Lietuva aktyviau dalyvaus ES vaistų registracijos procedūrose

 • Teksto dydis:

Finansų ministerija Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai (VVKT) skyrė finansavimą „Brexit“ pasekmėms vaistų registracijos srityje švelninti, dėmesį skiriant dalyvavimui Europos Sąjungos vaistų registracijos procedūrose, trečiadienį pranešė tarnyba.

„Lietuva, būdama Europos sąjungos (ES) valstybė, turi galimybę prisidėti prie greitesnio vaistinių preparatų atėjimo į ES ir tuo pačiu į Lietuvos rinką. Kadangi mūsų šalis vaistų registracijos procesuose ilgus metus aktyviai nedalyvavo kaip referencinė valstybė, vis sulaukdavo priekaištų, raginimų iš tarptautinių bendruomenių, institucijų, registruotojų asociacijų kuo greičiau įsitraukti į šį procesą“, – pranešime sakė VVKT viršininkas Gytis Andrulionis.

Pasak jo, referencinė valstybė yra atsakinga už vaistinio preparato vertinimo protokolo parengimą, kurį pripažįsta arba nepripažįsta kitos procedūroje dalyvaujančios šalys.

Užregistravus vaistinį preparatą, referencinė valstybė yra atsakinga už visas vaistinio preparato gyvavimo cikle būsimas procedūras.

Per projektą Lietuva priims ne mažiau kaip 30 tokių paraiškų ir aktyviai konsultuos vaistinių preparatų registruotojus. Dėl to šalyje bus sudarytos sąlygos didesniam vaistų prieinamumui, kartu bus didinama konkurencija tarp vaistų registruotojų, kas turės tiesioginės įtakos vaistų kainoms mažėti, skelbiama pranešime.

Anot tarnybos, pirmasis impulsas inicijuoti tokius pokyčius Lietuvos vaistų rinkoje buvo tarnybos prieš kelerius metus kartu su Nyderlandų vaistų vertinimo taryba pradėtas įgyvendinti bendras projektas.

Jis sudarė sąlygas organizuoti Lietuvos ekspertų, galėsiančių vertinti paraiškas procedūrose, kuriose Lietuva dalyvautų referencinės šalies vaidmenyje, kvalifikacijos kėlimą, leido ekspertams dalyvauti seminaruose bei praktiniuose mokymuose. Padidėjusį žmogiškųjų išteklių ir aukštesnės kvalifikacijos ekspertų poreikį lėmė „Brexit“ padariniai.

Anot G. Andrulionio, tarnybos dalyvavimas vaistų registracijos procedūrose minėtuoju statusu yra labai svarbus visai šaliai, nes pirmiausia taip užtikrinamos sąlygos naujiems vaistams patekti į Lietuvos rinką.

„Kartu skatinama konkurencija tarp registruotojų, vadinasi, sudaromos prielaidos vaistų kainoms mažėti bei didinamas vaistų prieinamumas pacientams. Tuo tarpu Lietuvos gamintojai turi palankesnes sąlygas pateikti savo vystomus ir gaminamus vaistus kitų EEE valstybių rinkoms“, – teigė tarnybos vadovas.

Pasak jo, šio projekto dėka valstybės biudžetas pasipildo įplaukomis iš ES valstybių, nes Lietuva yra patraukli užsienio investuotojams.

„Dėl to, kad nereikia ilgai laukti vertinimo eilės, o rinkliavos lyginant su didžiosiomis valstybėmis ar net kaimynais yra mažesnės. Taip pat sudaromos sąlygos daugiakalbėms pakuotėms, harmonizuotai informacijai. Tokiu būdu skatinama vaistų gamyba ir tiekimas Lietuvos rinkai, kitaip tariant, vaistų registruotojai turi galimybę gaminti daugiakalbes vaistų pakuotes“, – sakė G. Andriulionis.

Nuo 2020 metų sausio iki šių metų rugsėjo buvo priimtos 55 paraiškos, kuriose Lietuva dalyvauja kaip referencinė valstybė.

Siekiama, jog iki kitų metų spalio 31 dienos tarnyba tokių paraiškų priimtų ne mažiau kaip 30.

Palyginimui, 2019 metais buvo priimtos tik keturios paraiškos bei perimta iš Jungtinės Karalystės 11 paraiškų dėl jos pasitraukimo iš ES.

2018 ir 2017 metais tokių paraiškų nebuvo priimta visai.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių