Respublikonai žengia į pergalę JAV kadencijos vidurio rinkimuose ir veikiausiai užsitikrins kontrolę abejuose Kongreso rūmuose, suduodami skaudų smūgį prezidentui Barackui Obamai (Barakui Obamai) ir jo demokratams, taip pat žadėdami smarkiai apkartinti jo paskutiniuosius dvejus darbo metus.
Respublikonai savo daugumą Atstovų Rūmuose įtvirtino laimėję dar bent 12 vietų, o didžiausiu laimėjimu per antradienį vykusį balsavimą buvo susigrąžinta kontrolė Senate.
Demokratų pozicijoms smarkiai sumenkus, respublikonai dabar faktiškai galės diktuoti Kongreso darbotvarkę, o jų prioritetai tikriausiai bus sutelkti į ekonomiką.
Daugelis ekonomikos skatinimo programų jau yra parengtos patvirtinti – pavyzdžiui, naftotiekio „Keystone XL“ statybos projektas, pagal kurį turėtų būti nutiestas vamzdynas nuo Kanados iki Meksikos įlankos pakrantės, taip pat teisės aktų projektai dėl gamtinių dujų gavybos skatinimo, paramos smulkiajam verslui programos ir vyriausybės reguliuojančiojo vaidmens sumažinimo.
Respublikonai gerai išnaudojo rinkėjų nusivylimą dabartine Vašingtono valdžia ir nepopuliariomis B.Obamos administracijos politikos priemonėmis, leidusį jiems pirmąkart nuo 2006 metų susigrąžinti visišką kontrolę Kongrese.
Naujos sudėties Kongresas darbą pradės sausį.
Bent 12 mandatų padidėjusi naujoji respublikonų dauguma Atstovų Rūmuose yra viena iš didžiausių arba gali tapti pačia didžiausia, įgyta šios partijos po Antrojo pasaulinio karo. 100 vietų Senate jie turimų mandatų skaičius padidės nuo 45 iki bent 52.
„Šis eksperimentas su didele vyriausybe jau pakankamai ilgai tęsėsi. Laikas eiti nauja kryptimi“, – Senato respublikonų lyderis Mitchas McConnellis (Mičas Makonelis), savoje Kentukio valstijoje atrėmęs didžiausią iššūkį per pastaruosius 30 metų, pareiškė savo šalininkams, sakydamas pergalės kalbą.
Tačiau jis taip pat užsiminė esantis pasiruošęs leistis į kompromisus: nors ir pripažino, kad retai sutinka su prezidento pozicija, „mes turime pareigą dirbti kartu dėl klausimų, kur galime susitarti“.
Respublikonai nuo 2010 metų kontroliavo 435 vietų Atstovų Rūmus, o antradienį saugiai išlaikė ir netgi sustiprino savo dominuojančią padėtį.
Dar skaudesniu smūgiu demokratams tapo prognozės, rodančios, kad „Didžioji senoji partija“ gali papildomai išsikovoti iki 18 mandatų, o tuomet respublikonai įgytų didžiausią daugumą nuo 1946 metų.
Respublikonai taip pat laimėjo lenktynes dėl kai kurių svarbių gubernatorių postų: jų gubernatoriai buvo perrinkti Floridoje, Viskonsine ir Kanzase, o jų oponentams itin netikėtos buvo respublikonų pergalės renkant gubernatorius demokratų tvirtovėse Merilande ir Masačusetse.
Tačiau B.Obamai turbūt skausmingiausia tapo demokrato gubernatoriaus Pato Quinno (Pato Kvino) pralaimėjimas respublikonui Bruce'ui Rauneriui (Briusui Rauneriui) Ilinojuje – valstijoje, kurioje prezidentas ilgai gyveno ir pradėjo savo politinę karjerą.
„Galingas atšaukimas“
Demokratai paskutinę minutę karštligiškai stengėsi paskatinti rinkėjus balsuoti, tačiau to nepakako, kad sustabdytų respublikonų smagratį.
Netekęs įstatymų leidėjų palaikymo Kongrese, B.Obama veikiausiai nebegalės vykdyti jokių svarbių reformų paskutiniame savo kadencijos laikotarpyje, o oponentai galės atmesti jo siūlomus kandidatus į postus teisėtvarkoje ir administracijoje.
Pareigas einančio prezidento partijai antrosios kadencijos vidurio rinkimai paprastai būna nesėkmingi, o kiekvienas šalies vadovas po Ronaldo Reagano (Ronaldo Reigano) paskutinius dvejus metus dirbdavo Kongresą kontroliuojant opozicijai.
Respublikonai išnaudojo rūškaną rinkėjų požiūrį į ekonomikos atsigavimo tempus, ir per rinkimų kampaniją sutelkė savo atakas prieš B.Obamą ir jo programas, tokias kaip nesėkmingai prasidėjusi sveikatos apsaugos sistemos reforma.
„Tai buvo galingas Obamos programos atšaukimas“, – konservatyvių pažiūrų senatorius Tedas Cruzas (Tedas Kruzas) sakė televizijai CNN.
Tačiau jis atkartojo daugelio savo partijos narių poziciją – kad respublikonams dabar tenka atsakomybė už vadovavimą, ypač artėjant 2016-ųjų prezidento rinkimams.
„Vyriausybei laikas pradėti siekti rezultatų ir įgyvendinti sprendinius mūsų šalies patiriamiems iššūkiams, pradedant nuo vis dar šlubuojančios mūsų ekonomikos“, – sakė Atstovų Rūmų pirmininkas Johnas Boehneris (Džonas Beineris).
Respublikonai tikriausiai bendradarbiaus su administracija, sprendžiant kai kuriuos klausimus – pavyzdžiui, dėl mokesčių reformos. Tačiau partija tikriausiai taip pat sieks atgaivinti savo įstrigusius planus skatinti darbo vietų kūrimą, kad įgytų palaikymą atidėliojamam naftotiekio „Keystone XL“, atšauktų dalį suvaržymų šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetalams, taip pertvarkytų „Obamos priežiūra“ pramintą sveikatos apsaugos sistemos reformą.
Nemalonumai iš pat pradžių
Rinkimų naktis kėlė apmaudą B.Obamos partijai nuo pat balsavimo pabaigos.
Demokratų kandidatai, tarp jų Arkanzaso senatorius Markas Pryoras (Markas Prajoras), Šiaurės Karolinos senatorė Kay Hagan (Hei Hagan) ir Kolorado senatorius Markas Udallas (Markas Judolas) virto kaip domino kaladėlės, kai respublikonai puikiai išnaudojo savo itin stiprius kandidatus – tarp jų Tomą Cottoną (Toną Kotoną) Arkanzase ir Cory Gardnerį (Korį Gardnerį) Kolorade, kuriems pavyko įtikinti rinkėjus, kad jiems geriau mėginti laimę su lyderiais, kurie nėra lojalūs nepopuliariam prezidentui.
Konservatyvių pažiūrų respublikonė Joni Ernst (Džoni Ernst) laimėjo Ajovoje ir tapo pirmąja šios valstijos senatoriaus postą užėmusia moterimi.
Demokratė senatorė Jeanne Shaheen (Džen Šahin) išlaikė savo vietą Naujajame Hampšyre, bet tai buvo vienintelė gera žinia jos partijai, kai respublikonai atrėmė jiems mestus iššūkius „Didžiosios senosios partijos“ tvirtovėse Džordžijoje, Kanzase ir Kentukyje.
Demokratų nesėkmės gali dar labiau padidėti, nes Virdžinijoje abiejų partijų kandidatai netikėtai surinko apylygiai balsų, Aliaska kol kas lieka pakibusi, o Luizianos demokratės senatorės Mary Landrieu (Meri Lendriu) laukia neparankus antrasis turas gruodžio 6-ąją.
Respublikonų sėkmė, regis, pranoko daugelio lūkesčius.
„Jie viską atliko taip gerai, kiek tai atrodo įmanoma“, – Mičigano universiteto profesorius adjunktas Michaelas Heaney (Maiklas Hinis) sakė naujienų agentūrai AFP.
Tuo tarpu skaudžiai pamokytas B.Obama pakvietė visus keturis Kongreso lyderius penktadienį atvykti į Baltuosius rūmus.
Naujausi komentarai