Tvirtinimai, esą pastaruoju metu Lietuvoje sumažėjo apsinuodijimo alkoholiu ir psichozių atvejų – manipuliacija tikros situacijos neatspindinčia statistika. Alkoholiu apsinuodijusių pacientų nemažėja, o šalyje užaugo nauja tautinių alkoholikų karta, tvirtina Vilniaus Greitosios Pagalbos Universitetinės ligoninės Ūmių apsinuodijimų skyriaus vedėjas, Sveikatos apsaugos ministerijos konsultantas toksikologijai dr. Raimundas Purvaneckas.
Sovietiniai alkoholikai išmirė
"Galiu garantuoti, kad viešai tvirtinantys, esą apsinuodijimo alkoholiu ir psichozių atvejų Lietuvoje mažėja, remiasi realios situacijos neatspindinčia statistika, nes šalyje tikslios statistikos šiuo klausimu tiesiog nėra, – teigia dr. R. Purvaneckas. – Alkoholiu apsinuodijusių ar psichozes išgyvenančių pacientų tikrai nemažėja. Jų net daugėja. Anksčiau dėl visų Lietuvoje esančių negandų kaltinome Sovietų Sąjungos palikimą. Dabar galiu drąsiai pasakyti, kad sovietiniai alkoholikai jau beveik išmirė, o mes užsiauginome naują jaunų alkoholikų kartą".
Pasak mediko, toksikologijos skyriuje kasmet gydosi apie 1 300 pacientų. Prieš kelerius metus apie 40 proc. šių pacientų į ligoninę pakliūdavo dėl apsinuodijimo alkoholiu. Šiuo metu alkoholiu apsinuodiję žmonės sudaro 56 proc. besigydančiųjų toksikologijos skyriuje.
Skaičiai melagiai
Dr. R.Purvanecko teigimu, viešą nesusikalbėjimą dėl apsinuodijimo alkoholiu ir psichozių atvejų lemia painus šių atvejų statistikos fiksavimas. Kaip aiškino gydytojas, Lietuvoje visi susirgimai, ligos, traumos, operacijos, apsinuodijimai yra klasifikuojami pagal tarptautinę statistinę ligų ir sveikatos problemų klasifikaciją, kitaip vadinamą TLK-10. Jos XIX-asis skyrius vadinasi "Traumos, apsinuodijimai ir kiti išorinių priežasčių padariniai." T. y. traumos ir apsinuodijimai yra vienoje grupėje, nėra tiksliai vieni nuo kitų atskirti. Tai turi didelę įtaką statistiniams rodikliams.
"Tai reiškia, kad jeigu, pavyzdžiui, girtas ar psichozės būsenoje būdamas žmogus nukrito nuo laiptų, susilaužė koją ir pakliuvo į ligoninę, iš ligoninės jis bus išrašytas kaip su kojos lūžiu. Tai, kad jis buvo girtas ar apimtas psichozės, tiesiog išnyks ir niekur nebus užfiksuota, – aiškino toksikologas. – Lygiai taip pat nutinka tada, kai girtas žmogus, pavyzdžiui, žūva partrenktas automobilio, arba miršta dėl ilgalaikio girtavimo ištiktas širdies priepuolio: tuomet fiksuojama mirties priežastis – širdies veiklos sutrikimas. Todėl paviršutiniškai žvelgiant gali atrodyti, kad apsinuodijimų alkoholiu ir psichozių atvejų mažėja, tačiau iš tiesų yra atvirkščiai – turime tokių atvejų padidėjimą."
Kaukolinio kaina
Pasak gydytojo R.Purvanecko, nors apsinuodijama tiek legaliu alkoholiu, tiek alkoholio surogatais, apsinuodijimų pastaraisiais atvejų daugiau. Be to, alkoholio surogatai dažniau iššaukia psichozes.
"Geriant alkoholio surogatus, pirmiausiai nukenčia kepenys, pažeidžiama žmogaus psichika. Neretai žmonės išgeria tiek alkoholio, kad patys pagelsta, kepenys atrofuojasi, vystosi jų riebalinis peraugimas, o nesiliovus gerti – cirozė ir, galiausiai, mirtis," – pasakojo medikas.
Pasak jo, tokios pasekmės neišvengiamos todėl, kad įsigydamas nelegalų alkoholį, žmogus nežino, kuo rizikuoja. "Į Lietuvą iš kaimyninių valstybių atvežama daug nelegalaus spirito. Su kuo tas spiritas maišomas, niekas nežino. Jame gali būti grynai techninio spirito, medicininio spirito, netgi spirito, kuriame yra propilo ar izopropilo. Šie alkoholio surogatai parduodami daug pigiau nei legalus alkoholis. Be to, šis alkoholis kartais parduodamas net su banderolėmis, todėl dažnai net nebūna įtartinas," – pasakojo dr. R.Purvaneckas.
Medikas pažymėjo ne kartą savo praktikoje susidūręs su masiniais apsinuodijimais, kai iš vieno rajono ar miestelio į ligoninę vienas po kito buvo atvežti dešimtys žmonių. Pasak toksikologo, tokie atvejai atskleidžia, kad kažkur pradėta prekiauti nelegaliu alkoholiu.
Jis taip pat pažymėjo, kad jaunam žmogui, išgėrusiam tokio alkoholio, kitą dieną skaudės galvą, jis greičiausiai vems, tačiau ši savijauta praeis ir daugiau rimtų pasekmių gali nesulaukti. Tuo tarpu 60–70 metų žmogui, ypač turinčiam kokių nors širdies ligų, tokio alkoholio gėrimas gali kainuoti gyvybę.
Draudimai – ne išeitis
Paklaustas, kokiomis priemonėmis, jo manymu, būtų galima sumažinti dabartinę apsinuodijimo alkoholiu ir psichozės atvejų statistiką, dr. R.Purvaneckas tvirtino, kad šiuo metu svarbiausia yra užtikrinti griežtą ir iš tiesų veikiančią alkoholio kontrolę bei ugdyti vartojimo kultūrą. Toksikologo įsitikinimu, tik ilgalaikės programos duoda rezultatus, tuo tarpu įvairūs draudimai sudaro sąlygas plėstis nelegaliai rinkai.
"Apribojus prekybos alkoholiu laiką, pakėlus alkoholio kainą, kaip taisyklė padidėja apsinuodijimų alkoholiu skaičius, nes norėdami įsigyti alkoholio ar nusipirkti jo pigiau, žmonės griebiasi įvairių priemonių: patys gaminasi alkoholį, pradeda "varyti samanę" arba organizuoti pilstuką. Panaši situacija buvo prieš dešimtmetį, kai įvedus prekybos alkoholiu draudimus, ženkliai padaugėjo apsinuodijimų ir psichozių, sukeltų alkoholio, atvejų," – įsitikinęs medikas.
Naujausi komentarai