Niekas neturi būti paliktas vienas su savo skausmu (vienos savanorės istorija)

 • Teksto dydis:

Šią savaitę buvo minima Tarptautinė savanorių diena. "Jaunimo linija" kasdien veikia visa parą. Savanoriai budės Kūčių vakarą, ir per šv.Kalėdas, Naujųjų Metų naktį ir Sausio 1-ąją – tam, kad tiems, kam tuo metu bus sunku, turėtų su kuo pasikalbėti ir galbūt išvengtų lemtingo žingsnio gyvenime.

Asmeninė patirtis

"Savanorystė "Jaunimo linijoje" mane viliojo seniai. Dar 2002 m., būdama pirmakursė, atėjau į priėmimo susirinkimą, tačiau tuomet mane išgąsdino ilgos budėjimo valandos, įsipareigojimai. Pasirodė, kad "Jaunimo linija" – ne man", – pasakoja keletą metų "Jaunimo linijoje" savanoriaujanti Julija.

Mergina neslepia, kad lemtingas ir skaudus įvykis ją paskatino sugrįžti į "Jaunimo liniją" ir padėti tiems, kuriems reikia pagalbos sunkią akimirką.

"Po ketverių metų, visai prieš baigiant universitetą, nusižudė mano tėtis. Mano gyvenime atsirado stora juoda linija – gyvenimas "iki" ir "po". Dvejus metus po jo savižudybės, kad ir kaip stengiausi, nesugebėjau suprasti ir išjausti, kas nutiko. Matyt psichika turi savų savisaugos instinktų – neigimas yra vienas iš jų. Praėjus dvejiems metams, pagaliau ėmiau jausti, nors įvardinti jausmų negalėjau. Dabar visus juos galiu atpažinti – tai buvo liūdesys, skausmas, vienatvė, kančia, gėda, neviltis.... Tai buvo visa puokštė slogių ir sunkių jausmų bei emocijų, kurie vienas po kito užklupdavo, o kartais ir parklupdydavo mane kasdieniame gyvenime. Narpliojau juos su savo psichoterapeute, išeities ieškojau knygose ir filmuose…" – atvirai pasakoja Julija.

"Po tėčio mirties mane vis aplankydavo mintys apie savanorystę "Jaunimo linijoje", bet buvau tikra, kad  dabar, kai nusižudė man artimas žmogus, visos durys į "Jaunimo liniją" man uždarytos – galvojau, kad pati turėdama tokią traumą, ir kitam negalėsiu padėti", – priduria Julija.

Tai buvo visa puokštė slogių ir sunkių jausmų bei emocijų, kurie vienas po kito užklupdavo, o kartais ir parklupdydavo mane kasdieniame gyvenime.

Padėjo draugui išgyventi

Mergina pasakoja vieną vakarą sulaukusi draugo žinutės, kuri leido suprasti, kad jis ketina nusižudyti.

"Mes tris valandas kalbėjome telefonu. Kartu bandėme prisiskambinti į "Jaunimo liniją" – nepavyko net iš dešimto karto. Tąkart viskas baigėsi gerai. Ryte atsikėlusi pajutau, kad nebejaučiu pykčio, man neskauda kalbėti apie savižudybę, nebijau sunkių kito ir savo jausmų, moku klausyti ir turiu kuo pasidalyti. Tą pat akimirką užsiregistravau į priėmimo susirinkimą ir jau 5 metus esu "Jaunimo linijos" savanorė", – atvirai pasakoja Julija.

Savanoriaudama "Jaunimo linijoje" ji išmoko priimti svetimą skausmą, išgirsti jį.

"Išgirdau tūkstančius gyvenimo istorijų ir už kiekvieną jų esu be galo dėkinga – tiek skambinantieji, tiek aš tose istorijose jautėmės ne vieni. Nes niekas neturi būti paliktas vienas su savo skausmu. Vieni mieliausių mano širdžiai žodžių: "Jaunimo linija, klausau." Juos ištarusi patiriu bendrystę su tokiais pat kaip aš, kaip tūkstančiai kitų, nematomų, negirdimų sielų", – sako Julija.

Skaudanti širdis

"Jaunimo linija" įsikūrė pačioje Lietuvos nepriklausomybės aušroje – 1991-aisiais – ir nuo to laiko nuosekliai siekia savo vizijos: nė vienas nepaliktas vienišas. Kad visada tie, kuriems sunku, atrastų žmogų, su kuriuo galėtų pasikalbėti atvirai, iš širdies. Kad nebūtų gėda reikšti savo jausmus – tiek džiaugsmą ar pasitenkinimą, tiek pyktį, baimę. Kad Lietuvoje vis daugiau žmonių vienodai reaguotų į skaudančią širdį, kaip ir į skaudantį dantį.

"Jaunimo linijos" atliktas tyrimas parodė, kad net 59 proc. jaunų žmonių susiduria su emociniais sunkumais, o Lietuva vis dar pirmauja pagal savižudybių skaičių. Vien praėjusiais metais dėl emocinės paramos į "Jaunimo liniją" buvo kreiptasi 42 940 kartų telefonu, įvyko 2 249 pokalbiai internetu ir buvo atsakyta į 1 102 laiškus. Akivaizdu, kad žmonės ieško pagalbos ir tų, kuriems galėtų išsikalbėti.

Julijos istorija – tai įrodymas, kokie "Jaunimo linijos" savanoriai yra empatiški, atsidavę ir pasiaukoję. Jie girdi, klausosi ir drąsina žmones kalbėtis apie ištikusius sunkumus.


Nuolat trūksta lėšų

Savanorių visoje Lietuvoje "Jaunimo linija" turi beveik 350.

Tačiau vis tiek galime atsakyti tik į 70 proc. visų kreipimųsi. Taip pat daug pastangų reikia ir visuomenei šviesti, kad žmonės nebijotų kreiptis pagalbos, kalbėtų apie savo sunkumus ir psichinę sveikatą.

Tik sąmoningų žmonių ir organizacijų dėka "Jaunimo linija" plečia savo veiklą ir kuria naujas iniciatyvas bei projektus. Bet kokia, net pati mažiausia finansinė parama mums yra labai svarbi ir labai vertinama. Kviečiame būti tuo, kuris prisideda prie pokyčių ir paremti "Jaunimo liniją".

Paremti "Jaunimo liniją" galima vienkartine auka pervedant lėšas į "Jaunimo linijos" sąskaitą "Luminor" banke (LT60 2140 0300 0243 2685) arba kas mėnesį tampant "Jaunimo linijos" "Draugų klubo" nariu.

Daugiau informacijos: https://www.jaunimolinija.lt/lt/paremk/paremk-1/.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių