Pasikalbėti dėl vestuvių į bažnyčią užsukęs vilnietis nustebo pamatęs, kad klebonijoje lenkų kunigui moterys bučiuoja ranką.
„Priėjau, kaip bažnyčioje priklauso, pasisveikinau, o jis ir man ištiesė ranką pabučiuoti“, – sakė Simas, rašo portalas delfi.lt.
Lenkiškai parapijai priklausantis Andžejus pasakojo, kad rankos bučiavimas kunigui jo nestebina. „Tačiau šiais laikais ranka bučiuojama ne visiems, bet labai gerbiamiems arba aukštesnio rango dvasininkams“, – pasakojo lenkų tautybės vilnietis.
Vytauto Didžiojo universitete būsimiems kunigams liturgiką dėstantis kunigas Artūras Kazlauskas
teigė, jog kunigo rankos pabučiavimas numatytas ortodoksų, koptų ir senojoje katalikų liturgijose. Čia kunigo ranka pabučiuojama ką nors jam paduodant arba iš jo paimant. Vatikano II Susirinkimo reformuotoje liturgijoje rankos bučiavimo nebeliko.
Pasak dvasininko, bučiuojant ranką, išreiškiama pagarba kunigui, veikiančiam sakramentinio Kristaus asmenyje. Dar ir šiandien išlikusi tradicija bučiuoti naujai įšventinto kunigo – neopresbiterio – delnus.
Rankos bučiavimo tradicija gyva Rytų Bažnyčioje.
„Ypač Lenkijoje įprasta sveikintis bučiuojant ranką moteriai. Tad tokiame kontekste ir rankos bučiavimas kunigui tampa visiškai kitoks. Kultūrose, kuriose ranka nebučiuojama, ir rankos bučiavimas kunigui atrodo keistai“, – apibendrino VDU dėstytojas.
Naujausi komentarai