Kūčių stalui – nuodų dozė?

Rado parazitų

Tačiau kodėl esame priversti valgyti jau kartą užšaldytas ir tik po to sūdytas silkes? Pasirodo, dėl parazitų.

"Mes atlikome esminius prekyboje esančių žuvų tyrimus. Žiūrėjome, ar nėra randama policiklinių aromatinių angliavandenilių, kurių susidaro rūkymo metu. Tyrėme pangasijas dėl nitrofuranų, kurių kitose šalyse buvo aptikta. Tyrėme ir Lietuvoje auginamas žuvis. Įdomu tai, kad labai didelių pažeidimų nenustatėme. Tik parazitų radome", – tikino J.Kondrotienė.

Iš viso buvo atlikti 235 patikrinimai didžiuosiuose šalies prekybos centruose, parduotuvėse, turgavietėse, didmeninės prekybos sandėliuose, žuvų perdirbimo įmonėse. Patikrinta beveik 4 tūkst. partijų, daugiau nei 600 tonų neperdirbtų, šviežių, sušaldytų ir perdirbtų sūdytų, rūkytų, konservuotų ir kitaip apdorotų žuvininkystės produktų.

Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute ištyrus 175 žuvų ir jų produktų mėginius, keturi neatitiko nustatytų reikalavimų – juose rasta negyvų Anisakidae šeimos parazitų lervų. Jų aptikta atlantinėse silkėse ir sušaldytose jūrų lydekose. Šių produktų realizavimas buvo sustabdytas.

Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute nuo 2012 iki 2015 m. 19-oje mėginių buvo aptikta patogeninių bakterijų, 2 mėginiuose – salmonelių, 58 mėginiuose nustatyti helmintai.

Netinkama viena silkė?

J.Kondrotienė aiškino, kad sunkiųjų metalų anksčiau buvo randama ne tik menkių kepenyse, bet ir Baltijos strimėlėse, brėtlingiuose.

Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute yra atliekami tyrimai dėl metalų (švino, kadmio, arseno, gyvsidabrio), veterinarinių vaistų liekanų, polichlorintų bifenilų (PCB), dioksinų, furanų, histamino, lakiųjų azoto bazių ir kitų teršalų nustatymo.

Tačiau per trejus metus tik viename silkių mėginyje rasta dioksinų.

G.Svecevičius aiškina, kad Lietuvoje dioksinų kiekiai maisto produktuose dorai netiriami.

"Pasakėčios čia, kad jie sugeba ištirti, aš jomis netikiu. Juk dioksinų gali būtų šimtas rūšių", – replikavo mokslininkas.

Tačiau Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyba tikino, kad tokie tyrimai atliekami nuo 2009 m.

"Per trejus metus tik viename sairos iš Taivano mėginyje buvo nustatytas kadmio kiekis, viršijantis didžiausią leistiną koncentraciją. Tik viename rūkytų karšių mėginyje nustatyti benzo(a)pireno ir policiklinių aromatinių angliavandenilių sumos kiekiai buvo viršiję didžiausias leistinas koncentracijas. Rūkytų džiovintų dryžuotojo tuno drožlių dribsnių mėginyje nustatytas benzo(a)pireno kiekis viršijo koncentraciją ir viename silkių mėginyje nustatytas dioksinų ir dioksinų tipo PCB sumos kiekis viršijo didžiausią leistiną koncentraciją", – aiškino I.Stoškuvienė.

Tyrė ir DNR

Prieš keletą metų pasklidus žiniai, kad pavojingos sveikatai gali būti iš Vietnamo atgabentos pangasijos, kurios veisiamos vienoje labiausiai užterštų upių Mekonge, daugybė pirkėjų nusisuko ir nuo šių žuvų.

"Pastebėjau, kad pangasijų nebeliko prekyboje, o atsirado skorpionžuvių. Matau ir kitų pavadinimų. Ar nėra taip, kad prekybininkai vengia pangasijo pavadinimo ir gudrauja?" – klausė kita klaipėdietė.

"Buvo atrinkta apie 70 mėginių, tyrėme DNR. Neradome nė vieno suklastoto. Iš tiesų parduodama tai, kas ir yra. O pangasijai yra tik žuvų gentis, joje gali būti šimtai žuvų rūšių. Tačiau prekybininkams privalu nurodyti žuvies rūšį", – akcentavo J.Kondrotienė.



NAUJAUSI KOMENTARAI

gal

gal portretas
Koks valdininkas is VMVT Klaipedoje galetu miestieciams paaiskinti, kodel Senajame turguje pangasijai virto mazaakiais samais, o Naujajame turguje tie PANGASIJAI liko? Ar tu maistininku-veterinaru tai nestebina? Kodel prie tokiu atveztiniu zuvu nerasoma ju kilme, ar jos sugautos, ar issaugintos? Gal ponas Gailius imtu viena karta ir pakomentuotu?

taip atrodo,

taip atrodo,  portretas
kad geriausia žuvis- lašiniai per šimtmečius.

klausimas

klausimas portretas
Reikėjo išvardinti nepavojingas valgyti žuvis.
VISI KOMENTARAI 11

Galerijos

Daugiau straipsnių