Pereiti į pagrindinį turinį

Kokaino karaliaus Kolumbija ilgai nepamirš

Kokaino karaliaus Kolumbija ilgai nepamirš
Kokaino karaliaus Kolumbija ilgai nepamirš / Reuters nuotr.

Pablo Escobaro pavardė Kolumbijoje iki šiol tariama su baime. XX a. pabaigoje šis veikėjas tapo žinomiausiu pasaulio narkotikų prekeivių – jam mesti kaltinimai tūkstančių žmonių nužudymu.

Nuožmus nusikaltėlis

Nuo P.Escobaro mirties praėjo daugiau nei du dešimtmečiai. Narkotikų baronas nušautas per susišaudymą su policija didžiausiame Kolumbijos mieste Medeljine 1993 m. gruodį.

Daugeliui Kolumbijos gyventojų P.Escobaro pavardė iki šiol kelia siaubą. Pareigūnai, narplioję šio nusikaltėlio gyvenimo detales, teigia, kad jis buvo vienas žiauriausių šalies istorijoje, pasiuntęs myriop tūkstančius žmonių.

Ar Kolumbija, Lotynų Amerika ir pasaulis gali pamiršti P.Escobaro nusikaltimus? Jo sesuo mano, kad, praėjus tiek laiko po brolio žūties, jam turėtų būti atleista.

"Kasdien galvoju apie žmones, kurie nukentėjo nuo mano brolio, nuo jo žiaurumo ir karo, kurį jis kariavo", – prisipažino Luz Maria Escobar.

P.Escobaras praėjusio amžiaus pabaigoje tapo galingo Kolumbijos Medeljino kartelio vadu.

Jam inkriminuojamos įvairios nusikalstamos veikos – nuo narkotikų kontrabandos, paprastai į Jungtines Valstijas, iki masinių nužudymų. Vien 1991 m. Medeljino mieste – kartelio buveinėje – nužudyti 7,5 tūkst. žmonių.

P.Escobaras savo aukų nesirinko: jis taikėsi į vietos politikus, policijos, saugumo tarnybų pareigūnus, žurnalistus, kurie rašė kriminalinėmis temomis, teisėjus ir net kandidatą į prezidentus. Jis, kaip sakė jo aplinkos asmenys, kovojo karą su valstybe. Tuo metu Kolumbijos teisėsauga svarstė, kad narkotikų baronas turėtų būti perduotas teisti į Jungtines Valstijas.

Amerikiečių pareigūnai taip pat aktyviai dalyvavo P.Escobaro medžioklėje. Jis buvo kaltinamas narkotikų kontrabanda į JAV – skaičiuojama, kad kone visas kokainas,

suvartojamas Amerikoje, plaukė iš P.Escobaro verslo imperijos. Jo imperija kontroliavo net 80 proc. pasaulinės prekybos kokainu – tai absoliutus visų laikų rekordas. Žinoma, tuo metu šiuo verslu pernelyg daug kas neužsiėmė. P.Escobarui buvo gana lengva užimti didžiąją dalį rinkos.

Būdamas įtakingas, o drauge ir pasakiškai turtingas, P.Escobaras Kolumbijoje buvo kone šalies vadovas. Narkotikų imperijos klestėjimo metais P.Escobaras buvo septintas pagal turimą turtą asmuo pasaulyje. Pasak šaltinių, jo turtas 1990 m. buvo vertinamas 30 mlrd. JAV dolerių.

Neparankius jam asmenis P.Escobaras paprasčiausiai nužudydavo. Sprogmenys automobiliuose, kankinimai, žudymai buvo jo gyvenimo kasdienybė.

1989 m. P.Escobaras pasikėsino į tuo metu šalies prezidento posto siekusį Cesarą Gavirią – susprogdino lėktuvą, kuriuo turėjo šis skristi. Politiko laineryje nebuvo, tačiau per sprogimą žuvo 100 žmonių.

Bandė perkalbėti

P.Escobaro sesuo Luz Maria pasakojo, kad maždaug 1980 m. ji dar nežinojo, kuo užsiima brolis. Apie nešvarų jo gyvenimą sesuo sužinojo, kai Pablo pats apie tai papasakojo šeimai.

"Mano motina buvo labai nuliūdusi. Pamenu, motina jo paklausė: kuo tu užsiimi – gal sergi nepagydoma liga? Jis atsakė: aš priklausau mafijai. Mafijoje niekas nemiršta savo mirtimi. Mafiozai miršta nuo kulkų. Tuo metu net nesuvokėme, kas ta mafija. Atsimenu, su motina tada atsivertėme žodyną, kad sužinotume, ką reiškia žodis "mafija". Žodyne jo nebuvo", – pasakojo L.M.Escobar.

1984 m. moteriai tapo aišku, kad jos brolis – ne šiaip sau nusikaltėlis, o vienas įtakingiausių visoje šalyje.

Tais metais P.Escobaro užsakymu buvo nužudytas Kolumbijos teisingumo ministras Rodrigas Lara Bonillas. Pareigūnai tuomet įsiveržė į narkotikų barono sesers namus.

