Praėjusią savaitę D. Trumpas sukrėtė pasaulio ekonomiką taikydamas plataus masto muitus, kurie sukėlė tarptautinės recesijos grėsmę, tačiau, nepaisant pardavimo vajaus rinkose, jis atmetė galimybę stabdyti savo agresyvią prekybos politiką.
Atsakydamas į tai, Pekinas – pagrindinis Vašingtono ekonominis varžovas – paskelbė, kad nuo ketvirtadienio pradės taikyti savo 34 proc. muitus JAV prekėms.
Nuo grįžimo į prezidento postą, D. Trumpas įvedė papildomus 20 proc. muitus Kinijos importui dėl jos numanomo vaidmens neteisėtoje fentanilio tiekimo grandinėje.
Nuo trečiadienio Kinijai, be anksčiau paskelbtų muitų, bus taikomas papildomas 34 proc. tarifas, todėl muito norma išaugs iki 54 procentų.
Dėl greitų Kinijos atsakomųjų veiksmų D. Trumpas dar kartą perspėjo, kad nustatys papildomus mokesčius, jei Pekinas atsisakys nustoti priešintis jo taikomiems muitams, ir padidino bendrą Kinijos prekėms taikomų muitų dydį iki 104 procentų.
„Labai gerbiu Kiniją, bet jie negali to daryti, – Baltuosiuose rūmuose sakė D. Trumpas. – Mes turėsime vienintelį šansą (...). Pasakysiu jums štai ką, man bus garbė tai padaryti.“
Kinija greitai atkirto, pasmerkdama tai, ką pavadino JAV šantažu, ir sakydama, kad „niekada nesutiks“ su tokiais veiksmais.
„Jei JAV atkakliai sieks eiti savo keliu, Kinija su tuo kovos iki galo“, – antradienį teigė Pekino prekybos ministerijos atstovas spaudai ir pridūrė, kad D. Trumpo grasinimas „dar kartą atskleidžia šantažuojantį JAV būdą“.
„Jei JAV didins savo muitų priemones, Kinija ryžtingai imsis atsakomųjų priemonių, kad apsaugotų savo teises ir interesus“, – sakė ministerija.
Ministerija pabrėžė, kad siekia dialogo su Jungtinėmis Valstijomis ir kad „prekybos kare nėra laimėtojų“.
Pirmadienį D. Trumpas patvirtino savo poziciją dėl muitų ir pareiškė nesvarstantis galimybės sustabdyti jų taikymo.
Jis taip pat atsisako bet kokių susitikimų su Kinija dėl muitų, tačiau teigė, kad JAV yra pasirengusios susitiksi su bet kurios šalies atstovais, norinčiais derėtis.
(be temos)