti siūlymus", - bendroje spaudos konferencijoje su Europos Komisijos pirmininku José Manueliu Barroso vakar sakė Airijos ministras pirmininkas Brianas Cowenas.
Politikas nurodė ketinantis konsultuotis ir savo šalyje, ir visoje Europoje. Bus aiškinamasi, kokius politinius žingsnius šalis gali žengti. „Artimiausiais mėnesiais mums teks intensyviai dirbti, kad nustatytume, kokie galimi sprendimai mums prieinami", - sakė jis.
J.M.Barroso patikino, kad Airijai bus duota laiko nuspręsti, kaip jai elgtis po to, kai šalies gyventojai referendumu, kuris vyko praėjusį ketvirtadienį, nepritarė minėtai sutarčiai.
Viltį įžiebė britai
ES šalių lyderiai nori iki spalio parengti planą, kaip likviduoti susidariusią krizę. Jeigu Lisabonos sutartį ratifikuos visos 27 Bendrijos šalys, ji įsigalios nuo 2009 m.
Vakar likus kelioms valandoms iki ES viršūnių susitikimo sutartį ratifikavo britai. Šis vienos įtakingiausių Bendrijos valstybių žingsnis prasklaidė Briuselyje tvyrančią įtampą. Įstatymo projektui dėl Lisabonos sutarties vadinamąjį karališkąjį pritarimą davė karalienė Elžbieta II.
Šis patvirtinimas buvo paskutinis formalumas - taip Didžiojoje Britanijoje užbaigtas Lisabonos sutarties ratifikavimo procesas. Šalis tapo devyniolikta ES valstybe, ratifikavusia minėtą dokumentą.
Aptars protestus ir Kubą
Vakar vakare prasidėjusiame Bendrijos šalių lyderių susitikime ketinama kalbėti ir apie kylančias energijos išteklių, maisto kainas, dėl kurių Europoje nuvilnijo protestų banga. Kai kurių ekspertų teigimu, būtent kylančios kainos buvo viena priežasčių, galėjusių paskatinti airius atmesti Lisabonos sutartį.
Belgijos sostinėje taip pat žadama aptarti Balkanų šalių narystės Bendrijoje perspektyvas ir diskutuoti dėl neseniai pasiūlyto vadinamojo Rytų partnerystės plano buvusioms sovietinėms respublikoms, tokioms kaip Ukraina. ES šalių vadovai planuoja svarstyti ir galimas sankcijas prieš nedemokratinius Kubos ir Zimbabvės režimus.
Naujausi komentarai