Kaune atlikta unikali kepenų kraujagyslių procedūra

 • Teksto dydis:

Kauno klinikose pirmą kartą Baltijos šalyse atlikta unikali ir gyvybę gelbstinti procedūra – suformuotas kepenų vartų ir pasaito venos perkutaninis šuntas. Šios procedūros Vidai prireikė po kepenų transplantacijos išsivysčius retai komplikacijai – kepenų vartų venos ir jos šakų ūmiai trombozei.

Susirgo kepenų ciroze

Suformuotas perkutaninis šuntas apsaugojo pacientę nuo galimos kepenų retransplantacijos ateityje ir išsaugojo neseniai persodintą organą. "Sužinojusi, kad reikės dar vienos procedūros, visiškai neišsigandau ir pasitikėjau gydytojais", – nestokoja optimizmo Vida.

Pirmą kartą Kauno klinikose ji apsilankė prieš metus. "Vieną dieną pastebėjau, kad pagelto akys, patamsėjo šlapimas ir atsirado keistas odos niežulys. Iš pradžių neatkreipiau dėmesio į šiuos simptomus, bet kuo toliau, tuo labiau jie mane vargino, todėl nusprendžiau apsilankyti pas gydytojus", – pasakoja moteris.

Atlikus pacientės sveikatos būklės tyrimus, jai diagnozuota reta kepenų liga – pirminis bilijinis cholagitas ir jo sukelta kepenų cirozė. Pasak Kauno klinikų Gastroenterologijos klinikos Gastroenterologijos skyriaus vadovės docentės Irenos Valantienės, daugiau nei 50 proc. pacientų ankstyvosiose pirminio bilijinio cholagito stadijose nejaučia jokių simptomų, o kartais simptomai gali atsirasti tik po penkerių ar net dešimties metų. "Laiku nepradėjus gydyti šios klastingos ir retos ligos, vystosi kepenų cirozė, – apie ligą kalba skyriaus vadovė. – Kadangi pacientei liga diagnozuota jau esant toli pažengusiai kepenų cirozei, nuspręsta jai atlikti kepenų transplantaciją."

Pacientės kraujagyslėse susidaręs krešulys atskyrė vieną veną nuo kitos ir neleido kraujui tinkamai cirkuliuoti.

Padidėjo pilvo apimtis

Nors donoro kepenų Vidai reikėjo laukti tik tris mėnesius, tačiau šiuo laikotarpiu ji jautėsi itin prastai. "Visada buvau greita ir stipri, tačiau liga atėmė iš manęs jėgas, atsirado kankinantys raumenų spazmai, nebegalėjau net pakelti ant žemės nukritusių raktų, – prisimena ji. – Be galo apsidžiaugiau, kai sužinojau, kad atsirado tinkamos kepenys, o kadangi transplantacija atlikta per mano gimtadienį, tai man buvo pati didžiausia dovana."

I.Valantienė pastebi, kad transplantacija vyko sklandžiai, o pacientės savijauta sparčiai gerėjo, tačiau, atvykusi pakartotiniams tyrimams, ji skundėsi padidėjusia pilvo apimtimi. "Tyrimų rezultatai parodė, kad jai pilve kaupiasi skysčiai, todėl pacientei atliktas kompiuterinės tomografijos tyrimas. Pastebėta, kad kepenų vartų venoje susidarė krešulys, neleidžiantis tekėti kraujui į kepenis", – aiškina docentė.

"Pagrindinė kepenų funkcija – valyti kraują, patenkantį iš žarnyno, ir išvalytą kraują sugrąžinti į bendrą organizmo kraujotaką, – antrina Kauno klinikų Radiologijos klinikos gydytojas radiologas mokslų daktaras Andrius Pranculis. – Kraujas iš žarnyno ir blužnies per pasaito ir blužnies venas patenka į vartų veną, o iš jos – į kepenis, abi jos sudaro vientisą darinį, tačiau pacientės kraujagyslėse susidaręs krešulys atskyrė vieną veną nuo kitos ir neleido kraujui tinkamai cirkuliuoti."

Paaiškėjo operacijos metu

Paaiškėjus, kad Vidos kepenų venose susidarė krešulys, nuspręsta atlikti mechaninę trombektomiją, kuri iki šiol nebuvo atlikta pacientams po organų transplantacijos. "Pacientei perkutaniškai (per mažą odos pjūvį) išpunktavus vartų veną, paaiškėjo, kad problema daug sudėtingesnė – tarp vartų ir pasaito venos buvo susiformavęs visos jungties kietas fibrozinis užsikišimas. Kadangi šio sukietėjusio krešulio niekaip nepavyko pašalinti jokiomis turimomis priemonėmis, panaudota unikali metodika: punktuojant pasaito veną iš vartų venos, jos sujungtos specialiu stentu. Tokiu būdu atstatyta pažeista kepenų kraujotaka ir pašalinti susidarę krešuliai kraujagyslėse", – apie procedūros unikalumą pasakoja A.Pranculis.

Tris valandas trukusi procedūra pavyko sklandžiai, o pacientė šiuo metu jaučiasi gerai. "Moters kepenų funkcija nenukentėjo, o susikaupęs skystis, kuris yra vienas pagrindinių simptomų esant kepenų vartų venos trombozei po transplantacijos, išnyko", – teigė gydytojas radiologas.

Dabar Vida džiaugiasi atgavusi jėgas. "Jau iš karto po atliktos transplantacijos jaučiausi gerai, o po šios procedūros jaučiuosi dar geriau", – šypsosi ji.

I.Valantienė priduria, kad kepenų transplantacijos – vienos sudėtingiausių procedūrų, reikalaujančios ypatingo gydytojų budrumo ir įžvalgų, stebint pacientų būklę. "Kiekviena sėkminga paciento istorija leidžia mums visiems džiaugtis rezultatais ir diegti naujoves transplantologijos srityje", – tikina docentė.

Kauno klinikose kepenų transplantacijos atliekamos jau daugiau nei 20 metų ir išlieka viena iš prioritetinių ligoninės veiklos sričių.NAUJAUSI KOMENTARAI

Gražina

Gražina portretas
Apie visus gydytojus negalima taip kalbėti. Šis gydytojas A.Pranculis daro stebuklus, jis savo srities profesionalas. Tai gydytojas, kuris davęs priesaiką gelbėti žmogaus gyvybę- jos ir laikosi!

Austėja

Austėja portretas
Aš jau pasmerkta.turiu hemengioma kuri supiktėjo i karcionoma .padarė kepenų rezekcija .Bet daktarai tyli ir laukia .Nes nėra pinigų ...Tik jų atsirastų manau ne tokį straipsnį parašytų žurnalistai.aš labai abejoju šiais mitais .tai tik vienetai ir ne tokiu metu kada kovidui siaučiant priėmimo skyriuje mane apkaltino kad aš neturiu venu .Bet nei vienas nepaklausė dėl kokios priežasties ...Tik subadė kaip mėlyna vištelę ir paleido.po to skambino i namus išgirdau ragelyje balsa kas jums leido pasišalinti iš klinikos .Pati tyrimus daranti medikė .Labai gaila kad jos ironija mane užmušė iš karto toks jausmas kad ir nevykusiai pastate kateteri ranka tiek skaudėjo .o jai kaip būčiau guminė lėlė .taip pas mus yra kraujuotos vatos ir mėtomi vienkartiniai švirkštai ne tik kovida gali inešti .bet ir hepatita c apie jo užkrėtimus pilni internetai rašo : nėra Valstybės nėra klinikų vyriausių .Ten visi tokie patys be pirštinių ne visi kaukėti.niekam neidomu .aš naktį ėjau tyliai .
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių