Pereiti į pagrindinį turinį

Baltieji rūmai atsiprašė: Sirijos vadovą palyginti su Hitleriu buvo netaktiška

2017-04-12 06:25
BNS inf.

Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryba trečiadienį ketina balsuoti dėl rezoliucijos, kurioje reikalaujama, kad Sirijos vyriausybė bendradarbiautų atliekant tyrimą dėl įtariamos cheminės atakos Idlibo provincijoje.

Seanas Spiceris Seanas Spiceris

Tikėtina, kad nuolatinė JT Saugumo Tarybos narė Rusija vetuos rezoliucijos projektą, nurodė diplomatai.

Didžioji Britanija, Prancūzija ir Jungtinės Valstijos pateikė rezoliucijos projektą, kuris yra kiek pataisyta praėjusią savaitę pristatyto dokumento versija. Rezoliucijos projektas buvo parengtas reaguojant į numanomą zarino dujų ataką sukilėlių kontroliuojamame Chan Šeichūno mieste.

Balsavimas numatytas 15 val. (22 val. Lietuvos laiku). Jis įvyks JAV valstybės sekretoriui Rexui Tillersonui (Reksui Tilersonui) viešint Maskvoje, į kurią jis atvyko paspausti Rusijos nutraukti savo paramą Sirijos prezidentui Basharui al Assadui (Bašarui Aasadui).

Manoma, kad Rusija pasinaudos savo veto teise ir blokuos dokumento priėmimą, sakė diplomatai. Tai būtų jau aštuntasis Rusijos veto Saugumo Taryboje dėl priemonių, nukreiptų prieš jos sąjungininkę Siriją.

Rezoliucijos projekte reiškiamas „pasibaisėjimas“ dėl įtariamo cheminių ginklų panaudojimo Chan Šeichūne ir smerkiama numanoma balandžio 4-osios ataka.

Dokumente reiškiamas visapusiškas Saugumo Tarybos palaikymas tyrėjams iš Cheminio ginklo uždraudimo organizacijos (OPCW) ir jungtinei JT ir OPCW tyrimo komisijai, kuriai pavesta nustatyti, kam tenka atsakomybė už tokias atakas.

Labai svarbu, kad būtų atliktas visapusiškas tyrimas, kad visi, absoliučiai visi, visas pasaulis žinotų, kaip įvyko šios siaubingos cheminės atakos.

Rezoliucijos projekte Sirijos vyriausybė raginama pateikti skrydžių planus, borto žurnalus ir kitą informaciją, susijusią su jos kariuomenės operacijomis balandžio 4 dieną, taip pat pateikti orlaivių vadų pavardes ir užtikrinti JT tyrėjams galimybę patekti į oro pajėgų bazes.

Vakarai kaltina B.al Assado pajėgas surengus šią visą pasaulį sukrėtusią ataką, per kurią žuvo mažiausiai 87 žmonės, tarp jų 31 vaikas.

Penktadienį paryčiais iš JAV karo laivų Viduržemio jūroje į Šairato oro pajėgų bazę Sirijos vakaruose buvo paleistos 59 sparnuotosios raketos „Tomahawk“. Per ataką buvo sunaikintas aerodromas, iš kurio, JAV nuomone, buvo surengta pražūtinga cheminė ataka.

„Visi privalo žinoti“

Į pataisytą rezoliucijos projektą buvo įtraukti Kinijos, Rusijos ir dar dešimties Saugumo Tarybos narių pateikti siūlymai.

„Rengėme tą rezoliuciją sąmoningai galvodami apie konsensusą“, – žurnalistams sakė Didžiosios Britanijos ambasadorius prie JT Matthew Rycroftas (Metjus Raikroftas).

„Man būtų labai sunku suprasti, kaip kuri nors Saugumo Tarybos narė galėtų balsuoti prieš kurią nors šios rezoliucijos dalį“, – pridūrė jis.

Saugumo Taryba parėjusią savaitę aptarė tris skirtingus rezoliucijos projektus, tačiau nesutarė dėl tolesnių žingsnių, todėl nė vienas iš dokumentų nebuvo pateiktas balsavimui.

Antradienį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas paragino OPCW atlikti nuodugnų tyrimą ir užsiminė, kad B.al Assadui gali būti metami melagingi kaltinamai. Damaskas neigia naudojęs cheminius ginklus.

„Labai svarbu, kad būtų atliktas visapusiškas tyrimas, kad visi, absoliučiai visi, visas pasaulis žinotų, kaip įvyko šios siaubingos cheminės atakos ir iš kur jos buvo surengtos“, – sakė Prancūzijos ambasadorius Francois Delattre'as (Fransua Delatras).

JT tyrėjai jau turi ankstesnėmis rezoliucijomis jiems suteiktą mandatą tirti įtarimus dėl cheminių ginklų naudojimo. Tačiau Saugumo Taryba nori pabrėžti savo paramą visapusiškam atakos Chan Šeichūne tyrimui.

Sirija privalo bendradarbiauti su OPCW, nes 2013 metais prisijungė prie Cheminio ginklo uždraudimo konvencijos. Tačiau patekimas į tyrėjus dominančias vietas yra komplikuotas reikalas.

Turkijos sveikatos apsaugos ministras pranešė, jog atakos aukų pomirtiniai tyrimai parodė, kad Chan Šeichūne buvo panaudotas nervus paralyžiuojančios zarino dujos.

Palygino su Hitleriu

Baltųjų rūmų spaudos sekretorius Seanas Spiceris (Šonas Spaiseris) antradienį atsiprašė už „nederamą ir netaktišką“ palyginimą su Holokaustu per ankstesnius jo komentarus apie Sirijos prezidento Basharo al Assado (Bašaro Asado) cheminių ginklų naudojimą, išprovokavusius žydų organizacijų ir kritikų priekaištus.

Interviu televizijai CNN S. Spiceris sakė, kad bandė išreikšti mintį apie B.al Assado cheminių ginklų ir dujų naudojimą prieš savo žmones, bet „klaidingai nederamai ir netaktiškai paminėjo Holokaustą, kuriam nėra palyginimo“.

„Ir už tai atsiprašau. Buvo klaida taip daryti“, – sakė jis.

Per kasdienę trumpą spaudos konferenciją Baltuosiuose rūmuose S. Spiceris žurnalistams pasakė, kad net Adolfas Hitleris „nenusirito iki cheminių ginklų naudojimo“. Kritikai atkreipė dėmesį, kad šia pastaba buvo ignoruotos nacių dujų kameros, kuriose per Holokaustą buvo naikinami žydai.

Tai buvo antra diena iš eilės, kai S. Spiceriui, prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) pagrindiniam atstovui, regis, buvo sunku suformuluoti prezidento užsienio politiką. Be to, metų pradžioje Baltieji rūmai išprovokavo kritiką Tarptautinės Holokausto aukų atminimo dienos pareiškimu, kuriame visiškai nebuvo paminėti žydai.

Interviu CNN S. Spiceris sakė, kad jo komentarai neatspindėjo D. Trumpo pažiūrų. „Mano komentarai šiandien neatspindėjo prezidento (pažiūrų), buvo atsitraukimas nuo jo ir, atvirai kalbant, buvo klaidingai pareikšti, netaktiški ir neteisingi, – sakė jis. – Akivaizdu, kad tai buvo mano šiurkšti klaida.“

Komentarus pasmerkė

Šis interviu vainikavo kelis Baltųjų rūmų bandymus išaiškinti S. Spicerio pareiškimą.

Per minėtą spaudos konferenciją S. Spicerio buvo paklausta apie jo pradinį pareiškimą, bet jis bandė teisinti savo pastabas ir atskirti Hitlerio veiksmus nuo praėjusios savaitės dujų atakos prieš Sirijos civilius.

Per tą ataką Sirijos šiaurėje žuvo beveik 90 žmonių, o Turkijos sveikatos apsaugos ministras sakė, jog testai rodo, kad buvo panaudotos zarino dujos.

„Galvoju, kad kalbant apie zarino dujas, ne, jis (Hitleris) nenaudojo šių dujų prieš savo paties žmones taip, kaip tai daro al Assadas, – sakė S.Spiceris. – Buvo aiškiai... Suprantu jūsų mintį, ačiū. Nebuvo... Jis vežė juos į Holokausto centrą, suprantu tai.“

Minimas palyginimas su Antruoju pasauliniu karu, regis, buvo dalis žinios, kurią administracija bandė perteikti aiškindama savo taktiką Sirijoje. Gynybos sekretorius Jimas Mattisas (Džimas Matisas) per kitą trumpą spaudos konferenciją pažymėjo, kad „ketinimas buvo sustabdyti smurto ciklą, ... (juk) net per Antrąjį pasaulinį karą cheminiai ginklai nebuvo naudojami mūšio lauke“.

Po spaudos konferencijos S. Spiceris reporteriams elektroniniu paštu atsiuntė pareiškimą: „Jokiu būdu nebandžiau menkinti siaubingos Holokausto prigimties. Aš bandžiau atskirti lėktuvų naudojimo cheminiams ginklams ant gyvenamųjų centrų numesti taktiką. Bet kokia ataka nekaltų žmonių atžvilgiu yra smerktina ir nedovanotina.“

Demokratai ir žydų organizacijos pasmerkė šiuos komentarus.

S. Spicerio komentarai buvo pareikšti pirmąją Paschos dieną, kitą dieną po to, kai Baltieji rūmai surengė sederą – žydų ritualinę vakarienę, kuria paminimas žydų tautos išlaisvinimas. Ši tradicija Baltuosiuose rūmuose užgimė valdant ankstesnio prezidento Baracko Obamos (Barako Obamos) administracijai.

Kaip nurodo JAV Holokausto atminimo muziejus, naciai 1939 metais eksperimentavo su nuodingomis dujomis, žudydami psichinius ligonius. Tai buvo vadinama „eutanazija“. Vėliau naciai naudojo mobilias ir stacionarias dujų kameras. Vien Aušvice kasdien dujomis būdavo nunuodijama iki 6 tūkst. žydų per dieną.

Sukritikavo ir A. Merkel

Vokietijos kanclerės Angelos Merkel atstovas trečiadienį pareiškė, kad bet kokie šių dienų palyginimai su nacių žiaurumais yra neapgalvoti.

„Bet koks dabartinės padėties palyginimas su Nacionalsocializmo nusikaltimais nepriveda prie gero“,– sakė Steffenas Seibertas (Štefenas Zeibertas) žurnalistams, paprašytas pakomentuoti S. Spicerio komentarus.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų