Padangų gamyklos vadybininkas, psichologas, muzikos mokyklos direktorius, policininkas. Iš dvylikos „Euro 2008“ rungtynėms teisėjaujančių arbitrų vos vienas pelnosi duoną tik futbolu, likusieji verčiasi kitais darbais.
Austrijoje ir Šveicarijoje vykstančias varžybas ir savo kolegas įdėmiai stebintis Lietuvos futbolo teisėjas, tarptautinės kategorijos arbitras Paulius Malžinskas teigia, kad labiausiai patyręs iš elitinio dvyliktuko – 40-metis Liubošas Michelis.
„Slovakas jau teisėjavo dviejuose pasaulio futbolo čempionatų finaliniuose turnyruose bei „Euro 2004“ mačams Portugalijoje, olimpinėse žaidynėse, Konfederacijų taurės turnyre, šių metų Čempionų lygos finale Maskvoje. Įspūdinga karjera“, – sakė P.Malžinskas.
Tarptautinė kategorija L.Micheliui buvo suteikta 1993 metais.
Pagrindinė L.Michelio profesija – padangų gamyklos marketingo skyriaus vadybininkas. Prieš tai jis dirbo istorijos mokytoju. Be to, teisėjas domisi literatūra.
Bičiuliai Liubošą ne veltui vadina poliglotu – be slovakų ir čekų, jis moka anglų, vokiečių, lenkų, ukrainiečių, rusų kalbas.
Prieš dvejus metus L.Michelis buvo išrinktas į Slovakijos nacionalinę tarybą.
Skirtingai nei slovakas, tik vieną užsienio kalbą – anglų – moka 42-ejų norvegas psichologas Tomas Henningas Ovrebo. Geriausias pastarojo dešimtmečio Norvegijos futbolo teisėjas – viengungis, yra įsisūnijęs berniuką.
Policininkas su švilpuku
Geriausiai P.Malžinskui pažįstamas Pieteris Vinkas. Su 41-erių olandu lietuviui per teisėjų seminarą teko kartu gyventi daugiau nei savaitę.
„Tai diplomatiškas, bet ir labai griežtas bei arogantiškas žmogus. Jis Amsterdame dirba policininku ir yra atsakingas už raudonųjų žibintų kvartalą. Jo tiesioginis darbas atsispindi ir futbolo aikštėje – viskas turi būti pagal taisykles, be jokių kompromisų. Nepaisant to, P.Vinkas yra draugiškas ir komunikabilus“, – apie kolegą papasakojo P.Malžinskas.
Vilnietis su P.Vinku dažniausiai bendrauja elektroniniais laiškais.
Pernai olandas buvo patekęs į nemalonią situaciją. Jo septynmetė dukra namuose tarp žurnalų rado grasinantį laišką. Mergaitė labai išsigando, istorija pateko į dienraščių puslapius.
P.Vinkas ramiai paprašė žurnalistų nesureikšminti įvykio. „Tokie laiškai yra daugumos futbolo arbitrų kasdienybė“, – teigė vyras.
Nepaisant pedantiškų įpročių, P.Vinkas neišvengė kuriozų. Kartą jis pamiršo drabužinėje kortelių dėklą ir tai pastebėjo tik tada, kai rengėsi nubausti žaidėją.
Dabar, prieš išeidamas į aikštę, policininkas kelis kartus atidžiai patikrina marškinėlių kišenę – ar visi teisėjavimo įrankiai savo vietoje.
Vokietis nemėgsta ginčų
„Yra posakis, kad futbolo arbitras turi būti tarsi dirigentas, kuris galėtų surikiuoti žaidėjus, nuraminti aikštėje įsismarkavusias aistras. Toks yra Herbertas Fandelis – savita individualybė su muzikanto prigimtimi“, – charakterizavo Vokietijos arbitrą P.Malžinskas.
44-erių muzikos mokyklos direktorius futbolo teisėjo karjerą pradėjo 1978-aisiais. Derinti sportą ir muziką H.Fandelis išmoko nuo vaikystės: tėvas dirbo futbolo komandos administratoriumi, o mama buvo operos dainininkė.
H.Fandelis garsėja nepakantumu ginčams su futbolininkais. Jei žaidėjas nesutinka su arbitro sprendimu ir mėgina pateikti savo argumentus, jis iškart uždirba geltoną kortelę.
Pernai vokietis teisėjavo „Euro 2008“ atrankos rungtynėms tarp Danijos ir Švedijos vienuolikių. Atsilikę 0:3, danai sugebėjo išlyginti rezultatą, tačiau 89-ąją minutę H.Fandelis už šiurkštų žaidimą pašalino iš aikštės daną Christianą Poulseną ir paskyrė į Danijos ekipos vartus 11 m baudinį. Vos tik teisėjas įsidėjo į kišenę raudoną kortelę, prasiveržęs pro apsaugą į aikštę išbėgo Danijos ekipos gerbėjas ir kirto kumščiu jam į galvą. H.Fandelis nutraukė rungtynes.
Europos futbolo asociacijų sąjungos (UEFA) drausmės komitetas įskaitė danams pralaimėjimą 0:3 ir nubaudė juos 50 tūkst. Šveicarijos frankų.
Po varžybų – į sceną
Griežtumo etalonu laikomas austras Konradas Plautzas dirba inžinieriumi vandens šildymo įmonėje ir laisvalaikiu vaidina mėgėjų teatre.
Praėjusį sezoną per 30 Čempionų lygos mačų Austrijos arbitras futbolininkams parodė 79 geltonas korteles ir vieną raudoną. „Euro 2008“ turnyre jis vadovavo Ispanijos – Rusijos ir Šveicarijos – Portugalijos susitikimams. Ispanai ir rusai elgėsi pavyzdingai, o šveicarai ir portugalai kartu surinko 8 geltonas korteles.
Skrupulingumu garsėja 40-metis fizioterapeutas italas Roberto Rosetti. Jo reiklumo viršūnė – 2005 m. Konfederacijų taurės turnyro dvikova tarp Meksikos ir Brazilijos.
Į brazilų vartus skirtą 11 m baudinį meksikietis Jaredas Borgettis smūgiavo tris kartus. Pirmą kartą puolėjas buvo tikslus, tačiau R.Rosetti užfiksavo, kad į baudos aikštelę per anksti įbėgo kitas Meksikos ekipos žaidėjas. Antrąkart J.Borgettis pataikė į skersinį, bet teisėjas parodė, jog panašiai taisykles pažeidė brazilai. Meksikietis vėl spyrė, tačiau jo smūgį atrėmė Brazilijos rinktinės vartininkas Dida.
Vienintelis šiuo metu tik iš teisėjavimo gyvenantis arbitrų komandos narys – policijos seržanto laipsnį turintis 36-erių anglas Howardas Webbas.
Kadangi Anglijoje arbitrų darbas yra mokamas, britas negali vienu metu sėdėti ant dviejų kėdžių, todėl su Šefildo miesto nuovada jis sutarė: kol bėgios futbolo aikštėse, policijoje dirbs be atlyginimo.
Atlygis elitui – solidus
P.Malžinskas pripažino, kad atrenkant teisėjus prestižinėms varžyboms, daug ką lemia ir politiniai motyvai.
„Į Europos čempionatų finalinius turnyrus arbitrus skiria UEFA teisėjavimo komitetas, kurio nariai bando prastumti savos šalies atstovus. Įprasta, kad renginio šeimininkai turi ne tik savo rinktinę, bet ir teisėjus.
Labai keista, kad šįkart Austrijoje ir Šveicarijoje neteisėjauja prancūzai. Neprisimenu, kada paskutinį kartą buvo toks atvejis“, – stebėjosi vilnietis.
Per vienas „Euro 2008“ rungtynes arbitrai uždirba 10 tūkstančių eurų, jų padėjėjai – po 5500, rezervinis teisėjas – 4000 eurų. Be to, UEFA pasirūpins ir komandiruočių išlaidomis – sumokės po 200 eurų už parą.
Naujausi komentarai