Išskirtinumo suteikiantys piešiniai ant kūno gali virsti siaubu

Vis daugiau žmonių savo kūną išmargina ne tik mažytėmis, bet ir didžiulėmis tatuiruotėmis. Medikai ir grožio specialistai kaupia nuotraukų galerijas ir atvejų archyvus, kai tatuiruotės, ilgalaikis makiažas atneša ne malonų išskirtinumo jausmą, o sveikatos sutrikimų.

Pavojingas grožis

Buvęs ilgametis Kauno klinikų Plastinės chirurgijos klinikos vadovas, mokslinių darbų ir vadovėlių autorius, plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas prof. Rytis Rimdeika, feisbuke pasidalijęs perspėjimu, kad tatuiruotės nėra nekaltas papuošalas, sulaukė įrašo pasidalijimų audros.

„Pavojingas grožis. Tatuiruotės – think before you ink (liet. „pagalvokite prieš darydamiesi tatuiruotę“, – red. past.)! Šiek tiek apie vieną „saugią“ grožio procedūrą – tatuiruotes“, – R. Rimdeika kvietė susimąstyti prieš grožio procedūrą, kuri vadinama saugia, tačiau iš tiesų tokia toli gražu nėra.

Prieš vizitą pas tatuiruočių meistrą profesorius ragino pagalvoti, ar viską apie jas žinote. Jis detalizavo, kas tokios procedūros metu ir po jos vyksta odoje.

„Tatuiravimo metu į odą 1–2 mm gylyje įšvirkščiami dažai, kurie odoje lieka ilgam laikui. Dalis dažų pamažu patenka į limfinę sistemą. Dažų gamybos, kaip ir tatuiravimo proceso, niekas nekontroliuoja. Jungtinėse Amerikos Valstijose tatuiruočių dažų gamybos ir sudėties FDA (JAV Maisto ir vaistų administracija, – red. past.) nereguliuoja, nustatomi tik tatuiruočių salonų higienos standartai. ES tatuiruotėms naudojamos medžiagos pradėtos reglamentuoti tik 2022 m.“, – teigė chirurgas.

Pasak jo, operuojant pacientus vis dažniau tenka matyti dažais nuspalvintų limfmazgių. „Vadinasi, pigmentai patenka ne tik į odą, bet ir į gilesnius audinius. Kokių duomenų apie tatuiruotes turi kitų šalių medikai ir mokslininkai? Organizmas į tatuiruotę gali sureaguoti įvairiai. Tyrimais nustatyta, kad daugiau kaip 60 proc. žmonių po tatuiruotės padarymo turėjo odos reakcijų. Apie 6 proc. iš jų turi nuolatinių odos problemų“, – vardijo R. Rimdeika, pridūręs, kad, jei tatuiruojant nesilaikoma tinkamos higienos, klientai gali būti užkrėsti virusinėmis krauju plintančiomis infekcijomis – hepatito B ir C virusais, ŽIV.

Užsikrėtė: atvejis, kai dėl nešvaraus pigmento tatuiruotės piešinio plote prasidėjo odos grybelinė infekcija. / E. Sakalauskienės archyvo nuotr.

Randai ir alergija

„Dėl bakterijomis užteršto pigmento tirpalo gali atsirasti odos bakterinis uždegimas. Po tatuiruotės kai kurie pigmentai organizmo gali būti atmetami ir tada susiformuoja pūlingos pigmento granulomos (kieti uždegiminiai mazginiai dariniai odoje, – red. past.). Dėl odos pažeidimų gali atsirasti randų, kurie linkę išvešėti. Kartais netgi vystosi dideli keloidai (randai, – red. past.)“, – galimų padarinių sąrašą tęsė medikas.

Tatuiruočių pigmentuose rasta spausdintuvų tonerių ir automobilių dažų medžiagų. Kai kurie pigmentai turi karcinogenų – pripažintų vėžį sukeliančių medžiagų.

„Ilgalaikis tatuiruotės nepageidaujamas poveikis gali būti lėtinė alergija, – toliau vardijo R. Rimdeika. – Alergija gali paūmėti, jei naudojami tatuiruotės dažo komponentų turintys plaukų dažai. Atlikus cheminę analizę rasta, kad dažai tatuiruotėms gaminami iš chemikalų, kurie yra toksiniai ir gali sukelti įvairių ligų. Tatuiruočių pigmentuose rasta spausdintuvų tonerių ir automobilių dažų medžiagų. Kai kurie pigmentai turi karcinogenų – pripažintų vėžį sukeliančių medžiagų. Joms priskiriami akrilai (sintetiniai pluoštai), tirpikliai, polietileneftalatas (PET) ir policikliniai aromatiniai angliavandeniliai (PAH), kuriuos Tarptautinė vėžio tyrimų agentūra (IARC) priskiria pirmos grupės kancerogenams.“

Medikas primena, kad tatuiruočių pigmentai turi ir kitų toksinių medžiagų.

„Labiausiai toksinės iš jų – geležies oksidas ir kadmis, tačiau taip pat pavojingi švinas, gyvsidabris, chromas, titanas ir kiti metalai bei jų druskos. Kai kurie pigmentų metalai – cinkas, nikelis, talis ir volframas – yra žinomi lėtinių odos alerginių reakcijų sukėlėjai. Tatuiruočių dažai pernešami su limfa į limfinius mazgus ir kai kuriuos audinius, ten susikaupia nemaža šių toksinių medžiagų koncentracija, todėl tatuiruotiems žmonėms randama įvairių limfinės sistemos ir kepenų vėžinių susirgimų“, – atkreipė dėmesį R. Rimdeika.

Nubėgo: atvejis, kai dažų pigmentas po netinkamai atliktos ilgalaikio makiažo procedūros subėga į kraujagysles ir pakeičia vietą. / E. Sakalauskienės archyvo nuotr.

Kaupia galeriją

Į R. Rimdeikos įrašą sureagavo ilgalaikio makiažo ir tatuiruočių šalinimo meistrė Ella Sakalauskienė. „Galiu patvirtinti mačiusi itin kraupių ir jūsų straipsnio mintis liudijančių faktų – tiesiog kaupiu faktinę galeriją“, – teigė moteris.

2022 m. ES įsigaliojo REACH (Registration, Evaluation, Authorization, and Restriction of Chemicals – liet. cheminių medžiagų registracijos, vertinimo, autorizavimo ir ribojimo) taisyklės, reglamentuojančios tatuiruočių pigmentų naudojimą ES šalyse. Remiantis šia tvarka buvo uždrausti naudoti tūkstančiai nesaugiais laikomų produktų.

„Dažų žymėjimas REACH ženklu užtikrina, kad apskaičiuotos saugios sudėtinių dalių proporcijos, o kenksmingų metalų kiekis neviršija saugių normų. Metalai, sukeliantys neigiamą poveikį, meniniu požiūriu duoda geresnį rezultatą, tačiau laikui bėgant gali sukelti alergiją. O kur dar bakterijos, jei nesilaikoma sterilumo reikalavimų pakuojant dažus“, – rizikas vardijo pašnekovė.

Ji pridūrė: liūdniausia tai, kad ne visi meistrai naudoja REACH ženklinimą turinčius pigmentus, dažniausiai – dėl finansinio išskaičiavimo.

„Tačiau alergiją gali sukelti ir pigmentai, kurie pagaminti laikantis aukščiausių standartų. Visada atsiras nors vienas klientas, pacientas, kuriam pigmento sudėtinės dalys sukels rimtų padarinių. Net atlikus bandymą prieš procedūrą, alergijos atsako galima sulaukti net po keleto metų“, – teigė E. Sakalauskienė, septyniolika metų šalinanti tatuiruotes ir ilgalaikį makiažą.

Dalis dažų pamažu patenka į limfinę sistemą. Dažų gamybos, kaip ir tatuiravimo proceso, niekas nekontroliuoja.

„Turiu kolegos iš Ispanijos pasidalytą šokiruojančią nuotrauką, kurioje – pradėjusi pūti tatuiruota kūno vieta. Nekrozė, gabalai. Kalbant apie alergiją, ji pasireikšti gali ir po penkerių metų. Ypatingai alergizuoja rausvi, raudoni dažai. Jie destabilizuoja odą. Iš pradžių ima niežtėti, paskui keičiasi reljefas. Būna, kad sukrenta granulomomis“, – vardijo pašnekovė.

Kaip šalinama?

Ką daryti, jei tautuiruotės dažai sukelia alergiją? Alergeną reikia pašalinti lazeriniu arba cheminiu būdu. „Hormoniniai preparatai alergiją tik apslopina, užmigdo, bet, pavyzdžiui, veikiant ultravioletiniams spinduliams ji vėl išlenda“, – kalbėjo E. Sakalauskienė.

Seną ilgalaikį makiažą prireikia šalinti keičiantis madoms, senstant odai ir išsikraipant tatuiruotės piešiniui. Meistrų klaidų taip pat pasitaiko.

„Pašalinti tatuiruotę, ilgalaikį makiažą yra daug sudėtingiau, nei juos padaryti“, – atkreipė dėmesį meistrė.

Šalinamas lazeriniu būdu pigmentas iš organizmo pasišalina per limfinę sistemą, tad gali užsibūti limfmazgiuose ir sukelti bėdų. Cheminis būdas – kai specialiomis adatėlėmis dermio ir epidermio gylyje padaromi kanalėliai ir įvedamos priemonės, kurios pigmentą suardo ir jį išstumia į paviršių.

Meistrė neigiamai vertina nepilnamečių tatuiravimą. Ne tik dėl abejotinų sprendimų dėl estetinių piešinio ar užrašo pasirinkimų. „Oda irgi būna nesubrendusi tokioms procedūroms. Tai lemia vėlesnius pokyčius piešinyje ir taip toliau“, – teigė E. Sakalauskienė.

Rezultatai: tyrimais nustatyta, kad daugiau kaip 60 proc. žmonių po tatuiruotės padarymo turėjo odos reakcijų, apie 6 proc. iš jų turi nuolatinių odos problemų. / R. Rimdeikos archyvo nuotr.

Grėsmė regėjimui

Lietuvos akių gydytojų draugijos vadovė, Kauno klinikų profesorė gydytoja oftalmologė Jūratė Vilma Balčiūnienė pakomentavo, kad odos tatuiruotės gali kelti ir pavojų prarasti regą. „Dėl autoimuninės organizmo reakcijos gali prasidėti uveitas – aklumu gręsiantis akies obuolio kraujagyslinio dangalo uždegimas“, – teigė profesorė.

Metalai, sukeliantys neigiamą poveikį, meniniu požiūriu duoda geresnį rezultatą, tačiau laikui bėgant gali sukelti alergiją.

Dėl tam tikrų tatuiruočių pigmentų specifikos, didelius šių kūno piešinių plotus turintys pacientai jaučia rimtą diskomfortą – odos deginimo jausmą, o magnetinio rezonanso tyrimo metu neretai nukenčia atliekamo tyrimo kokybė.

Reikalavimai meistrams

Kokie reikalavimai Lietuvoje keliami tatuiruočių meistrams? Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos Strateginio vystymo skyriaus patarėja Laima Grižaitė nurodė, kad iš tatuiruočių meistrų reikalaujama vadovautis Lietuvos higienos norma HN 117:2007 „Grožio paslaugų sveikatos saugos reikalavimai“. Licencijos, tam tikras išsilavinimas – nebūtinas.

Anot jos, ilgalaikio makiažo ir tatuiruočių šalinimas grožio tikslais (be medicininių indikacijų) priskiriamas grožio, o ne asmens sveikatos priežiūros paslaugoms, tokią procedūrą gali atlikti ir kosmetologas,  kosmetikas ar tatuiruotes darantis meistras.NAUJAUSI KOMENTARAI

Cha-cha-cha

Cha-cha-cha portretas
Tatuiruotes veltui daro ZEKAI ...Sėskit į cypę metams ,kitiems ir išgražins..

Šlykštus saves darkymas

Šlykštus saves darkymas portretas
iš nepilnavertiškumo komplekso.Vaikšto su trumpikėmis vos ne žiemą,kad visi matytų ir galvotų "ot kietai..."Cha,papuasinio lygio estetai.

Egis

Egis portretas
Išvis nematau jokio grožio tame odos gadinime tatuiruotėm, gražiausia, kai žmogus turi švarią ir prižiūrėtą odą, o ne atrodyt ,kaip koks indėnas,ar piratas, o vėliau perėmė šią madą tatuiruotis iš jų mafiozų gaujos. Todėl man tokie tatuiruoti,atrodo, kaip nesubrendėliai,kurie neturėdami kuo išsiskyrt sumąsto teplionėm ant kūno pasidemonstruot.
VISI KOMENTARAI 16

Galerijos

Daugiau straipsnių