Gresianti amputacija, iš akiduobės iššokęs akies obuolys, čiurkšle plūstantis kraujas – tokios atletų traumų istorijos šiurpina sporto visuomenę. Talismanai, ritualai ar elementari savisauga ne visada padeda išvengti akistatos su tragedija.
Susidūrė ledo trasoje
Devynios operacijos, kelias savaites trunkanti dirbtinė koma ir paskutinės desperatiškos medikų pastangos išsaugoti sportininkės koją – taip Rusijos bobslėjaus rinktinės narei Irinai Skvorcovai baigėsi eilinė treniruotė ledo trasoje.
Tylus, ežerų apsuptas Bavarijos kalnų kurortas Kenigsas ilgai liks sukrėstas siaubingos Rusijos sportininkų avarijos. Lapkričio pabaigoje čia vyko bobslėjaus Europos taurės varžybos. Tačiau sportinę intrigą į šalį nustūmė gydytojų kova dėl I.Skvorcovos sveikatos.
Likus kelioms dienoms iki turnyro pradžios, Rusijos bobslėjininkai treniravosi Kenigso trasoje. Moterų dueto I.Skvorcovos ir Nadeždos Filinos bandymas buvo nesėkmingas – jos trasoje apsivertė. Kol sportininkės mėgino išsikepurnėti iš po apvirtusių ledrogių, į jas įsirėžė iš paskos startavęs vyrų duetas – Jevgenijus Paškovas ir Andrejus Matiuška.
Ledrogės trasoje pasiekia iki 140 km per valandą greitį, todėl incidento padariniai buvo itin skaudūs. Rimtų sužalojimų patyrė visi keturi sportininkai, tačiau labiausiai nukentėjo I.Skvorcova, kuri sėdėjo moterų komandos ledrogių gale.
Amputacijos grėsmė
21-erių bobslėjininkė su daugybiniais stuburo, dubens ir kojų kaulų lūžiais buvo skubiai nugabenta į artimiausią ligoninę ir iš karto operuota. Saugantis nuo didesnių smegenų pažeidimų, I.Skvorcovai sukelta dirbtinė koma.
Medikai iš karto pareiškė, kad rusei teks visiems laikams atsisveikinti su sportininkės karjera. Tačiau po daugybės operacijų prognozės darėsi vis niūresnės. Šią savaitę pranešta, kad dėl daugybės sužeidimų sukeltų uždegiminių procesų neišvengiamai teks amputuoti I.Skvorcovos koją. Vis dėlto po trečiadienį atliktos net dešimt valandų trukusios operacijos, kuri buvo jau devintoji, gydytojai pažadėjo iki galo kovoti, kad būtų išsaugota sportininkės koja.
Kol I.Skvorcova gulėjo komos būklės, Vokietijos policija aiškinosi avarijos aplinkybes. Remiantis preliminariais duomenimis, įtarimai dėl neleistino aplaidumo turėtų būti pareikšti bobslėjaus trasos prižiūrėtojams, kurie nesuskubo uždaryti ledo tako apsivertus sportininkių dueto ledrogėms.
Paskendo savo kraujyje
Ledo ritulio vartininką Clintą Malarchuką nuo mirties skyrė milimetrai. NHL sirgaliai JAV mieste Bafale vienerias 1989 m. sezono rungtynes mielai ištrintų iš savo atminties.
Tądien Bafalo "Sabres" namie priėmė Sent Luiso "Blues" komandą. "Sabres" ekipos, kurios pavadinimas lietuviškai reiškia kardus, vartus gynė naujokas kanadietis C.Malarchukas.
Per svečių ataką "Blues" komandos puolėjas Steve'as Tuttle'as pabandė prasiveržti prie varžovų vartų. Aktyviai spaudžiamas gynėjo, S.Tuttle'as neišsilaikė ant kojų ir griuvo ant ledo.
Tačiau visų žvilgsniai nukrypo ne į "Blues" puolėją, o į "Sabres" vartininką – griebęsis už gerklės C.Malarchukas nusimetė šalmą ir puolė ant kelių.
"Vieną akimirką jis laikė ranką prispaudęs prie gerklės, o jau kitą – visur aplink jį tryško kraujas", – pasakojo kitas tuometis "Sabres" žaidėjas Grantas Ledyardas.
Griūvančio S.Tuttle'o pačiūžos geležtė perrėžė C.Malarchuko kaklo veną. Kraujavimas buvo toks stiprus, kad "Sabres" medicinos personalui buvo brangi kiekviena sekundė. "Tai buvo siaubinga. Įsivaizduokite, kad žiūrite, kaip miršta jūsų vaikas", – prisiminė C.Malarchuko motina.
Incidentas baigėsi laimingai, o daugybės kraujo netekęs C.Malarchukas neprarado sąmonės. Tačiau upeliu iš sportininko gerklės ant ledo srūvančio kraujo vaizdą atlaikė ne visi: gydytojų pagalbos arenoje prireikė devyniems nualpusiems ir dviem širdies smūgį patyrusiems žiūrovams.
Išgąsdino net televiziją
Nors futbolininkų kojos kenčia nuolats, ne kiekvienam jų yra tekę per rungtynes žvelgti tiesiai į savo kaulą. Puolėjas Eduardo – tas nelaimėlis, dėl kurio praėjusiais metais buvo pašiurpusi visa Didžioji Britanija.
Per eilines "Premier" lygos rungtynes Londono "Arsenal" susitiko su "Birmingham City". Kamuolį kontroliavęs "Arsenal" ir Kroatijos rinktinės žaidėjas Eduardo pabandė prasiveržti arčiau varžovų baudos aikštelės. Čia jį be sentimentų pargriovė "Birmingham City" gynėjas Martinas Tayloras, ištiesta koja "įvažiavęs" į Eduardo kairiąją blauzdą.
Nors tie, kurie buvo aikštėje ar šalia jos, iš karto suvokė, koks šiurpus buvo epizodas, televizijos žiūrovai nieko nepamatė – mačą transliavusios "Sky Sports" televizijos režisieriai žaibiškai priėmė sprendimą nerodyti šio momento pakartojimo.
Tačiau po rungtynių į viešumą patekus žaidimo nuotraukoms, ne vienas futbolo gerbėjas giliai įkvėpė oro. Per kontaktą visa apatinė Eduardo kojos dalis nusilenkė 90 laipsnių kampu per tą vietą, kur paprasčiausiai nėra sąnario.
Parkirtęs ant vejos brazilų kilmės futbolininkas kelias sekundes sėdėjo ir, susiėmęs už kojos, stiklinėmis akimis žiūrėjo į atvirą šeivikaulio lūžį, aiškiai matomą per sudraskytą kojinę. Eduardo, kuriam medicinos personalas suleido morfijaus ir uždėjo deguonies kaukę, iš aikštės neštuvais buvo išneštas tik po aštuonių minučių, o šokiruoti "Arsenal" žaidėjai stebėjo savo komandos draugą susiėmę už galvų.
Tačiau Eduardo atsistojo ant kojų ir į aikštę vilkėdamas raudonus ir baltus Londono klubo marškinėlius grįžo prabėgus lygiai metams po kraupaus incidento.
Vos nepametė akies
Stebint sulėtintą vaizdo pakartojimą, trauma, kurią patyrė krepšininkas Allanas Ray'us, atrodo tiesiog makabriškai, bet ji amerikiečio sveikatai neturėjo beveik jokių pasekmių.
NCAA pirmenybių rungtynėse 2006 m. Vilanovos universiteto žvaigždė A.Ray'us driblinguodamas prarado kamuolį. Griūdamas įžaidėjas bandė jį susigrąžinti, tačiau tuo pat metu kamuolio siekė ir varžovas, pirštu netyčia užkabinęs A.Ray'aus akį.
Krepšininko akis buvo išmušta iš akiduobės, o akies obuolys atsidūrė virš voko. Šoko apimtas A.Ray'us, šaukiantis, kad nieko nemato, iš karto buvo išvežtas į ligoninę. Vis dėlto trauma nepakenkė amerikiečio regėjimui. Trumpai parungtyniavęs NBA, dabar A.Ray'us žaidžia Italijos aukščiausio diviziono BC "Ferrara" komandoje.
Žiauri likimo ironija
Dave'as Dravecky'is buvo perspektyvus beisbolininkas, per penkerius devintojo dešimtmečio metus MLB pirmenybėse sugebėjęs pelnyti žvaigždės reputaciją. Tačiau 1987 m., po ilgų tyrimų, amerikietis sulaukė pribloškiamos gydytojų diagnozės: jo kairėje, vadinamojoje smogiamąja, rankoje aptiktas piktybinis auglys.
Per operaciją buvo pašalinta didžioji dalis D.Dravecy'io rankos trigalvio raumens. Medikų verdiktas buvo nepermaldaujamas – Dave'as daugiau niekada nebežais beisbolo.
Tačiau jis sugrįžo jau po dešimties mėnesių. "Niekada nesakykite, kad su Dave'u Dravecky'iu viskas baigta, nes jis niekada nebaigia", – tada sakė naujosios beisbolininko komandos San Francisko "Giants" treneris Rogeris Craigas.
Antrasis D.Dravecky'io debiutas MLB buvo įspūdingas – jis buvo vienas geriausių pergalingai pasibaigusio mačo žaidėjų. Triumfas ir nuoširdi sirgalių pagarba už įveiktą ligą truko lygiai penkias dienas.
Antrajame mače po savo sugrįžimo D.Dravecky'is ir vėl buvo visų dėmesio centre. Bet šįsyk džiaugsmą pakeitė siaubas. Atliekant metimą beisbolininko ranka, atrodė, tiesiog trūko per pusę.
"Tas pokštelėjimas prie mano kairiosios ausies buvo baisiausias garsas mano gyvenime", – prisiminė D.Dravecky'is.
Apžiūrėję sportininką gydytojai konstatavo: vėžys sugrįžo. Teko amputuoti visą ranką. Po kurio laiko D.Dravecky'is tapo aktyviu krikščioniškųjų tiesų skleidėju, kaip pats teigė, supratęs, kad jam skirtas kitoks likimas.
Naujausi komentarai