Seimas priėmė prieštaringai įvertintas Prezidentės Dalios Grybauskaitės pasiūlytas Baudžiamojo kodekso (BK) pataisas dėl išplėstinio turto konfiskavimo įteisinimo.
Už tai, kad būtų priimtos BK pataisos, kurioms prieštaravo nemaža dalis teisininkų, ketvirtadienį balsavo 110 Seimo narių, prieš nebuvo nei vieno, susilaikė 6 parlamentarai.
Naujosios pataisos įves išplėstinį turto konfiskavimą. Tai leis teismui, priimančiam sprendimą dėl bausmės už sunkius ar labai sunkius nusikaltimus paskyrimo, peržiūrėti visą kaltinamojo turimą turtą bei įvertinti, ar jis yra proporcingas to asmens pajamoms.
Pagal Prezidentės pasiūlytas pataisas valstybė galėtų be kita ko konfiskuoti ir kitiems asmenims užrašytą „akivaizdžiai nusikalstamai įgytą turtą“.
Tačiau naujoji bausmė negalės būti taikoma tiems, kurie praeityje sukaupė nelegalius turtus, jei jie nepadarys naujo nusikaltimo, nes tik padarius naują nusikaltimą teisėsaugininkai galės imtis aiškintis visų turtų kilmę.
Seimo teisininkai ir Teisės institutas pateikė daug pastabų D.Grybauskaitės projektui. Jie įspėjo, kad pataisos prieštaraus pamatinėms Konstitucijos nuostatoms dėl žmogaus teisių užtikrinimo, asmenų lygybės, nekaltumo prezumpcijos bei kitoms.
Tačiau didžiajai daliai parlamentarų Teisės departamento pastabos neatrodė priimtinos. Parlamentinis Teisės ir teisėtvarkos komitetas (TTK) trečiadienį atmetė didžiąją daugumą Seimo Teisės departamento pastabų, nuspręsdamas, kad siūlomos BK pataisos neprieštarauja Konstitucijai. Pritarta nuomonei, kad išplėstinis turto konfiskavimas vis dėlto turėtų būti taikomas, ypač korupcinių nusikaltimų padarymo atveju.
„Analogiškos įstatyminės nuostatos dėl išplėstinio turto konfiskavimo galioja ir daugelyje kitų Europos Sąjungos valstybių“, - pastebėjo šių pataisų gynėjas, TTK narys Konstantas Ramelis.
Prezidentės patarėja teisės klausimais Solveiga Cirtautienė gūžčiojo pečiais dėl dalies teisininkų pareikštos nuomonės. „Mus jos nustebino. Švelniai tariant, netgi šokiravo“, - teigė patarėja.
Pasak jos, Seimo Teisės departamento specialistai dalyvavo visose įstatymo rengimo stadijose. „Viskas su jais buvo derinama, dėl kiekvienos abejones keliančios nuostatos tartasi, į anksčiau jų pareikštas pastabas atsižvelgta rengiant galutinę projekto redakciją, kuri ir buvo pateikta Seimo balsavimui“, - sakė S.Cirtautienė.
Todėl tai, kad įstatymo priėmimo išvakarėse Seimo teisininkai eilinį kartą pareiškė daugybę pastabų, Prezidentės patarėja linkusi laikyti „kažkokiu nesusipratimu“: „Nežinau, gal mes kieno nors iš tų teisininkų ambicijas pajudinome?“.
Su korupcija kovojančios institucijos pritarė Seime svarstytoms ir priimtoms BK pataisoms.
„Iš praktikos žinome, kad turto konfiskavimo organizuoto nusikalstamumo asmenys bijo labiau nei kitų represinių priemonių“, – tvirtino Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos vadovas Vitalijus Gailius.
Naujausi komentarai