Pereiti į pagrindinį turinį

Savaitė po Basharo al Assado nuvertimo: kas įvyko

2024-12-15 17:49
BNS inf.

Sekmadienį sukanka savaitė, kai islamistų grupuotė „Hayat Tahrir al-Sham“ (HTS) ir kiti sukilėliai nuvertė ilgametį Sirijos lyderį Basharą al Assadą (Bašarą Asadą).

Scanpix nuotr.

Toliau apžvelgiame keletą svarbiausių naujausių įvykių Sirijoje.

JT pasiuntinys Damaske

Jungtinių Tautų (JT) specialusis pasiuntinys Sirijai Geiras Pedersenas (Jeiras Pedersenas) paragino Sirijoje užtikrinti „teisingumą ir atskaitomybę“, o ne „keršto veiksmus“.

Atvykęs į Damaską, jis taip pat paragino nedelsiant padidinti pagalbą karo nuniokotai šaliai.

Vizitui ruošiasi prancūzų diplomatinė misija

Tuo metu Prancūzijos diplomatinė misija rengiasi atvykti į Damaską antradienį, kad atkurtų ryšius po B. al Assado nuvertimo, pranešė laikinasis užsienio reikalų ministras Jeanas-Noelis Barrot (Žanas Noelis Baro).

Jis sakė radijui „France Inter“, kad keturių žmonių komanda „perims mūsų nekilnojamąjį turtą“ ir „užmegs pirminius ryšius“ su naująja valdžia.

Atvykti į Siriją susitikti su pereinamojo laikotarpio vyriausybės pareigūnais ir surengti derybas dėl pagalbos ir ambasados atidarymo sekmadienį dar turi Kataro delegacija.

Skirtingai nei kitos arabų valstybės, Kataras niekada neatnaujino diplomatinių ryšių su B. al Assadu po to, kai 2011 metais jie nutrūko.

Karinė parama iš Turkijos

Turkijos gynybos ministras Yasaras Guleras (Jašaras Giuleras) savo ruožtu pasakė, kad Ankara yra pasirengusi suteikti karinę paramą naujajai Sirijos islamistų vadovaujamai vyriausybei, jei jos bus to paprašyta.

Jis nurodė, kad naujajai vadovybei turėtų būti suteiktas šansas ir kad Turkija yra „pasirengusi suteikti reikiamą paramą“, jei jos prireiktų. Ministrą cituoja valstybinė naujienų agentūra „Anadolu“ ir kitos Turkijos žiniasklaidos priemonės.

Šeštadienį Turkija vėl atidarė savo ambasadą Damaske. Tai įvyko praėjus 12 metų po to, kai Sirijos pilietinio karo pradžioje  ji buvo uždaryta.

Ankara yra viena iš Sirijos konflikto dalyvių. Ji finansavo grupuotes šiaurės vakaruose ir palaikė darbinius santykius su HTS.

JAV kontaktai su HTS

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas) šeštadienį atskleidė, kad Vašingtonas užmezgė ryšius su Sirijos sukilėliais HTS, nors anksčiau šią grupuotę priskyrė teroristams.

„Mes palaikome ryšį su HTS ir kitomis šalimis“, – sakė A. Blinkenas žurnalistams po derybų dėl Sirijos Jordanijos Akabos mieste.

Jis nedetalizavo, kaip būtent buvo užmegztas kontaktas, tačiau paklaustas, ar Jungtinės Valstijos tiesiogiai susisiekė su grupuote, atsakė: „Tiesioginis kontaktas – taip.“

A. Blinkenas sakė, kad JAV sankcijų Sirijai, įvestų B. al Assado valdymo laikotarpiu, sušvelninimas priklausys nuo to, ar sukilėlių įvesta laikinoji vyriausybė imsis „nuolatinių veiksmų“, kad pateisintų tarptautinės bendruomenės lūkesčius.

Sutarimas dėl bendros pozicijos

Akaboje derybų su A. Blinkenu susitikę veikėjai paskelbė bendrą pareiškimą, kuriame paragino vykdyti Sirijos vadovaujamą pereinamąjį procesą. Pabrėžta, kad reikia „sudaryti įtraukią, nereliginę ir atstovaujamąją vyriausybę, suformuotą per skaidrų procesą“.

Taip pat buvo pabrėžta būtinybė puoselėti „pagarbą žmogaus teisėms“, kovoti su „terorizmu ir ekstremizmu“ ir pareikalauta, kad „visos šalys“ nutrauktų karo veiksmus Sirijoje.

HTS: Sirija pavargo nuo karo

HTS lyderis Abu Mohammedas al Jolani (Abu Mohamedas Džolanis) kritikavo Izraelį dėl jo įsiveržimo į pietinę Sirijos dalį šią savaitę, ir teigė, kad jo šalis yra pernelyg pavargusi nuo karo.

„Izraeliečiai aiškiai peržengė atsitraukimo Sirijoje ribą, o tai kelia grėsmę naujam nepagrįstam eskalavimui regione“, – sakė jis.

Praėjusį savaitgalį Izraelio pajėgos įžengė į JT patruliuojamą buferinę zoną, skiriančią Izraelio ir Sirijos pajėgas Golano Aukštumose, ir taip, JT teigimu, pažeidė 1974 metų paliaubų susitarimą.

A. M. al Jolani sakė, kad, nepaisant pažeidimo, „bendras Sirijos išsekimas po daugelį metų trukusio karo ir konfliktų neleidžia mums veltis į naujus konfliktus“.

Vėl atsidaro mokyklos, universitetai

Kai kurie vaikai sekmadienį grįžo į mokyklą Damaske ir pirmą kartą nuo B. al Assado nuvertimo pradėjo lankyti pamokas.

Vienas mokyklos darbuotojas sakė, kad į klases grįžo „ne daugiau kaip 30 proc.“ mokinių, tačiau „šie skaičiai palaipsniui didės“.

Universitetai taip pat atvėrė duris, tačiau darbuotojai sako, kad gali prireikti laiko sugrįžti prie normalaus darbo.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų