Atskleidė didžiausias su dantų implantais susijusias baimes

  • Teksto dydis:

Ilgą laiką išsaugoti dantis sveikus pavyksta ne kiekvienam. Neretai visiškai sugedusius, suirusius dantis tenka rauti ir juos pakeisti implantais. Ši procedūra padeda dantų netekusiam žmogui atkurti kramtymo anatomiją, komfortą ir gyvenimo kokybę. Tačiau dantų implantus gaubia ir ne visada pagrįstos baimės.

Ištobulėjo technologijos

Teigiama, kad pirmieji dantų implantai pacientui įsukti dar 1965 m. ir tarnavo jie tiek, kiek gyveno pats žmogus, t.y. daugiau nei 40 metų. Tuo metu tai buvo revoliucinė naujiena, iš esmės pakeitusi žmonių gyvenimo kokybę. Šiandien implantavimo technologijos gerokai ištobulėjo, o Lietuva šioje srityje niekuo neatsilieka nuo labiausiai išsivysčiusių pasaulio šalių.

Gydytojas implantologas Dainius Karpavičius pastebi, kad implantaciją Lietuvos gydytojai atlieka nuo 1981 m., o dėl sukauptos patirties ir aukštos kvalifikacijos šalies specialistai vertinami pasauliniu mastu. "Per beveik 40 metų daug ko išmokta tiek atliekant chirurgines procedūras, tiek protezuojant ant implantų. Vienas svarbiausių šiuolaikinės medicinos uždavinių – surasti sprendimus, kurie kuo labiau sumažintų intervenciją į organizmą. Tai būdinga ir implantacijai. Pasaulyje kuriami nauji implantavimo sprendimai, kurie suteikia žmogui galimybę norimą rezultatą pasiekti trumpesniu keliu – atliekant kuo mažiau chirurginių procedūrų", – sako specialistas.

Bene dažniausiai nerimą pacientams kelia chirurginių intervencijų baimė ir aukšta implantavimo kaina. "Gydymo kainą nulemia ne tik implanto kaina. Tai yra ir gydytojo patirtis, kvalifikacija, pasiekimai, investicijos į gydymui skirtų medžiagų ir instrumentų kokybę. Pats implantas sudaro tik mažą dalį visos implantacijos kainos. Didžioji dalis išlaidų, pastangų ir laiko tenka implantacijos operacijoms. Norint įsukti implantą, reikia paruošti reikiamą aplinką. Viena dažniausiai pasitaikančių procedūrų – kaulo augmentacija, kai tenka atauginti sunykusį kaulą, padaryti jį tinkamą klasikiniam implantui", – sako D.Karpavičius.

Pasak specialisto, būtent kaulo paruošimas implantacijai, kuriai rengiantis reikia atlikti daugiausia procedūrų, trunkančių daug laiko ir brangiai kainuojančių, žmonėms kelia daugiausia nerimo.

Norintiems sutaupyti laiko ir pinigų, gydytojas pataria pasidomėti vienatūriais srieginiais implantais. Naudojant juos, sutaupoma ne todėl, kad implantai yra prastesni ar pigesni, o todėl, kad implantacijos eiga yra gerokai trumpesnė ir paprastesnė.

Ar reikia tiek intervencijų?

Pasak gydytojo implantologo, vienatūriai srieginiai implantai padeda išvengti dalies paruošiamųjų chirurginių procedūrų esant kaulo atrofijoms. "Mažiau chirurginių intervencijų reiškia ne tik lengvesnę bei trumpesnę gydymo eigą, mažesnę paslaugų kainą, bet ir mažesnę komplikacijų tikimybę", – atkreipia dėmesį gydytojas D.Karpavičius.

Vienatūriai srieginiai implantai nuo įprastinių klasikinių skiriasi savo geometrine konstrukcija. Jei naudojamas klasikinis implantas, į žandikaulį yra įsriegiama implanto konstrukcija, į kurią įsukama atrama danties protezui, o vienatūriai srieginiai implantai yra vienos dalies gaminys. Tai implantas ir protezavimo atrama kartu. Kadangi šių implantų konstrukcija yra plonesnė, juos galima sukti esant mažesnei kaulo apimčiai. O tai yra ir ekonomiškiau, nes nereikia investuoti į protezavimo atramą bei, dažnu atveju, į kaulo augmentacijos procedūras.

Tokio tipo implantai ypač aktualūs tiems pacientams, kurių žandikaulio kaulinis audinys yra suplonėjęs ar reikalauja sinuso augmentacijos procedūrų. Tokių pacientų, pasak specialisto, yra nemažai.

