- Sigita Zumerytė, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Antibiotikai padėjo suvaldyti daugybę iki tol sunkiai gydytų ligų, tačiau, pasak specialistų, šiandien pasaulis susiduria su nauju iššūkiu – augančiu bakterijų atsparumu, tam įtakos turi neteisingas antibiotikų vartojimas.
Vaistininkė Kristina Staivė sako, kad egzistuoja du žmonių tipai: vieni – labai vengia vartoti antibiotikus, kiti – jų griebiasi vos susirgę, tačiau ir vieni, ir kiti nėra visiškai teisūs.
Lapkričio 18 dieną Europoje minima Pasaulinė sveikatos organizacijos remiama Europos supratimo apie antibiotikus diena. Tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į nereikalingo antibiotikų vartojimo pasekmes, skatinti atsakingą ir tinkamą antibiotikų vartojimą. Žmonės vis dar dažnai antibiotikais gydosi patys.
Vaistininkai pasakoja dažnai iš klientų girdintys įvairių mitų apie antibiotikų vartojimą. Dalis yra įsitikinę, kad antibiotikai padėję kaimynei tikrai padės ir jiems, kiti neabejoja, kad antibiotikų vartojimą galima nutraukti vos pasijutus geriau. Vis dėlto, kaip patikina K. Staivė, nei vienas iš šių mitų nėra teisingas.
Specialistai tvirtina, kad antibiotikai turėtų būti vartojami tik pagal gydytojo receptą.
„Kiekvienai ligai parenkamas konkretus antibiotikas, todėl tai, kas tiko mamai, močiutei, nebūtinai tiks tau. Kartais gali kamuoti netgi tokie pat ligos simptomai, bet sukėlėja gali būti ir visai kita bakterija“, – paaiškina vaistininkė.
Ji priduria, kad savo nuožiūra renkantis antibiotikus galima nepataikyti to, kuris tikrai padės gydyti ligą. Vartojant netinkančius antibiotikus gali būti daroma tik žala.
Pasak specialistės, ne ką mažiau už konkrečiai parinktus antibiotikus svarbus ir gydytojo nurodytas vartojimas. Esą kai kurie žmonės itin vengia vartoti antibiotikus, todėl užsiima savigyda. Dalis ligonių netgi ir gydytojams išrašius vaistų nusprendžia apsieiti be jų arba nutraukia kursą anksčiau nei nurodė specialistai.
Pasak vaistininkės, jeigu žmogus atsisako jam skirto gydymo antibiotikais, jis rizikuoja, kad liga peraugs į lėtinę ar komplikuosis.
„Taip vengiant gydytis antibiotikais gali prireikti daug sudėtingesnio gydymo. Tad, jeigu gydytojas paskyrė, tai turime ir vartoti“, – sako „Eurovaistinės“ specialistė.
Pasak jos, kiekvienu atveju individualų vartojimo kursą paskiria gydytojas, jo taip pat reikėtų paisyti.
„Jeigu gydėte sinusitą ir pajutote, kad jaučiatės gerai, tai nutraukti gydymą nėra gerai. Taip, antibiotikas jau pradėjo veikti, pajutote pagerėjimą, bet tai nereiškia, kad reikia nutraukti. Dėl tokios savigydos praėjus savaitei ar dviem liga dažniausiai atsinaujina ir antibiotikas jau gali net nepadėti“, – sako vaistininkė.
K. Staivė taip pat įspėja, kad antibiotikus draudžiama vartoti kartu su alkoholiu, dėl to gali būti juntami apsinuodijimo simptomai. Taip pat rekomenduojama vaistus užgerti vandeniu, o ne gaiviaisiais gėrimais ar sultimis, ypač žalingas antibiotikų ir greipfrutų sulčių derinys.
Tiesa, vaistininkė priduria, kad antibiotikais nederėtų piktnaudžiauti, stengtis vartoti juos kiek galima rečiau. Jeigu gydytojas yra priverstas ligas dažnai gydyti antibiotikais vertėtų pagalvoti, galbūt reikėtų ieškoti priemonių imuninei sistemai stiprinti.
Gydytojai ir vaistininkai ne be priežasties pataria kartu su antibiotikais vartoti gerąsias bakterijas. Kaip paaiškina K. Staivė, taip apsaugoma žarnyno mikroflora, nes antibiotikai iš organizmo išvalo ir gerąsias bakterijas.
