Visame pasaulyje aktyviausi sporto aistruoliai save vadina „Velniais“ ar „Blogio ordomis“, o ne gėlių vardais.
Klubą palaikančių aistruolių grupės ne tik Lietuvoje, bet ir daugumoje Europos ar pasaulio šalių nesitenkina vien tapatinimusi su klubo pavadinimų. Gal išskyrus Lenkiją, kur fanai labiau mėgsta pabrėžti, kad jie yra tam tikro klubo aistruoliai, negu galvoti vardus savo grupėms.
Iš devynių A lygos komandų, bent jau menką organizuotų fanų grupę turi aštuonios. Pasidomėjome, kaip gimė tų aštuonių klubų aistruolių grupių pavadinimai.
„Pietų IV“ – ne tribūna, o bendruomenė
Kaip atsirado šis pavadinimas, paaiškinti visiškai paprasta. Dar 1985-ųjų pabaigoje aktyviausi Vilniaus „Žalgirio“ gerbėjai, iki tol klaidžioję po įvairias senojo „Žalgirio“ stadiono tribūnas, apsistojo Pietų tribūnos ketvirtajame sektoriuje. Ir pasiliko jame ilgam. Iki 2010-ųjų rudens, kai „Žalgiris“ paskelbė jame žaidžiąs paskutines rungtynes ir persikėlė į LFF areną.
Suprantama, „Pietų IV“ „Žalgirio“ gerbėjai pasivadino ne tą patį mačą, kai apsistojo tame kampiniame sektoriuje. Bėgant laikui triukšmingiausias Vilniaus komandos palaikymas ėmė sietis su būtent Pietų IV, o vėliau „Pietų IV“ ėmė reikšti ne tiek pačią stadiono tribūną, kiek žmonių bendruomenę, joje susirenkančią.
LFF stadione, kuris dabar laikomas „Pietų IV“ namais, Pietinės tribūnos sektoriai sužymėti ne skaičiais, bet raidėmis. Tačiau tai nieko nekeičia. „Pietų IV“, kaip aistruolių susivienijimas tebegyvuoja, nė negalvodama savo jau daugeliui Lietuvoje žinomo pavadinimo, įaugusio ir į pačių fanų folklorą.
„Vakarų frontas“ gimė mikroautobuse
„Vakarų fronto“ pavadinimo kilmė visiškai kitokia nei „Pietų IV“.
„Dabar jau tiksliai nebepamenu. ar tai buvo 1996-ųjų rudenį, ar 1997-ųjų pavasarį. Važiavome į išvyką „maršrutke“ ir vienas iš mūsų pasiūlė šį pavadinimą. Aptarėme ir priėmėme“, - pasakojo vienas „Atlanto“ aistruolių veteranų Romanas Korolčukas, draugų vadinamas Šokoladu.
„Vakarų fronto“ pavadinimo prasmė – visiškai suprantama. Klaipėda yra Lietuvos vakarų pakraštys, o ir patys „Atlanto“ ultros bazavosi ir iki šiol bazuojasi toje Klaipėdos stadiono tribūnoje, už kurios leidžiasi saulė.
„Pirmoji armada“ norėjo išsiskirti
Panevėžyje nuo Nepriklausomybės atkūrimo organizuoti „Ekrano“ gerbėjai tai atsirasdavo, tai vėl išnykdavo. Kol 2001-aisiais atsirado jaunų žmonių grupė, kuri buvo aiškiai orientuota į ultrų stiliaus palaikymą.
Tiesa jai iki pavadinimo dar buvo toli. Tik 2004-ųjų pradžioje visai Lietuvai buvo paskelbta, kad „Ekrano“ aistruoliai vadinsis „Pirmoji armada“.
„Po ilgų ginčų grupuotė pagaliau “įteisino” savo pavadinimą, kuris tuo metu patiko gal ir ne visiems, tačiau bent jau daugumą tenkino,“ – užsimenama apie tai „Pirmosios armados“ interneto svetainėje.
Siūlymų būta daug ir įvairių. „Tribūna, frontas, gvardija ir netgi broliai“ – buvo optimaliausio pavadinimo paieškos žodžiai.
„Norėjome išsiskirti iš kitų ankstesnių bandymų sukurti palaikymo grupę Panevėžyje ir pabrėžti, kad esame pirma išties organizuota grupė,“ – kalbėjo apie pavadinimo prasmę vienas iš dabartinių „Pirmosios armados“ lyderių Mantas Kruopas, kuris 2004-aisiais buvo vienas naujesnių jos narių.
Sūduviai ilgai nelaukė
„Sūduvos sakalai“ ilgai nelaukė. Jie „pasikrikštijo“ vos įsisteigę.
2007-ųjų pabaigoje tuometinis „Sūduvos“ sirgalių klubas (SSK) ėmė protestuoti prieš klubo vadovybę ir baigė komandos palaikymą. Dalis SSK jaunimo nesutiko su šiuo protestu ir pasitraukė iš klubo narių, sukūrę savo organizaciją ir parinkę jai pavadinimą.
„Mes, trys aktyvistai, rinkome pavadinimą ir du iš mūsų ėmė ir pasiūlė tą patį – „Sūduvos sakalai“, –prisiminė pavadinimo gimimą Marijampolės klubo gerbėjas Andrius Jančiauskas.
Jis paaiškino ir tai, kodėl ir grupės pavadinime ir jos herbe yra plėšrusis paukštis: „Sakalas - aktyvus ir visiems žinomas paukštis. Sakalų dabar Lietuvoje nėra, bet jų pilna mūsų tautosakoje, lietuvių dainose. Ir jis, skirtingai, nei vanagas, turi teigiamą prasmę joje.“
„Šiaulių fanai“ – ir tiek
Šiauliečiai dėl pavadinimų galvos nesuko. „Jums reikia tų pavadinimų, jūs ir galvokit, mes tiesiog esame savo klubo ir miesto fanai ir mums to pakanka“, - toks savo laiku buvo „Šiaulių“ gerbėjų požiūris į kritikus.
Ir su laiku tas bendrinis posakis – „Šiaulių“ fanai tapo oficialiu bendruomenės pavadinimu. Dabar „Šiaulių fanai“ jį yra įteisinę, taip ir nebandę laužyti galvos ieškant įmantresnių, kaip kitų miestų jų kolegos.
Vardą perėmė iš komandos
Savo laiku pseudonimą „Tigrų ekipa“ buvo bandyta prikabinti pačiai Gargždų „Bangos“ komandai. Panašiai, kaip italai „senąją senjora“ vadina Turino „Juventus“.
Patys aistruoliai savo klubą įregistravo „BanFan“ („Bangos“ fanai) vardu.
Tačiau „Banga“ išliko „Banga“, o „Tigrų ekipa“ Lietuvoje ėmė vadinti aktyviuosius Gargždų fanus. Ir jie patys tam toli gražu neprieštaravo. O kam prieštarauti, jei anot gargždiškių, oranžinė spalva primena tigro kailį.
Beje, netoli Gargždų yra privatus zoologijos sodas. Ir jame gyvena tikra tigrė vardu Banga...
Dzūkų tankai nerūdzija
Senieji „Dainavos“ fanai, po to, kai šis Alytaus klubas baigė savo veiklą 2003 metais, neprarado tarpusavio ryšio. Juos jungė dalyvavimas Lietuvos fanų čempionatuose, kelionės su šalies rinktine, o ir šiaip susiėjimai ir pasisėdėjimai baruose, svarstant, kaip atgaivinti prarastą klubą.
„Dabar jau niekas tiksliai negali pasakyti, nuo ko tas pavadinimas „Dzūkų tankai“ kilo. Faktas, kad jis kilo šiaip – iš kažkokio pajuokavimo prie alaus bokalo. Kažkas padainavo seną pankroko grupės „Be pavadinimo“ dainelę apie tankus, kažkas prisiminė, kad esame dzūkai ir kažkaip prilipo tas keistasis „Dzūkų tankai“. Po to vienam fanų čempionatui pasidarėme marškinėlius su „Dzūkų tankai nerūdzija“. „Na taip, jūs gi – „mediniai“, kaip čia surūdysit“ – pamenu, pašiepė mus varžovai. Bet nieko oficialaus“, - prisiminė vienas iš „Dainavos“ fanų veteranų Marijus Kudzys.
Oficialiu tas pavadinimas tapo vėliau. Kai 2011 metais susijungus dviem Alytaus klubams „Alyčiui“ ir „Vidzgiriui“, atsikūrė „Dainava“. „Alytis“ tuo metu jau turėjo kelis metus veikiančią fanų grupe „Raudonai juodi“. Seniesiems „Dainavos“ gerbėjams ir jauniesiems „Alyčio“ aistruoliams teko susėsti prie derybų stalo. Skirtingai nei daugumoje pasaulio šalių, kur klubų susijungimai ir perkūrimai dažnai turi daug neigiamų pasekmių fanų veiklai, dzūkai viską puikiai sutarė.
„Tarėmės, kaip pasivadinti. Senasis mūsų pavadinimas „Dainava ultras“ netiko, kaip ir „Raudonai juodi“. Susivienijus reikėjo naujo pavadinimo. Ir tada buvo panaudotas, tas mūsų iš pajuokavimų gimęs „Dzūkų tankai“...“ – kalbėjo M. Kudzys.
„TauRagai“ nenorėjo vadintis banaliai
2008-aisiais Tauragės fanų grupė dar buvo besikurianti. Bet pavadinimo klausimą tauragiškiai laikė svarbiu.
„Mūsų jaunimas buvo sugalvojęs kelis pavadinimus. Buvo ir pasiūlymas, vadintis „Tauras ultras“. Bet tokių darinių su klubo pavadinimų ir ultromis – pilna. Norėjosi kažko originalesnio,“ – pasakojo ilgametis „Tauro“ gerbėjas Rolandas Valančius.
Originalus tauragiškiams jis ir pavyko. Primenantis ir jų palaikomą klubą, gimtąjį miestą ir net grasinantis varžovui.
Tiesa dauguma kitų fanų, kalbėdami apie Tauragės aistruolius, pavadinimą sutrumpina iki „Ragai“. Bet tai jau kita istorija.
Naujausi komentarai