"Naujos kartos vienatūriai implantai yra gerokai plonesni, todėl juos sriegti galima į kur kas plonesnį kaulą. Be to, dėl mažesnių chirurginių procedūrų gerokai sumažėja ne tik kaina, bet ir komplikacijų rizika, pavyzdžiui, sinuso pažaidos komplikacijos ar kaulo storinimą lydinčios galimos chirurginės problemos. Atvirai sakant, jau nelabai ir prisiminčiau, kada pacientui taikiau augmentacijos procedūrą, nes technologijos leidžia sutaupyti kliento laiko, investicijų, sumažinti komplikacijų tikimybę", – sako D.Karpavičius.

Dėl to, kad taikant vienatūrius implantus nereikia daryti kaulo atauginimo procedūros, jie ypač tinkami tiems pacientams, kuriems komplikacijų rizika yra gerokai didesnė, pavyzdžiui, sergantiems cukriniu diabetu, turintiems aukštą cholesterolio lygį, daug rūkantiems žmonėms.

Eidami pas odontologus, nemažai žmonių patiria stresą. Nors gydymo procesų jau nepalyginsi su tais, kuriuos dantisto kėdėje teko iškęsti mūsų tėvams, vis dėlto reikia pripažinti, kad implantacija nelabai malonus procesas.

"Puikiai suprantu savo pacientus, kurie sėsdami į gydytojo kėdę jaučia baimę. Pastebiu, kad bijo visi. Ypač – pagyvenę žmonės, kuriems dėl baimės neretai net širdies ritmas sutrinka. Bet streso bus kur kas mažiau, jei norimą rezultatą – danties atkūrimą – pavyks pasiekti kuo trumpesniu keliu, o tai padaryti padeda nauji sprendimai", – sako gydytojas implantologas.

Implantacijai ne per seni

"Reikia pripažinti, kad pagyvenusių žmonių organizmas fiziologiškai ne toks aktyvus kaip jaunų. Jie ir stresą ištveria sunkiau, ir biologiniai procesai yra sulėtėję. Neretai ir finansinės galimybės kuklesnės, todėl dažnas renkasi kitas dantų atkūrimo priemones, pavyzdžiui, plastikines plokšteles, kurios yra gana storos, dažnai nepatogios, trukdančios kramtymui ir dikcijai", – sako gydytojas.

Tačiau pagyvenusių žmonių dantis taip pat galima atkurti implantais. "Net jei neturite vieno, keleto ar išvis nė vieno savo danties ir labai bijote implantavimo, galiu jus nuraminti, nes dažnai užtenka į žandikaulį įsukti vos vieną ar kelis srieginius implantus, ant kurių pritvirtinama danties ar kelių dantų protezinė konstrukcija. Tik keli sriegiai – ir jūs vėl šypsotės, mėgaujatės maistu dantų pilna burna, – sako D.Karpavičius. – Juk valgymas – vienas didžiausių gyvenimo malonumų."

Pasak jo, net ir tie pacientai, kurie iki šiol turėjo labai skurdžias dantų atkūrimo galimybes, sumažinus chirurginių intervencijų kiekį ir jų apimtis, pasiekia labai gerų gydymo rezultatų.

Gydytojas atkreipia dėmesį, kad dantų implantai, kaip ir savi žmogaus dantys, neamžini. "Nenoriu žmonių gąsdinti, bet sukūrus implantus, sukūrėme ir su jais susijusias ligas. Pavyzdžiui, praėjus 10–20 ar net mažiau metų po implanto įsukimo, gali pasireikšti tokie sutrikimai, kaip dantenų paburkimas, audinių uždegimas. Tai ypač aktualu esant klasikiniams srieginiams implantams. Jie kaule turi jungtį su protezine atrama, todėl prie jų kaule gali kauptis apnašos, ilgainiui sukeliančios infekcijas. Gali būti, kad kažkada su implantu žmogui teks atsisveikinti, todėl natūralu, kad kuo paprastesnis kelias atliekant implantaciją, tuo mažiau nuoskaudų kils atsisveikinant su juo", – sako D.Karpavičius.

Vis dėlto gydytojas pastebi, kad geriausius gydymo sprendimus padės priimti patikimas ir sąžiningas gydytojas. "Sąžiningas gydytojas visuomet suinteresuotas parinkti ne tokį gydymo sprendimą, kuris jam pelningiausias, o tokį, kuris palankiausias pacientui ir gresia mažiausiomis komplikacijomis", – atkreipia dėmesį gydytojas.


Šiame straipsnyje: dantysdantų implantai

NAUJAUSI KOMENTARAI

egidija

egidija portretas
svepluosite jei taip darysite su portezuotais tiltais

Andrius

Andrius portretas
Tai kokia tos baimės kaina,reklama yra o kainos nėra?
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių