Konstitucinis Tribunolas ketvirtadienį priimta nutartimi atmetė ES teisės viršenybės principą nacionalinių įstatymų atžvilgiu. Joje nurodoma, kad dalis ES sutarties straipsnių yra „nesuderinami“ su šalies Konstitucija.
Teismas taip pat įspėjo Bendrijos institucijas „neperžengti savo kompetencijos ribų“ ir nesikišti į Lenkijos teismų sistemos reformas – šios yra pagrindinis Varšuvos ir Briuselio nesutarimų objektas.
Vyriausybės dekrete, kuriame išreiškiamas pritarimas teismo nutarčiai, Vengrijos premjeras nacionalistas Viktoras Orbanas paragino Briuselį „gerbti valstybių narių suverenumo ribas“. Apie tai pranešė jo spaudos tarnybos vadovas Bertalanas Havasi (Bertalanas Havašis).
V. Orbano pasirašytame dekrete ES kaltinama „bloga praktika“, kuria siekiama „atimti“ narių teises „slapta plečiant įgaliojimus“.
„ES teisės viršenybei gali būti teikiama pirmenybė tik Europos Sąjungos kompetencijos srityse“, – sakoma dekrete.
V. Orbano kabineto vadovas Gergely Gulyasas (Gergejas Guliašas) apkaltino Europos institucijas „bandant neteisingai interpretuoti aiškų sprendimą“, kurį priėmė Lenkijos Konstitucinis Tribunolas.
Lenkijos dešiniųjų premjero Mateuszo Morawieckio (Mateušo Moraveckio) sąjungininkas V. Orbanas dažnai nesutaria su Briuseliu teisės viršenybės, pabėgėlių ir kitais klausimais.
Teismo nutarčiai, kuri, ekspertų nuomone, galėtų išprovokuoti „Polexitą“ – išstojimą iš Europos Sąjungos, – sulaukiant vis daugiau neigiamos reakcijos, Lenkijos vyriausybė penktadienį patikino norinti, kad šalis liktų Bendrijoje.
Naujausi komentarai