Šiuos komentarus A. Guterresas išsakė per specialų JT Saugumo Tarybos posėdį, skirtą šioms metinėms paminėti.
Anot JT vadovo, šešis mėnesius besitęsiantis konfliktas yra „niokojantis“.
„Šio beprasmiško karo pasekmės juntamos toli už Ukrainos ribų“, – kalbėjo A. Guterresas, turėdamas galvoje poveikį maisto ir degalų kainoms.
„Jeigu 2022 metais nestabilizuosime trąšų rinkos, 2023 metais tiesiog nebus pakankamai maisto“, – perspėjo jis.
A. Guterresas sakė tebesąs „itin susirūpinęs“ dėl karinių veiksmų aplink Zaporižios elektrinę pietryčių Ukrainoje, didžiausią Europoje atominę jėgainę.
„Blyksi perspėjamieji signalai, – pabrėžė jis. – Bet koks tolesnis šios padėties eskalavimas gali vesti prie susinaikinimo. Jėgainės saugumas privalo būti užtikrintas ir elektrinė turi vėl tapti vien civile infrastruktūra.“
Jėgainę nuo kovo laiko užėmusios Rusijos pajėgos. Pastarosiomis savaitėmis šis kompleksas ir jo apylinkės ne kartą buvo apšaudyti, o Maskva ir Kyjivas dėl šių smūgių kaltino vienas kitą.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, kreipdamasis vaizdo ryšiu į Saugumo Tarybos posėdžio dalyvius, pareiškė, kad Rusija „turėtų besąlygiškai sustabdyti branduolinį šantažą“ ir „visiškai pasitraukti“ iš Zaporižios elektrinės.
„Europai ir kaimyniniams regionams gresia radiacinės taršos pavojus. Tai yra faktas“, – V. Zelenskis sakė per posėdį, kurį paprašė surengti JAV, Prancūzija ir Jungtinė Karalystė.
Rusijos ambasadorius prieš JT Vasilijus Nebenzia protestavo, kad V. Zelenskiui buvo leista pasisakyti.
Jis teigė prieštaraujantis ne dėl Ukrainos lyderio dalyvavimo, o kad V. Zelenskis nedalyvavo asmeniškai.
Iš 15 Saugumo Tarybos narių 13 nubalsavo leisti V. Zelenskiui pasisakyti. Kinija balsuojant susilaikė.