Pereiti į pagrindinį turinį

Ukrainoje per susirėmimą prie Aukščiausiosios Rados žuvo karys

2015-08-31 16:00

25-erių metų Ukrainos Nacionalinės gvardijos karys mirė pirmadienį nuo sužeidimo širdies plote per susirėmimus prie parlamento tarp protestuotojų ir milicijos, pranešė pareigūnai.

„Jis mirė ant operacinio stalo“, – nurodė Nacionalinės gvardijos atstovė Svitlana Pavlovska. Vidaus reikalų ministerijos patarėjas Antonas Heršačenka sakė, kad 25-metų auka buvo šauktinis ir dar pridūrė, kad kai kurie protestuotojai panaudojo ne tik granatas, bet ir šaunamuosius ginklus.

Netrukus Ukrainos vidaus reikalų ministras Arsenas Avakovas patikslino, kad kario žūties priežastis buvo ne kulka, o granatos skeveldra, pataikiusi į širdį.

„Žuvęs karys – Debrinas, 24-erių, iš Chersono; vis dėlto skeveldra širdyje, ne kulka. Sulaikytas granatsvaidininkas – „svobodietis“ iš Sičės“, – parašė ministras socialiniame tinkle „Twitter“.

Tą patį faktą patvirtino ir A.Heraščenka.

„Ką tik teismo medicinos ekspertas patikslino informaciją apie skrodimo rezultatus. Nacionalinės gvardijos karys žuvo vis dėlto dėl kovinės granatos skeveldros, sudraskiusios jam krūtinės ląstą“, – parašė A.Heraščenka, kuris yra ir Aukščiausiosios Rados deputatas (frakcijos „Liaudies frontas“).

A.Heraščenkos duomenimis, žuvęs karys, 25-erių Ihoris Anatoljevičius Debrinas, kilęs iš Chersono srities, pašauktas į karinę tarnybą pavasarį.

Anksčiau buvo pranešta, kad prie Ukrainos parlamento pastato Kijeve pirmadienį buvo sužeista apie 90 žmonių, tarp kurių yra ir milicininkų, palaikiusių tvarką, bet kilo riaušės, parlamentui pritarus reformai, suteikiančiai daugiau galių sukilėliams Ukrainos rytuose.

Įsiaudrino po balsavimo

Apie 10 val. prie Aukščiausios Rados susirinko šimtai mitinguotųjų protestuoti prieš Konstitucijos pataisų priėmimą. Stovėjo net keturios scenos. Viskas vyko gana ramiai, kol apie 13 val. paskelbta, kad Rada

priėmė Konstitucijos pakeitimus. Skanduotės "Gėda! Gėda!" truko apie minutę, o vėliau prasidėjo panorusių patekti į parlamento rūmus protestuotųjų ir Nacionalinės gvardijos bei milicijos pareigūnų susistumdymas.

Šiurkščiai atstumti protestuotojai puolė spardyti pareigūnų skydus. Iš abiejų pusių buvo purškiamos pipirinės dujos, milicininkai, be jų, naudojo dūminius užtaisus ir gumines lazdas. Agresyviai nusiteikę protestuotojai lazdas, šalmus ir skydus atiminėjo iš gynybinių gretų ištrauktų milicininkų. Ištemptuosius jie nuginkluodavo ir ragindami vienas kitą nenaudoti smurto, atiduodavo greta stovinčiam milicijospadaliniui.

Prezidentą apšaukė išdaviku

Pradėję aidėti sprogimai grasino tik garsu, bet tarp garsinių sprogmenų nuaidėjo ir vienas stipresnis. Po kurio greta šoninio įėjimo įparlamento rūmus ėmė skubėti greitosios medicinos pagalbos ekipažai. Jiems nespėjant vežti sužeistų milicininkų prie Rados skubėjo naujosios Kijevo policijos automobiliai, į kurių bagažines buvo guldomi sužeistieji. "Tie, kurie valdžioje, pasistengė jus supykdyti su tauta. Jie padarė viską, kad vėl vieni kitų nekęstume", – bandė taikiai paaiškinti vidutinio amžiaus kijevietė sužeistus kolegas nešantiems pareigūnams.

Vienas milicininkas ją šiurkščiai stumtelėjo, trumpu rusišku žodžiu paaiškinęs, kur taikdarei reikėtų eiti. Vienam iš pirmųjų į įsiaudrinusią minią išėjusių parlamentarų, "Samopomyč" judėjimo atstovui Jegorui Sobolevui teko atlaikyti įtūžusių žmonių kritiką ir prakeiksmus. Netgi patarimai deputatui buvo išsakyti itin griežtu tonu.

"Jeigu jūs teigiate, kad esate mūsų pusėje, raskite legalų būdą, kaip nušalinti tą išdaviką Porošenką. Renkame Večę ir nusprendžiame, kaip galima paskelbti jam impičmentą, nes dabar kariaujanti mūsų šalis neturi nei vadovo, nei vyriausiojo karo vado", – garsiai rėžė politikui į akis Igoriu prisistatęs kijevietis.

Paragino surasti kaltuosius

Per riaušes prie parlamento sulaikyta apie 30 asmenų. „Daugiau kaip 30 asmenų jau sulaikyta. Jų bus dar daugiau“, – parašė savo „Facebook“ paskyroje vidaus reikalų ministras A.Avakovas.

Dar jis nurodė, kad granatų mėtytojas sučiuptas, iš jo atimtos granatos; tarp jų buvo ir didelės naikinamos galios granata F-1, vadinamoji „limonka“.

Anot A.Avakovo, tarp minėtų 90 sužeistųjų kai kurių būklė sunki. Pasak jo, „tokia yra pasekmė mestų kelių sprogstamų užtaisų iš grupės žmonių, vilkėjusių partijos „Svoboda“ marškinėlius ir sukėlusių muštynes su Nacionaline gvardija prie Aukščiausiosios Rados“.

Ukrainos Aukščiausiosios Rados pirmininkas Volodymyras Hroismanas paragino teisėsaugos institucijas nedelsiant rasti susirėmimų prie parlamento pastato kaltininkus, o už juos atsakingus politikus – prisiimti atsakomybę.

„Aš, būdamas parlamento pirmininku, reikalauju, kad teisėsaugininkai nedelsiant surastų kaltuosius, juos suimtų ir kiekvieną jų nubaustų, o politiniai veikėjai, kurie iki to privedė, turi prisiimti visą atsakomybę“, – sakoma parlamento pirmininko pareiškime, kuris skelbiamas Aukščiausiosios Rados interneto svetainėje.

Pasak V.Hroismano, prie parlamento rūmų sienų įvykdytas „teroristinis aktas“.

„Aš manau, kad visa atsakomybė už įvykius tenka ne tik tiems, kurie metė granatą į taikius teisėsaugos pareigūnus, bet ir tiems, kurie čia juos (protestuotojus) atvedė, kurie ragino nepaklusti. Jie turi prisiimti politinę atsakomybę už tai, kas šiandien įvyko“, – pareiškė jis.

Aukščiausiosios Rados vadovas taip pat pabrėžė, kad negalima leisti, jog šalies viduje kiltų „antrasis frontas“.

„Tai gali būti naudinga tik Ukrainos priešams“, – pareiškė V.Hroismanas.

Nubalsavo už didesnę separatistų autonomiją

Vakarų šalių palaikomos konstitucijos reformos turi būti priimtos pagal vasarį Minske pasirašytą taikos susitarimą, raginantį Kijevą atlikti valdžios „decentralizaciją“ iki šių metų pabaigos.

Tačiau kritikai tuos pakeitimus laiko nukreiptais prieš Ukrainą.

Iš viso 265 įstatymų leidėjai balsavo už tas reformas per audringą posėdį, kurio metu vyko protestai tiek Aukščiausiosios Rados viduje, tiek prie jos pastato.

Nors projektui buvo pritarta 39 balsais daugiau negu reikia, kad jis būtų patvirtintas, kol kas sunku pasakyti, ar šalies prezidento Petro Porošenkos politiniam blokui ir jo vyriausybei pavyks užsitikrinti 300 balsų, kurių reikia, kad reformos būtų patvirtintos per vėliau šiais metais vyksiantį antrąjį ir galutinį balsavimą.

AFP žurnalistai nurodė, kad su policija susirėmė dešimtys demonstrantų. Policija paleido bent vieną dūminį užtaisą, nuo kurio prie parlamento pasklido juodų dūmų debesis.

Abi pusės taip pat leido ašarines dujas, teigė vienas AFP korespondentas.

Prieštaringai vertinamas reformas ragino priimti Kijevo sąjungininkai Vakaruose, kurie jas laiko dalimi pastangų užbaigti ginkluotą konfliktą Ukrainos rytuose, per pastaruosius 16 mėnesių nusinešusį daugiau negu 6,8 tūkst. žmonių gyvybių.

Šis pataisų projektas įžiebė įtemptus debatus Ukrainoje, o kritikai, tarp jų ekspremjerė Julija Tymošenko, laiko jį mėginimu įteisinti faktinę separatistų kontrolę dalyje šalies teritorijos.

Tie pakeitimai suteikia didesnes galias regionų ir vietos valdžios atstovams, taip pat rytinėse teritorijose, kurias šiuo metu kontroliuoja sukilėliai.

Vis dėlto jie nepateisina separatistų lūkesčių ir nesuteikia pusiau autonominio statuso rytiniam pramonės regionui, kurio jie siekė.

Svarstomame teisės akto projekte sakoma, kad to regiono statusas turi būti nustatytas atskiru įstatymų.

 

 

 

Daugiau naujienų