"Ta diena man buvo siaubinga. Aš žinojau, kad jis įsivėlė į tą skandalą. Žinojau, kad tik mano brolis galėtų padaryti tokį nusikaltimą", – prisiminė L.M.Escobar.

Ji pridūrė, kad ne sykį bandė įkalbinti brolį keisti gyvenimo būdą. "Mes visuomet dėl jo nuogąstavome. Kiek pamenu, nuolatos su motina kalbėjome su juo apie visas tas žmogžudystes, kraujo liejimą. Tačiau jis visuomet mokėjo pokalbį nukreipti kitur. Kai mano tėvas 1985 m. buvo pagrobtas, Pablo griežtai pasakė: arba jūs su manimi, arba su jais. Jis visuomet nešiojosi ginklą – savigynai ir, kaip sakydavo, apginti šeimą. Tačiau niekuomet negalvojau, kad viskas nueis taip toli – kad jo nusikaltimai bus tokie žiaurūs ir jų bus tiek daug", – kalbėjo moteris.

Jaučia kaltę

Luz Maria sakė, kad nuolat jaučia kaltę dėl brolio nusikaltimų. Praėjusiais metais, minint brolio mirties metines, ji užpirko mišias Medeljino kapinių, kuriose palaidotas brolis, koplyčioje.

Po Mišių moteris nuėjo iki brolio kapo. "Septyni, o gal aštuoni žmonės, tapę mano brolio aukomis, man atleido. Aš juos sutikau prie kapo. Aš buvau labai laiminga. Jie mane apkabino ir pasakė, kad manęs nesmerkia", – prisiminė Luz Maria. Vėliau ji prie kiekvieno tose kapinėse palaidotų brolio aukų kapo paliko po atsiprašymo laiškelį. "Juose aš paprašiau atleidimo", – sakė Luz Maria. Prie vieno iš kapo ji sutiko motiną, kurios sūnus žuvo nuo P.Escobaro rankos.

"Aš ją patikinau, kad mano širdis su ja. Pasakiau, kad man labai gaila dėl visko, ką padarė brolis. Kad man gaila visų jo aukų", – pasakojo P.Escobaro sesuo. Ji pridūrė, kad niekuomet nebuvo susijusi su jokiu nusikalstamu verslu – nei su nužudymais, nei narkotikų kontrabanda.

"Deja, mano šeimos istorija – mano istorija. Tai visuomet lieka širdyje. Juk Pablo buvo mano brolis", – kalbėjo moteris.

Atsiprašymo nepakaks

Felipe Mejia, kurio brolis žuvo nuo P.Escobaro patikėtinių rankos, teigė, kad jaučia ilgesį. Jaime‘ui Hernanui Mejiai Garciai buvo aštuoniolika metų. Jis buvo ką tik baigęs aukštąją mokyklą. Vaikino svajonė buvo tarnauti Kolumbijos ginkluotose oro pajėgose. Tačiau 1989 m. jis buvo nužudytas.

"Manau, kad P.Escobaro sesuo tinkamai pasielgė, kad paprašė atleidimo už tai, ką padarė jos brolis. Tačiau jei vienas jos laiškų būtų atsidūręs ant mano brolio kapo, veikiausiai nebūčiau į jį atsakęs – būčiau išmetęs. Man nepakanka atsiprašymo", – sakė vyras.

Jis pridūrė, kad kai kurie jo brolį nužudę P.Escobaro pakalikai tebėra laisvėje.

"Jie toliau lyg niekur nieko gyvena – augina savo vaikus, vaikaičius. O aš savo brolio nebeturiu", – apgailestavo F.Mejia.

Pasak jo, P.Escobaro žmonės nužudė brolį, nes galvojo, kad jis dirba konkuruojančiam "Cali" karteliui.

"Visi, kurie buvo susiję su "Cali" karteliu, Medeljino kartelio narių būdavo paprasčiausiai nušaunami. O mano visa šeima buvo susieta su tuo karteliu. Todėl  mano brolis neteko gyvybės, – sakė F.Mejia. – Po to, kai buvo nušautas brolis, su tėvais ilgą laiką miegojau viename kambaryje – žinote, mano tėvai man pasakė, kad jeigu jie ketina mus visus iššaudyti, tegul iššaudo bent jau kartu."

Tiesa, Felipe's šeima iš Medeljino miesto neišvyko. Jo tėvas visuomet sakė, kad nėra padaręs nieko, dėl ko turėtų pabėgti.

Pasak Felipe's, žmonės, kurie yra susiję su jo brolio žūtimi, taip pat tebegyvena šiame mieste. Ir tėvai su jais bendrauja, tačiau Felipe dėl to tėvams nuolat priekaištauja.
"Kai jiems pasakau, kad tie žmonės galbūt yra prikišę nagus prie brolio žūties, tėvai apsiverkia", – pasakojo vyras.

"Jis buvo psichopatas"

Luisas Ospina, kurio tėvas tapo P.Escobaro auka, aiškino, kad mafiozas buvo tikrų tikriausias psichopatas.

"Aš žinau tiek, kad jis buvo psichopatas, turėjęs daug pinigų" , – sakė vyras. Alfonsas Ospina, Luiso tėvas, buvo Medeljino senatorius. Jis karštai palaikė sprendimą deportuoti visus narkotikų prekeivius į Jungtines Valstijas. Už tai atsisveikino su galva.

1988 m. lapkritį politikas buvo pagrobtas. Vėliau nužudytas. Nusikaltimą įvykdė Medeljino kartelis.

"Žinote, mums net teko sumokėti išpirką, kad atgautume jo kūną. Štai koks buvo Medeljino kartelis, – piktinosi vyras. Kalbos, kad P.Escobaras globojo skurdžiausiai gyvenančius miesto gyventojus, jam kelia pasibjaurėjimą. – Asmuo kontaktams palaikyti buvo mano tėvo bendradarbis. Ir net buvo mano tėvo draugas. Pasirodo, jis dirbo karteliui. Kai paprašėme kūno, mums pasakė, kad reikalinga išpirka. Esą turėtume apmokėti kartelio logistikos išlaidas. P.Escobaras šiame mieste buvo nupirkęs visus."

P.Escobaras buvo nušautas 1993 m. gruodį per susišaudymą su policijos paregūnais.

"Pamenu, tą dieną smarkiai lijo. Upė, tekanti per miestą, buvo smarkiai patvinusi. Pajutau, kad į miestą grįžta geroji energija, lietus viską nuplovė – blogis dingo", – prisiminė L.Ospina.


P.Escobaras: trumpa biografija

P.E.Escobaras Gaviria buvo vienas žymiausių visų laikų Kolumbijos ir pasaulio narkotikų baronų, dar vadinamas Kokaino karaliumi.

Jis gimė 1949 m. Kolumbijoje. Buvo trečias devynių vaikų šeimoje. Jo tėvas Abelas de Jesúsas Dari Escobaras buvo ūkininkas, o motina Hermilda Gaviria dirbo mokytoja vienoje pradinėje mokykloje.

Kolumbijos didmiestyje Medeljine, dar būdamas paaugliu, P.Escobaras iš kapinių vogdavo antkapius ir juos pardavinėdavo.

P.Escobaras buvo įsivėlęs į ne vieną nusikaltimą. Jis buvo kaltinamas cigarečių kontrabanda, automobilių vagystėmis. Galiausiai P.Escobaras pasuko narkotikų prekybos keliu. Pirmą savo milijoną užsidirbo plušėdamas kartu su tuo metu žymiu Kolumbijos narkotikų baronu Alvaro Prieto.

1975 m. P.Escobaras perėmė Medeljino kartelio valdymą. Kartelis netrukus tapo didžiausias Lotynų Amerikoje ir vienas didžiausių pasaulyje. Tuo metu P.Escobaras neturėjo daug varžovų. Skaičiuojama, kad kas dieną kartelis parduodavo po 15 tonų  kokaino. Kokaino vertė juodojoje rinkoje siekė pusė milijardo dolerių. Pusė platinamo kokaino būdavo skirta Jungtinių Valstijų rinkai.

Kartelio veikimo centras buvo Medeljinas. Čia buvo gaminamas kokainas. Žaliavas kokainui kartelis atsigabendavo iš Peru ir Bolivijos. Pasak liudininkų, narkotikai į JAV buvo gabenami lėktuvais – vieno lėktuvo pilotas už skrydį galėjo susižerti kone pusės milijonų dolerių atlygį, priklausomai nuo to, kiek kokaino sugebėdavo nugabenti.

P.Escobaras narkotikais aprūpindavo daugelį JAV valstijų. Jis gabeno narkotikus į Floridą, Kaliforniją, taip pat kitas JAV vietas. JAV buvo gerai išplėtotas platinimo tinklas. P.Escobaras net įsigijo salą Karibų jūroje, kuri tapo pagrindiniu kokaino gabenimo logistikos centru. Kokainas buvo gabenamas ne tik lėktuvais, bet ir laivais. Pasak P.Escobaro brolio Roberto, narkotikų baronas turėjo net du povandeninius laivus, kuriais plukdydavo narkotikus į JAV. Kartelio klestėjimo metais P.Escobaras  kasdien į JAV įveždavo vidutiniškai po 11 tonų kokaino.

1982 m. P.Escobaras išrinktas į Kolumbijos parlamentą. Tiesa, po metų iš politikos pasitraukė.

XX a. 9-ajame dešimtmetyje P.Escobaro narkotikų imperija tapo žinoma visame pasaulyje. Medeljino kartelis kontroliavo didžiąją dalį kokaino prekybos JAV, Meksikoje, Puerto Rike, Venesueloje, Dominikos Respublikoje ir Ispanijoje. Per pastarąją kokainas pasiekdavo kitas Europos šalis ir net Aziją.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra