Susipriešinęs Ukrainos parlamentas trečiadienį tęsia derybas dėl naujos proeuropietiškos vyriausybės, kuriai vadovautų dabartinis Aukščiausiosios Rados pirmininkas Volodymyras Hroismanas, sudėties, o balsavimas dėl šio kabineto gali būti surengtas jau ateinančią dieną.
Aukšto rango Petro Porošenkos bloko (BPP) frakcijos narys pareiškė: „Kaip rodo mano informacija, visi susitarimai buvo pasiekti, ir nebelieka jokių kitų klausimų.“
„Iškelsim ministro pirmininko kandidatūrą, pateiksime ją prezidentu, o jau rytoj galėsime balsuoti ir dėl premjero, ir dėl vyriausybės, – sakė jis. – Iš tikrųjų per šiandien ir rytoj galime padėti tašką šiame klausime arba padėti tašką šio parlamento egzistavimui“, – žurnalistams sakė BPP frakcijos vadovo pavaduotojas Oleksijus Hončarenka.
„Tikiuosi, kad koalicija šiandien bus įkurta ir atliks pirmąjį žingsnį – pateiks prezidentui premjero kandidatūrą“, – pažymėjo O.Hončarenka.
Pasak jo, BPP trečiadienį taip pat planuoja galutinai apsispręsti dėl kultūros, ekonominės plėtros ir prekybos bei finansų ministrų kandidatūros.
Ukrainą jau kelis mėnesius krečia aštri politinė krizė, privertusi sekmadienį atsistatydinti ministrą pirmininką Arsenijų Jaceniuką, kuris buvo spaudžiamas, nes esą nesugeba kovoti su kyšininkavimu ir vykdyti ekonomikos restruktūrizavimą, dėl kurio buvo susitarta su Tarptautiniu valiutos fondu mainais į 17,5 mlrd. JAV dolerių (15,4 mlrd. eurų) finansinės pagalbos paketą.
Naujos tos paskolos dalies ir milijardų dolerių kitokios užsienio pagalbos pervedimas Ukrainai buvo įšaldytas, kol šalis suformuos naują vienybės vyriausybę ir imsis vykdyti pažadus, duotus po istorinio proeuropietiško Maidano sukilimo 2014 metų vasarį.
Lyderių, pakeitusių nuversto Maskvos palaikomo prezidento Viktoro Janukovyčiaus režimą, populiarumas smarkiai nusmuko, visuomenei nusivylus jų gebėjimu sutramdyti saujelės oligarchų įtaką politikai ir eliminuoti korupciją.
Proeuropietiška koalicija, suformuota po Maidano revoliucijos 2014 metais, vėliau pradėjo byrėti, o P.Porošenkos ir A.Jaceniuko partijos, kurios yra didžiausios parlamente, buvo priverstos siekti kitų įstatymų leidėjų palaikymo, kad nauja vyriausybė būtų patvirtinta.
„Leis išeiti iš krizės“
Kaip pranešama, V.Hroismanas pirmadienį ir antradienį dukart grasino nesutikti tapti premjeru, tęsiantis įtemptiems užkulisiniams svarstymams, kas turėtų prisidėti prie jo komandas.
Prieš naują parlamento debatų maratoną jis su žurnalistais kalbėjosi atsargiau negu O.Hončarenko.
„Padėtis labai sudėtinga. Tačiau mums atėjo laikas prisiimti atsakomybę“, – sakė 38 metų teisininko išsilavinimą turinti politikas, atidarydamas rytinį Aukščiausiosios Rados posėdį.
„Pasiekėme priimtiną (vyriausybės) formatą, kuris leis išeiti iš krizės, kurioje dabar esame“, – pridūrė jis.
Jis pridūrė, kad trečiadienį parlamento koalicijos deputatai galės aptarti siūlomą ministrų kabineto sudėtį.
„Manau, turėsime galimybę šiandien susitikti, surengti koalicijos susitikimą, kad rytoj balsuotume dėl naujos vyriausybės sudarymo, patvirtinti veiksmų programą“, – nurodė V.Hroismanas.
Tačiau parlamento pirmininkas pabrėžė, kad būsimai vyriausybei, mėginsiančiai išvesti Ukrainą iš sunkios padėties, bus reikalingas didelis koalicijos frakcijų, tarp jų prezidento BPP ir atsistatydinusio premjero Arsenijaus Jaceniuko Liaudies fronto, palaikymas.
Anksčiau trečiadienį V.Hroismanas savo „Facebook“ žinutėje pareiškė apie savo sutikimą vadovauti vyriausybei.
Savo ruožtu BPP frakcijos vadovas Jurijus Lucenka savo „Facebook“ paskyroje parašė, kad dėl būsimo ministro pirmininko kandidatūros ir ministrų kabineto sudėties iš esmės pavyko susitarti naktį iš antradienio į trečiadienį.
Rizika P. Porošenkai
Potencialiuose ministrų kabineto narių sąrašuose, paskelbtuose Ukrainos žiniasklaidos arba minėtuose įstatymų leidėjų, nebuvo minimas nei vienas iš trijų užsieniečių – lietuvio Aivaro Abromavičiaus, JAV pilietės Natalie Jaresko (Natali Jaresko) ir gruzino Aleksandro Kvitašvilio, kuriuos P.Porošenka pasikvietė gruodžio 20-ąją, kad padėtų šaliai atsigauti po dramatiško ekonomikos nuosmukio.
Daugelio pagarbą pelniusi finansų ministrė N.Jaresko, Jungtinėse Valstijose ukrainiečių kilmės buvusi Valstybės departamento darbuotoja ir privataus banko darbuotoja, buvo giriama, kad sugebėjo susiderėti dėl gyvybiškai svarbios skolų restruktūrizavimo sutarties pernai rugpjūtį.
BPP narys Mustafa Nayyemas (Mustafa Najemas) antradienį „Twitter“ parašė, kad N. Jaresko vietą užims Oleksandras Danyliukas – dabartinis prezidento atstovas ministrų kabinete.
Finansų maklerio įmonės „Nomura International“ strategas Timothy Ashas (Timotis Ešas) sakė, kad O.Danyliukas yra dirbęs V.Janukovyčiaus patarėju, bet dabar daugumos žmonių jis laikomas pažangiu technokratu.
„Manau, Vakarų skolintojai bus linkę šiame etape suteikti Porošenkai, Hroismanui ir Danyliukui pasitikėjimo kreditą“, – rašė T.Ashas laikraštyje „Kyiv Post“.
„Jaceniuko atsistatydinimas sukurs didesnę riziką Porošenkos valdymui“, – savo ataskaitoje rašo idėjų kalvės „Carnegie Europe“ analitikas Michailas Minakovas.
„Nebelikus Jaceniuko Porošenka taps pagrindiniu politiku, atsakingu už Ukrainos reformų sėkmę“, – priduria jis.