Pasak jos, jeigu norima tik antibakterinių vaistų, kurie stiprintų imuninę sistemą, galima rinktis ir augalinius preparatus.
„Pavyzdžiui, kai kankina sinusitas galima naudoti propolį, kuris gali būti skystas arba ekstraktas kapsulėmis, nes jis yra nuo seno mėgstamas natūralus antibiotikas. Taip pat labai populiarus greipfruto ir ličio ekstraktas. Žinoma, jeigu gydymui reikalingas antibiotikas, jo nepakeisime natūraliais preparatais, bet pirmai pagalbai jie tikrai efektyvūs“, – paaiškina specialistė.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Mokslininkai: dėl taršos lietaus vanduo niekur pasaulyje nebėra saugus gerti žmonėms
Lietaus vanduo niekur mūsų planetoje nebėra saugus gerti, nes toksiškų cheminių medžiagų PFAS kiekis jame viršija nustatytą naujausią saugią normą, sakoma naujoje studijoje, paskelbtoje Stokholmo universiteto mokslininkų. ...
-
ES siekia rudenį patvirtinti „Pfizer“ vakciną nuo pandeminio koronaviruso atmainų
Europos Sąjungos vaistų priežiūros institucija trečiadienį pranešė siekianti šį rudenį patvirtinti „Pfizer/BioNTech“ vakciną nuo COVID-19, pritaikytą dviem sparčiai plintantiems koronaviruso omikron atmainos potipiams. ...
-
PSO smerkia smurtą prieš primatus dėl beždžionių raupų baimės1
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) antradienį pabrėžė, kad beždžionių raupų protrūkiai nesusiję su beždžionėmis, Brazilijoje pasirodžius pranešimų apie virtinę išpuolių prieš primatus. ...
-
Kauniečiams – nemokamos kardioteniso treniruotės
Tenisas – Lietuvoje gerai žinoma sporto šaka, tačiau apie užsienyje populiarų kardiotenisą žino toli gražu ne kiekvienas. Šios treniruotės teigiamai veikia sveikatą, lėtina senėjimo procesus. Vasarą kauniečiai turi unikali...
-
I. Stonkuvienė prisiminė gąsdinančias patirtis: mano vaikas springo4
„Pirmaisiais savo gyvenimo metais Cecilija dažnai užspringdavo maistu. Tada viskas tarsi akimirkai sustoja, bet tu neturi laiko dvejoti, bijoti ir galvoti, ar viską darai gerai, ar nesuklysti – privalai veikti žaibiškai. Tik padėjusi ja...
-
ES gaus daugiau „Modernos“ vakcinos nuo COVID-19 omikron variantų
Europos Sąjunga antradienį pranešė, kad susitarė su bendrove „Moderna“ atidėti vakcinos nuo COVID-19 tiekimą, kad padidėtų tikimybė gauti skiepų nuo omikron variantų. ...
-
COVID-19 Lietuvoje: 1560 naujų atvejų, viena mirtis3
Statistikos departamentas trečiadienį pranešė, kad praėjusią parą Lietuvoje nustatyta 1560 naujų koronaviruso atvejų. Nuo COVID-19 mirė dar vienas žmogus. ...
-
Nustatyti paprastesni reikalavimai statutiniams pareigūnams dėl psichinės sveikatos6
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pranešė nustačiusi paprastesnius reikalavimus dėl psichinės sveikatos statutiniams pareigūnams ir pretendentams jais tapti. ...
-
Vakcinų nuo beždžionių raupų – per mažai: kai kurie skiepytis skrenda svetur5
Beždžionių raupams apimant vis daugiau šalių, po truputį plečiasi vakcinacijos tinklas. Tačiau kai kurios šalys vakcinų vis dar neturi pakankamai, kad patenkintų poreikį. Belgijos piliečiai kerta Prancūzijos sieną, norėdami pasiskie...
-
Vokietijoje nustatytas pirmasis vaiko užsikrėtimo beždžionių raupais atvejis1
Vokietijoje nustatytas pirmasis šalyje vaiko užsikrėtimo beždžionių raupais atvejis – infekcija patvirtinta ketverių metukų mergaitei, pranešė nacionalinis ligų kontrolės ir prevencijos centras Roberto Kocho institutas (RKI). ...