Pereiti į pagrindinį turinį

Rusijoje sulaikyta dėl V. Tatarskio žūties įtariama moteris: vyras tikina – ji buvo pakišta

Rusijos policija pirmadienį sulaikė moterį, galimai atnešusią bombą, kuriai sprogus žuvo garsus karo temomis rašydavęs ir Maskvos karą Ukrainoje tvirtai rėmęs tinklaraštininkas.

40 metų Vladleno Tatarskio nužudymu įtariama Darja Trepova sulaikyta, pranešė Rusijos Tyrimų komitetas.

Pasak Rusijos pareigūnų, V. Tatarskis žuvo sekmadienį, kai vadovavo diskusijai vienoje kavinėje prie Nevos upės istorinėje Sankt Peterburgo širdyje. Dar daugiau kaip 30 žmonių per sprogimą buvo sužeisti, 10-ies iš jų būklė tebėra sunki.

Rusijos naujienų pranešimuose sakoma, kad bomba buvo paslėpta tinklaraštininko biuste, kurį įtariamoji jam padovanojo prieš pat sprogimą.

Rusijos vidaus reikalų ministerija įtariamąja paskelbė 26 metų D. Trepovą, Sankt Peterburgo gyventoją. Anksčiau ji buvo sulaikyta dėl dalyvavimo antikariniuose mitinguose.

Vėlai sekmadienį naujienų agentūra „Interfax“ buvo pranešusi apie jos areštą, bet vėliau paskelbė, kad ji slapstosi, o jos motina ir sesuo buvo iškviestos apklausai.

Pirmadienį Vidaus reikalų ministerija įtraukė D. Trepovą į ieškomų asmenų sąrašą.

Išpuoliu kavinėje įtariamos moters vyras Dmitrijus Rylovas sakė, kad jo žmoną paprasčiausiai pakišo. 

Esu 100 proc. tikras, kad ji niekada nebūtų sutikusi su tuo, jei būtų žinojusi.

„Tikiu, kad mano žmona buvo pakišta. Esu visiškai tikras, kad ji savo noru niekada negalėtų to padaryti. Taip, kartu su Daria, mes tikrai nepalaikome karo Ukrainoje, bet manome, kad tokie veiksmai yra nepriimtini. Esu 100 proc. tikras, kad ji niekada nebūtų sutikusi su tuo, jei būtų žinojusi“, – „SVTV“ sakė jis.

Vidaus reikalų ministerija vėliau pirmadienį pasidalijo vaizdo įrašu, kuriame D. Trepova sako atnešusi tą statulėlę į kavinę.

„Aš atnešiau statulėlę, kuri sprogo“, – po suėmimo paskelbtame vaizdo įraše sakė mergina. Paklausta, kas jai davė tą biustą, ji atsakė, kad pasakys vėliau.

Liudininkai pasakojo, kad įtariamoji per diskusiją uždavė klausimų V. Tatarskiui ir apsikeitė pastabomis su juo. Liudininkės Alisos Smotrovos teigimu, įtariamoji pasakė tinklaraštininkui, kad sukūrė jo biustą, bet apsaugininkai paprašė jos palikti jį prie įėjimo, įtardami, kad tai gali būti bomba. Jie pokštavę ir juokęsi, o tada ji nuėjusi prie durų, paėmusi biustą ir įteikusi jį V. Tatarskiui.

Vaizdo įraše matyti, kaip prieš pat sprogimą V. Tatarskis juokauja apie biustą ir pastato jį ant stalo šalia savęs.

Tyrimų komitetas, kuris imasi sunkių nusikaltimų, pradėjo tyrimą dėl nužudymo.

Atsakomybės niekas viešai neprisiėmė, bet karinėmis temomis rašantys tinklaraštininkai ir patriotizmą demonstruojantys komentatoriai iškart apkaltino Ukrainą ir palygino sprogdinimą su televizijos komentatorės Darjos Duginos nužudymu praėjusį rugpjūtį. Ji žuvo sprogus jos automobilyje padėtai bombai su nuotoliniu valdymu; tuo metu ji važiavo Maskvos pakraštyje.

Rusijos valdžia dėl D. Duginos žūties kaltino Ukrainos karinę žvalgybą, bet Kyjivas neigia, kad yra su tuo susijęs.

D. Duginos tėvas Aleksandras Duginas, nacionalistinių pažiūrų filosofas ir politikos teoretikas, tvirtai remiantis invaziją į Ukrainą, pavadino V. Tatarskį „nemirtingu didvyriu“, žuvusiu tam, kad išgelbėtų rusų liaudį.

Reaguodama į V. Tatarskio žūtį Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova sakė, kad savo veikla jis „pelnė Kyjivo režimo neapykantą“, ir pažymėjo, kad jis ir kiti karinėmis temomis rašantys rusų tinklaraštininkai seniai sulaukia ukrainiečių grasinimų.

Nuo 2022 metų vasario 24-osios, kai Rusija užpuolė Ukrainą, ukrainiečių pareigūnai neprisiima atsakomybės už įvairius gaisrus, sprogimus ir numanomus bandymus nužudyti Rusijoje. Tuo pačiu metu pareigūnai Kyjive sveikina tokius incidentus ir tvirtina, kad Ukraina turi teisę rengti atakas Rusijoje.

Vorai stiklainyje ėda vienas kitą. 

Ukrainos prezidento padėjėjas Mychaila Podoliakas incidentą, per kurį žuvo V. Tatarskis, priskyrė vidaus neramumams.

„Vorai stiklainyje ėda vienas kitą, – vėlai sekmadienį socialiniame tinkle „Twitter“ angliškai parašė M. Podoliakas. – Kada vidaus terorizmas taps vidaus politinių kovų instrumentu, buvo tik laiko klausimas.“

V. Tatarskis, kurio tikrasis vardas ir pavardė buvo Maksimas Fominas, turėjo daugiau nei 500 tūkst. sekėjų „Telegram“ tinkle ir rėmė Rusijos kampaniją Ukrainoje. Jis reguliariai rengdavo pranešimus iš Ukrainos.

V. Tatarskis gimė Ukrainos rytiniame Donbaso regione, dirbo anglių šachtose, vėliau ėmėsi baldų verslo. Susidūręs su finansiniais sunkumais jis apiplėšė banką ir buvo nuteistas kalėti. 2014-aisiais Donbase kilus Rusijos remiamų separatistų sukilimui, kelios savaitės po Maskvos įvykdytos Krymo aneksijos, jis pabėgo ir prisidėjo prie separatistų sukilėlių, kovojo fronto linijoje. Po kurio laiko V. Tatarskis ėmėsi rašyti tinklaraštį.

Daugiau naujienų