Donoras išgelbėjo net šešis žmones: vienam krūtinėje plaks nauja širdis, kiti – vėl praregės

 • Teksto dydis:

Antradienį užregistruotas septintasis donoras šiais metais, kuris, būdamas pakankamai jaunas ir turėjęs geros būklės organus, išgelbėjo net šešis žmones – vieniems išgelbėta gyvybė, kitiems ženkliai pagerinta sveikata, leisianti vėl sugrįžti į įprastą gyvenimą.

Nacionalinis transplantacijos biuras vasario 2 d., antradienį, koordinavo Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose registruoto donoro transplantacijos procesą. Klinikų reanimacijoje užgesus pakankamai jauno žmogaus gyvybei, jo artimieji, pasikalbėję su ligonį prižiūrėjusiais medikais, priėmė sprendimą jo tinkamus organus paaukoti donorystei. Gavę artimųjų sutikimą, medikai įvertino organų būklę, kad donorystei tinka beveik visi įmanomi organai.

Idealiu atveju vienas organų donoras gali išgelbėti net septynis recipientus. „Šiuo atveju donorystei nebuvo tinkami tik plaučiai, visų kitų organų būklė buvo išties gera, todėl transplantuota širdis, kepenys, dviem žmonėms – inkstai bei dviem – ragenos, – apie retai pasitaikančius tokius atvejus informavo Nacionalinio transplantacijos biuro direktorius Artūras Bagotyrius. – Tai, kad vienas žmogus net šešiems kitiems suteikė galimybę grįžti atgal į kokybišką gyvenimą ir nusako pagrindinę donorystės esmę ir prasmę – donorystė dovanoja antrą šansą gyventi. Esame be galo dėkingi donoro artimiesiems už jų sprendimą. Neabejoju, kad kiekvienas iš tų šešių žmonių, o ir jų šeimos nariai, pritars man, kad tai – neįkainojama dovana.“

Ruošiantis transplantacijoms, medikams diskusijų sukėlė širdies laukęs recipientas, kuris buvo persisirgęs COVID-19 infekcija. Visgi po svarių diskusijų tarpdisciplininėje medikų grupėje ir atliktų tyrimų gydytojai nusprendė, kad širdies transplantaciją galima atlikti. Šalyje vis daugėjant sergančių ar persirgusių COVID-19 infekcija žmonių medikai svarsto kiekvieną atvejį, kad dėl koronavirusinės infekcijos nebūtų atmesta transplantacijai atsiradusi galimybė.

Visi organai, išskyrus vieną rageną, transplantuoti VUL Santaros klinikose, taigi antradienį čia atliktos net keturios transplantacijos, o ragena bus transplantuota kiek vėliau. Viena ragena transplantacijai išvežta į Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikas – ji bus persodinta, taip vadinamam, skubiam recipientui.

Šiuo metu tinkamos donoro širdies laukia dar 45, kepenų – 91, inkstų – 114, o ragenų – 130 žmonių. Recipientai tinkamo organo ar audinio laukimu vidutiniškai gyvena apie trejus metus.

Širdies ir kepenų transplantacijos yra pakankamai retos, jų 2020 metais atitinkamai atlikta 10 ir 14. Kiek dažniau atliekamos inkstų ir ragenų persodinimo operacijos (2020 m. inkstų – 82, ragenų – 45). Siekiant išgelbėti kuo daugiau žmonių gyvybių ar pagerinti jų sveikatą, inkstų bei ragenų poros transplantuojamos porai žmonių – po vieną inkstą ar vieną rageną. Būna atvejų kai, laukdami transplantacijos, recipientai susipažįsta, o po operacijos ir susidraugauja – vadina vienas kitą inkstų broliu ar seserimi.

Savo pritarimą organų donorystei gali išreikšti kiekvienas pilnametis Lietuvos gyventojas. Tai padaryti galima pasirašius sutikimą organų donorystei. Jį pasirašius išduodama simbolinė Donoro kortelė. Sutikimą galima pasirašyti internetu, o kortelė atsiunčiama tiesiai į namus. Pasirašant sutikimą galima nurodyti, ar sutinkama paaukoti visus tinkamus organus ir audinius, ar dalį jų.NAUJAUSI KOMENTARAI

Haris

Haris portretas
Jeigu jau žmogui padėti negalima , tai, donorystei galima pritarti.Tačiau man teko pačiam atsidurti ligoninėje pi avarijos ir pastebėti ,kad atvežtiem žmonėm po avarijų neskuba suteikti pirmąją pagalbą.Matomai lauke ar išgyvens ir ar tinkamas donorystei.Zmogui atveztam po avarijos ,kraujuojanciam reko laukti vos ne valanda priimamajame, kol teiksis medikai pradeti gelbėjimo procedūrą.Gulint ant vežimėlio priimamajame ir galva svaigo ,merdejau.Sunku buvo kalbėti,pradejau prašyti gelbeti,padeti man.Po kiek laiko , sunkiai mačiau ,ejo vyrai, matomai chirurgai , žiūrėjo pulsą, apžiūrėjo galvą,nes ji buvo sužeista daugiausia.Nerasysiu daugiau kas buvo, bet manau supratote, kaip gali tapti donorų žmogus, kurį dar buvo galima išgelbėti.Nuo to laiko nepasitikiu niekuo ir visiems sakau , nepalikite vienų nukentėjusių po avarijų,lydėkite i ligonines,nepalikite vienu medikams.Ir dar skaudus dalykas kaip pi avarijų apvage mašinas, išima akumuliatorius, dingsta geri daiktai mašinose.
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių