Kova su onkologine liga: svarbiausia – pacientas ir komandinis darbas

Leidžia išsaugoti sveikus audinius

Klaipėdos universitetinės ligoninės Branduolinės medicinos centro vadovė medicinos mokslų daktarė Aista Plieskienė priminė, kad 2010 m. Vakarų Lietuvos regiono gyventojams pradėtos teikti šiuolaikinės onkologinės radioterapijos paslaugos. 2013 m. ligoninė pirmoji Lietuvoje pradėjo tai¬kyti vieną inovatyviausių rotacinės moduliuojamo intensyvumo radioterapijos metodą (VMAT).

Naujos kartos trimatė spindulinė terapija švitinant pacientų navikus šiandien medikams leidžia išsaugoti greta esančius sveikus organizmo au¬di¬nius. Šis gydymo metodas jau tapo ligoninės spindulinės praktikos kasdienybe, o pacientams leidžia suteikti daugiau ateities alternatyvų.

Klaipėdoje universitetinėje ligoninėje vis plačiau pritaikomas ne tik ertminis, bet ir intersticinis brachiterapijos metodas.

"Kovoti su vėžiu mums padeda multidisciplininės komandos darbas. Tai, kad ji darniai vykdo veiklą jau daug metų, nulemia dar geresnius gydymo rezultatus. Kai į vieną būrį susirenka asmenys, atstovaujantys savo kuruojamą sritį, pacientui, į kurį žiūrima individualiai, pasiūlomas geriausias ir jam labiausiai tinkamas pagalbos planas", – kalbėjo A.Plieskienė.

Šiuo metu vykdomi individualaus radiojautrio tyrimai onkologams ateityje leis labiau individualizuoti piktybinių navikų radioterapinį gydymą, o tai padės išvengti sunkesnių šalutinių poveikių.

"Tiksliau nustatysime naviko išplitimo ribas, galėsime realizuoti didesnę suminę spindulių dozę. Gydymo rezultatai gerės, o sveiki audiniai bus dar labiau apsaugoti. Bet svarbiausia, kad atsiras vis daugiau galimybių sunaikinti ne tik patį naviką, bet ir pavienes metastazes kituose organuose", – numatė Branduolinės medicinos centro vadovė.

A.Plieskienė atskleidė, kad šiuo metu tyrinėjami ir pacientų limfocitų chromosomų pokyčiai po spindulinės terapijos procedūrų. Pašnekovė vylėsi, kad ateityje tai padės atskleisti sąsajas tarp chromosomų pažaidų ir spindulinių reakcijų.

Šalina laparoskopiškai

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje sutelkta ir viso Klaipėdos krašto onkologinė tarnyba, susijusi su urologijos sritimi.

"Dažniausiai urologams tenka kovoti su trimis pagrindinėmis onkologinėmis ligomis – inkstų, prostatos ir šlapimo pūslės vėžiu. Didžiausią dalį sudaro prostatos vėžiu sergantys vyrai. Po šiuo pavadinimu slepiasi kelios skirtingos klinikinės eigos ligos, tad kiekvieną jų reikia mokėti diagnozuoti ir sėkmingai gydyti. Vienais atvejais užtenka patologiją tik stebėti, kitais prireikia radikalesnių priemonių", – kalbėjo Klaipėdos universitetinės ligoninės Urologijos skyriaus vedėjas gydytojas urologas Raimundas Venckus.

Anot jo, ligoninės onkologinėje poliklinikoje pacientai, sergantys šlapimo pūslės vėžiu, kuris linkęs atsinaujinti, yra nuolat stebimi. Esant agresyviam šlapimo pūslės vėžio atvejui, šalinama visa šlapimo pūslė.

"Esame vieninteliai Klaipėdos krašte, kurie laparoskopiškai galime operuoti inkstų auglius. Mažai invazyviu būdu turime galimybę pašalinti dalį arba visą inkstą. Tokios operacijos jau yra tapusios aukso standartu", – teigė R.Venckus.

Onkologija nėra tik navikas

Ligoninėje taip pat atliekamos galvos smegenų, stuburo, nugaros smegenų ir periferinių nervų auglių operacijos.

Klaipėdos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos klinikos gydytojas neurologas medicinos mokslų daktaras Kęstutis Jacikevičius tvirtino, kad nėra nė vienos su neurochirurgija susijusios onkologinės patologijos, kurio techniškai ligoninėje nebūtų galima operuoti.

"Onkologinių ligonių Neurochirurgijos klinikoje sulaukiame vis daugiau. Jie sudaro didelę dalį mūsų operuojamų pacientų. Vis dažniau neurochirurgijoje taikome mažai invazyvius metodus. Dažniausiai, pasitelkdami šį būdą, atliekame neuroendoskopines smegenų skilvelių navikų, kaukolės pamato navikų operacijas. Navikai ne tik pašalinami, pasiekiama ir gerų funkcinių rezultatų. Dėl intraoperacinių technologijų, geros diagnostikos ir modernių vizualizavimo priemonių operacijos metu galime dar geriau padėti pacientui, o vėliau jį perduoti į onkologų rankas", – kalbėjo K.Jacikevičius.

Anot gydytojo neurochirurgo, kai navikas išplitęs, paciento gydymo planas kuriamas padedant kitiems ligoninės medikams. Kartais tokiam pacientui geriau tinka spindulinė ar chemoterapinė pagalba.

"Onkologija nėra vien tik navikas, bet ir jo staiga sukeltos komplikacijos. Reaguoti į tokias situacijas turime operatyviai, pasitelkdami kitų sričių kolegų pagalbą", – tikino pašnekovas.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Renata Čėsnienė

Renata Čėsnienė portretas
Lenkiuos pries Cesa ir jo komanda ! Pries 10 metu jo deka musu brangi mamyte laimejo laiko , galejom pabut kartu ilgiau nei prognozavo liga nustate medikai .

ATA

ATA portretas
Nepasitikiu Cesu. Kiek pinigu jam sukista del tevo, o rezultata tai zinojo, kad nebus kito....
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių