Režimo sąjungininkė Rusija, trečiadienį paskelbusi apie 10 valandų „humanitarinę pauzę“, nurodė, kad ji prasidėsianti 7 val. Grinvičo (9 val. Lietuvos) laiku.
Tai jau antroji „pauzė“, kurią inicijavo Maskva per mažiau nei mėnesį. Spalio pabaigoje paskelbtas trijų dienų ugnies nutraukimas nepadėjo paskatinti civilių ir sukilėlių palikti sukilėlių kontroliuojamo rytinio Alepo.
Spalio 20-osios pauzė buvo paskelbta po mėnesį trukusio Rusijos kariuomenės remto puolimo, kuriuo siekta atsikovoti visą miestą. Tada žuvo šimtai civilių ir buvo sugriauta kelios medicinos įstaigos, o tarptautinė bendruomenė pasmerkė šiuos incidentus.
Praeityje buvęs Sirijos ekonomikos varikliu, Alepas 2012 metų viduryje skilo į režimo kontroliuojamą vakarinę ir sukilėlių kontroliuojamą rytinę dalis.
Rusijos generalinio štabo vadas Valerijus Gerasimovas nurodė, kad penktadienio pauzė skirta „išvengti beprasmių aukų“ leidžiant civiliams ir kovotojams pasitraukti iš Alepo rytų.
Tačiau Jungtinės Tautos (JT) perspėjo, kad „humanitarinės operacijos negali priklausyti nuo politinių ar karinių iniciatyvų“.
Vis dėlto per ugnies nutraukimą spalį Alepo rytus paliko vos keletas žmonių, o Rusija apkaltino sukilėlius neleidus žmonėms pasitraukti, o JT planas evakuoti sužeistuosius buvo atidėtas dėl saugumo problemų.
Sukilėliai jau beveik savaitę kovoja siekdami pralaužti tris mėnesius besitęsiančią apgultį, tačiau jie vis dar nesugebėjo prasiveržti iki vyriausybės pajėgų Alepo vakaruose.
Opozicijos pajėgos ketvirtadienį paskelbė naują puolimo etapą prieš vyriausybės pajėgas miesto vakariniuose priemiesčiuose.
Britanijoje įsikūrusi padėtį Sirijoje stebinti nevyriausybinė organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR) nurodė, kad „intensyviausios kovos“ vyko Halab Džadido rajono pakraščiuose.
Valstybinė žiniasklaida pranešė, kad sukilėliams paleidus raketą ir apšaudžius Alepo vakarinius rajonus žuvo mažiausiai dvylika žmonių.
SOHR pranešė apie 15 žuvusiųjų ir nurodė, kad tarp jų – keturi vaikai. Nuo penktadienio per sukilėlių puolimą žuvo 69 asmenys, iš jų – 23 vaikai.
Rytinio Alepo miesto daugiau kaip 250 tūkst. gyventojų nuo liepos pradžios dar nėra pasiekusi jokia pagalba, be to, pasirodė pranešimų apie išteklių trūkumą ir kainų šuolius.
Alepas yra įsikūręs svarbių kelių sankirtoje, taigi abiems pusėms šio miesto atsikovojimas būtų itin naudingas, nes paveiktų jų santykines derybines galias, jei JT tarpininkaujamos taikos derybos kada nors būtų pratęstos.
Miestas ir jo apylinkės nukentėjo nuo vienų iš stipriausių puolimų per penkerius metus besitęsiantį Sirijos pilietinį karą, kuris jau nusinešė per 300 tūkst. gyvybių.
Konfliktas Sirijoje įsiplieskė 2011 metų kovą, kai prasidėjo protestai prieš prezidentą Basharą al Assadą (Bašarą Asadą) .
Tačiau nuo to laiko jis išaugo iki karo keliais frontais – tarp džihadistų, sukilėlių, vyriausybės pajėgų ir kurdų kovotojų.
Naujausi komentarai