Seimo nariai nėra entuziastingai nusiteikę dėl įstatymo, nustatančio fiksuotas parlamentarų atostogas, griežtesnį biudžetinių lėšų naudojimą ir kitus jų veiklos principaus. Tačiau Seimo vadovė tikina bandysianti šį projektą teikti parlamentarams jau artimiausiu metu.
Susirinko aptarti
Antradienį parlamento frakcijų atstovai susirinko Seimo vicepirmininko Algio Čapliko darbo kabinete, kad apsvarstytų jau prieš penkis mėnesius darbo grupės parengtą ir įregistruotą, tačiau iki šiol parlamentarams svarstymui nepateiktą Seimo narių veiklos garantijų įstatymo projektą.
Po valandą trukusio pasikalbėjimo politikai netiesiogiai pripažino, kad šis projektas neranda džiugaus pritarimo parlamente. „Jis bus pateiktas Seimo narių svarstymui tuomet, kai dėl jo bus rastas politinis sutarimas. Nusprendėme dirbti toliau, ieškoti sutarimo, nes tebėra nemažai nuogąstavimų ir abejonių dėl šio įstatymo kai kurių nuostatų“, - teigė A.Čaplikas.
Anot jo, Seimo pirmininkė Irena Degutienė turi ieškoti sutarimo ir apsispręsti, kada galima būtų įtraukti projektą į Seimo plenarinių posėdžių darbotvarkę, kad jis būtų pristatytas parlamentarams. „Seimo pirmininkė turi šiuo atveju laisvas rankas elgtis taip, kad įtrauktų į darbotvarkę projektą tuomet, kai bus politinis sutarimas“, - kalbėjo vicepirmininkas.
Jis leido suprasti, kad kol nėra sutarimo, parlamentarai gali nepritarti Seimo narių veiklos garantijų įstatymo projekto pateikimui ir jo svarstymas tuomet bus atidėtas neribotam laikui.
Ar reikia atskiro įstatymo?
Seimo opozicinės Darbo partijos frakcijos seniūnas Vytautas Gapšys užsiminė, kad parlamentarams kyla įvairiausių klausimų ir abejonių dėl įstatymo projekte pasiūlytos Seimo narių atostogų trukmės, dėl trumpinamo sąrašo, kam būtų galima naudoti parlamentinei veiklai skiriamas išlaidas, dėl tarnybinio viešbučio atsisakymo, dėl Seimo narių padėjėjų skaičiaus mažinimo bei kitų parlamentarų veiklą kur kas griežčiau reglamentuojančių apribojimų.
Pasak jo, Seimo frakcijų atstovai tebediskutuoja, ar tokie dalykai turi būti nustatyti atskiru įstatymu, ar juos galima būtų įtraukti į Seimo statutą. Seimo Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkas Algimantas Salamakinas yra atkreipęs dėmesį, kad šiuos klausimus būtina nustatyti ne Statute, bet atskirame įstatyme, nes taip esą yra išaiškinęs Konstitucinis Teismas.
V.Gapšys pritarė, kad Seimo narių veiklos garantijų įstatymo projektas turi būti parlamentarams teikiamas tik tuomet, kai bus pakankamai platus sutarimas dėl jo svarbiausiųjų formuluočių ir dėl jo būtinybės apskritai. „Projektas turi būti teikiamas tuomet, kai bus sutarimas, nes jis turi būti pakankamai subrendęs. Dėl to turėtų apsispręsti Seimo pirmininkė“, - sakė opozicijos atstovas.
Bandys teikti po savaitės
Seimo pirmininkė I.Degutienė jau informavo ketinanti kitą antradienį teikti naująjį įstatymo projektą Seimo frakcijų seniūnų pasitarimui, kad jie apsispręstų, ar jau galima šį dokumentą įtraukti į tos pačios dienos arba artimiausių Seimo plenarinių posėdžių darbotvarkę.
Seimo narių veiklos garantijų įstatymą svarsčiusių politikų posėdyje dalyvavo ir projektą parengusios ekspertų grupės vadovas, buvęs Konstitucinio Teismo teisėjas, Mykolo Romerio universiteto profesorius Vytautas Sinkevičius. Jis atsakė į kilusius gausius parlamentarų klausimus dėl kai kurių įstatymo projektų nuostatų.
„Projekte išties yra daug dalykų, kurių anksčiau nebuvo, reikia su jais susigyventi. Todėl Seimo nariams ir kyla nemažai klausimų. Daugiausiai klausinėta dėl atostogų, dėl posėdžių nelankymo ir finansinių sankcijų už tai, dėl padėjėjų skaičiaus“, - po pasitarimo žurnalistams sakė V.Sinkevičius.
Jis pastebėjo, kad Seimo nariai turi teisę svarstydami įstatymą „jį patobulinti, patikslinti“. „Tačiau įsivaizduoju, kad pagrindiniai mūsų darbo grupės pasiūlyti dalykai galėtų likti“, - kalbėjo profesorius.
Numatytos 45 dienų atostogos
Seimo narių veiklos garantijų įstatymo projektas prieš kelias savaites jau buvo įtrauktas į plenarinių posėdžių darbotvarkę, tačiau seniūnų sueiga jį išbraukė, argumentuodama, kad dėl projekto nėra politinio sutarimo.
Projektą remianti Seimo pirmininkė I.Degutienė tuomet pavedė frakcijų seniūnams rasti sprendimą dėl dokumento.
Seimo vadovė yra raginusi parlamentarus imtis naujojo įstatymo, kuris, jos žodžiais, būtų labai reikalingas.
Projekte numatytos oficialios ne daugiau kaip 45 dienų parlamentarų atostogos, kai šiuo metu kelis mėnesius tarp sesijų parlamentarai darbus planuoja savo nuožiūra. Taip pat projektu numatoma neleisti Seimo nariams patiems nuomotis automobilių - tam šiuo metu išleidžiama didžioji parlamentinei veiklai skiriamų pinigų dalis. Pirmuosiuose projekto straipsniuose įrašyta nuostata, kad dalyvavimas posėdžiuose yra Seimo nario konstitucinė pareiga, o sistemingas šios pareigos nevykdymas be pateisinamos priežasties yra pagrindas pradėti apkaltą.
Dabar visus Seimo narių socialinius klausimus reguliuoja Seimo statutas.
Pabrėžiama, kad jeigu naujasis Seimo narių veiklos garantijų įstatymas būtų šiame parlamente priimtas, jis galiotų tik kitai Seimo kadencijai, kuri prasidės 2012-ųjų lapkritį.
Naujausi komentarai