Kaip išsirinkti gerą ir kokybišką aliejų

Pati blogiausia vieta aliejui laikyti – prie viryklės, o atidarytą pakuotę reikia sunaudoti per vieną mėnesį. Taip LRT RADIJUI sako Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vyr. specialistė Rita Sadūnaitė.

Anot jos, plastikinė tara rodo, kad aliejus nėra aukštos kokybės, save gerbiantis gamintojas produktą fasuos į tamsų stiklinį butelį.

Kartumas ir apkartimas – skirtingi dalykai

Reikia turėti kuo įvairesnio aliejaus, o svarbiausi jo kriterijai – tai rafinuotas ar nerafinuotas aliejus, LRT RADIJUI sako I. Drulytė. Jos teigimu, reikia pagalvoti, kurį aliejų galima kaitinti, kuris – tinka salotoms ir pan., kokios jo maistinės savybės ir skonis.

I. Drulytė pasakoja, kad kai kuriems aliejams būdingas specifinis kvapas ir skonis: „Pavyzdžiui, geros kokybės alyvuogių aliejui būdingas kartumas, aitrumas, pikantiškumas ir vaisiškumas. Tai parodo, kad aliejuje daug antioksidantų, polifenolių. Tačiau šis kartumas malonus, jis nepalieka blogų pojūčių ir jį reikia atskirti nuo apkartusio aliejaus skonio. Apkartęs aliejus – sugedęs, tai didelis skirtumas.“

Anot I. Drulytės, reikia mokėti atskirti tikrą, natūralų aliejaus kartumą nuo apkartimo: „Gero alyvuogių aliejaus kartumas malonus. Kartumas juntamas burnos priekyje, o aitrumas – gomuryje. Jis sausas, nepalieka jokio papildomo prieskonio. Kitoks yra oksiduotų, pasenusių riebalų kartumas – jis nemalonus, besiveliantis.“

R. Sadūnaitė tvirtina, kad Maisto ir veterinarijos tarnyba dažnai gauna vartotojų skundų dėl apkartusių aliejų. Anot jos, aliejaus kartumas yra skirtingai interpretuojamas. „Gurmanas kartumą suvoks vienaip, o eilinis, neišlavinto skonio vartotojas – kitaip, nes jų kartumo jutimas skiriasi“, – teigia pašnekovė.

Aliejus, pasak R. Sadūnaitės, apkarsta tada kai sensta ir oksiduojasi: „Jei aliejaus gamintojas nustatė, kad uždaroje pakuotėje produkto tinkamumo vartoti terminas – nuo vienerių iki dvejų metų, tai atidarius ją, aliejus turi būti suvartotas per vieną mėnesį.“

Blogiausia vieta aliejui – prie viryklės

R. Sadūnaitė pataria aliejų pirkti nedidelėje pakuotėje, kad jį galima būtų sunaudoti per mėnesį. Kitaip, į atidarytą butelį patenka deguonies ir aliejus oksiduojasi, sensta, keičiasi jo savybės ir jis apkarsta. Būtent apkartimas, anot jos, vienas iš senėjimo rodiklių.

Kalbėdama apie aliejaus pakuotes, R. Sadūnaitė taip pat tvirtina, jog Europos komisija yra priėmusi sprendimą, kad alyvuogių aliejus mažmeninės prekybos tinkle negali būti realizuojamas didesnėje nei penkių litrų pakuotėje: „Penkių litrų pakuotes dažniausiai perka viešojo maitinimo įstaigos, o vartotojui namuose pakanka ir litro pakuotės.“

Pašnekovė teigia, kad svarbu aliejų laikyti toliau nuo saulės šviesos ir šilumos šaltinio. „Pati blogiausia vieta – prie viryklės. Vieta aliejui turi būti tamsi ir vėsi. Jei aliejų veikia papildoma šiluma, jis greičiau sensta“, – dalinasi žiniomis R. Sadūnaitė.

Paklausta, ar yra skirtumas tarp aliejaus, skirto virimui, kepimui ar salotoms, R. Sadūnaitė sako, kad gamintojas aliejui suteikia paskirtį: „Tai parašoma ženklinimo etiketėje, tad perkant aliejų, svarbu į ją atkreipti dėmesį. Ten turi būti parašytas aliejaus pavadinimas, gamintojas, tinkamumo vartoti terminas ir aliejaus vartojimo instrukcija. Perkant reikia žinoti, kad aliejus bus reikalingas.“


Šiame straipsnyje: aliejusaliejaus savybėstara

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių