Įgėlė bitė, įkando gyvatė, įsisiurbė erkė? Įvardijo, kurioms liaudies priemonėms reikia tarti „ne“

  • Teksto dydis:

Greitosios pagalbos medikai pastebi, kad ne visi gyventojai žino, kaip elgtis įgėlus bitei, įsisiurbus erkei ar įkandus gyvatei. Sulaukus paprastos bitės įkandimo lemtingos gali būti ir minutės. Taip neseniai nutiko vienam mažamečiui Vilniuje. 

Apie tai, ką daryti įkandus vapsvai, bitei ar kitam gyviui gamtoje, LNK plačiau kalbėjo Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės (RVUL) skubios medicinos gydytojas Andrius Černiauskas.

– Kaip greitai svarbu reaguoti įgėlus bitei, mašalui, erkei ar net angiai?

– Dažniausiai žmonės žino, kad yra alergiški. Jeigu žino, kad alergiški, tai įgėlus alergiją sukeliančiam gyviui reikia reaguoti greitai. Žmonės būna dažnai apmokyti – naudoti injekcinį tirpalą, priešalerginius vaistus ir t. t. Jeigu anamnezės pacientas nežino, tai reikia stebėti, kas darosi. Ar tai įkandimas, paraudimas, ar truputį niežti, galbūt bėrimas plinta. Jeigu niekas skubiai nesikeičia, siūloma išgerti vaistų nuo alergijos ir dezinfekuoti įkandimo vietą, kad neprasidėtų infekcija. Infekcija gali prasidės po penkių dienų. Reikia stebėti savo būklę.

– O kitu atveju?

– Kitu atveju, jeigu matot, kad per valandą situacija blogėja – bėrimas plinta per visą kūną, niežulys nėra žmoniškas, galbūt skausmas atsirado, silpnumas, negerumas, apalpimo jausmas, oro trūkumas ar kažkoks gniužulas gerklėje – reikia kreiptis pagalbos.

– Ar yra priemonių, kurios atbaidytų geliančius vabzdžius?

– Kažkokių patvirtintų priemonių nėra. Galima bandyti naudoti citrusinių vaisių ekstraktus, kitas natūralias priemones. Kažko stebuklingo nepasakysiu. Nuo bičių ir vapsvų – tinkleliai.

– Ką daryti, jeigu įgėlė bitė, vapsva ar didesnis mašalas?

– Jeigu bitė ir vapsva įgėlė, tai galima bandyti pašalinti geluonį aštria briauna. Jį nubraukti. Tą vietą pašaldyti, vaistų nuo skausmo išgerti.

– Jeigu įsisiurbia erkė?

– Bazinis principas – kuo greičiau erkę ištraukti, nes kuo ilgiau ji būna įsisiurbus, galima įvairių ligų pasigauti. Kai norim ją sugauti, reikia sučiupti kuo arčiau odos ir ištraukti, geriausia, jeigu turite pincetą ir mokate juo naudotis. Pincetą galima nusipirkti vaistinėje. Sukti ar kažką kitą daryti – nėra jokio skirtumo.

– Yra liaudyje įvairių patarimų. Kam medikai griežtai sako „ne“?

– Erkės prieš ištraukimą nereikia tepti. Ką mes gausime patepus? Mes gausime tai, kad sukelsim erkei vėmimą. Kad ir kaip keistai atrodytų, skambėtų. Tada erkės virškinamojo trakto turinys pateks į žaizdą ir sukėlėjų perduos daugiau. Po ištraukimo dezinfekuoti reikia kaip ir bet kokią žaizdą. Tas pats galioja su vapsvų, bičių įgėlimais. Ištraukus, pavalius geluonį – dezinfekuoti. Ko mes bijom? Vėlesnių komplikacijų, infekcijos pradžios. Vabzdys tikrai nedezinfekavo savo čiuptuvo prieš kąsdamas į odą.

Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:

 

 

– Kuo angis pavojinga?

– Angis vienintelė nuodinga gyvatė, gyvenanti Lietuvos teritorijoje. Svarbiausias klausimas: ar žmogus matė, kas įgėlė, ir kaip atrodė? Jeigu tai būtų žaltys (jo akis yra apvali), žmogus pažįsta, kad buvo žaltys. Nors žalčiai rečiau kanda, tai galima visiškai nesibaiminti. Galima pašaldyti koją, ranką, vaistų nuo skausmo išgerti. Jeigu mes nežinome, ar buvo nuodinga, ar nenuodinga, tai reikėtų kreiptis į skubiąją pagalbą.

– Kokiems simptomams atsiradus reikėtų kreiptis į skubiąją pagalbą?

– Jeigu greita simptomų eiga, matome, kad greitai viskas keičiasi, blogėja, per valandą pasidaro ir bloga – tai tikrai reikėtų. Reikėtų kreiptis, jeigu didelis ir didėjantis skausmas, didelis silpnumas, sąmonės praradimas, rizikinga anamnezė, žmogus alergiškas arba įkando nuodinga gyvatė.

– Jeigu vaikui įkando, kada reikėtų susirūpinti?

– Po įgėlimo, įsisegimo reikėtų vaiko būklę stebėti akylai bent valandą ar iki keturių valandų. Žiūrėti, kaip vaikas atrodo. Jeigu jis į įgėlimą nekreipia dėmesio, nieko nesidaro, žaidžia, toliau veikia, ką veikė, tai tikėtina, kad nieko rimto. Jeigu matome, kad vaikas glemba, praranda sąmonę, nebenori žaisti ar kažko veikti, tai tikėtina, kad yra rimta situacija. Reikėtų kreiptis į medikus.

– Nors vasarą smagu, bet pasisaugoti reikėtų?

– Reikėtų nuo mažens mokyti, auklėti, kad atsargiau elgtųsi. Nereikia paniškai bijoti visko, bet pasisaugoti reikia. Papurkšti, pasitepti, kad atbaidytų.NAUJAUSI KOMENTARAI

man tai

man tai portretas
pelikanas ir zirafa ikando

Draugas

Draugas portretas
Skaitau ir žiūriu,tekstas netelpa dešinėje/// gal tu kvailas jai skatai ir nieko apie...ne...????? [nL#]

Patarimas:- \\\\\.../////

Patarimas:-  \\\\\...///// portretas
Man vienu metu įgėkė 4 gyvatės (angys) ir patariu nereikia skubėti,nes staigiai kerta per smegenis ir paralyžuoja kvėpavimą.____Ką patyriau to ir "mylimiems" kocer'Wątnykams nelinkėčiau,S I A U B A S.
VISI KOMENTARAI 6

Galerijos

Daugiau straipsnių